Kas skatina keliauti? – 1 dalis | VELNIAS IŠ TABAKINĖS

Apybraiža – „Kas skatina keliauti“ – aštuonių straipsnių ciklas apie Kretą, „Velnias iš tabakinės“ – 1 dalis.

Jis išdygo tarsi iš niekur – tikrai kaip velnias iš tabakinės. Mano stalelis tą parodos „Adventur 2018“ šeštadienį buvo apgultas klausytojų ir klausinėtojų, kai jiems kiek prasiskirsčius staiga atsirado jis – nedidelio ūgio, kresnas, kiek į kuprelę susimetęs apie 65 metų vyras susitaršiusiais retais plaukais, apvaliu kelias dienas neskustu veidu ir ne mažiau apvaliu alaus pilvuku. Kaip satyras iš senovės graikų vyndarystės dievo Dioniso palydos, tik be ragų ir ožio kojų.

Kas skatina keliauti – Velnias iš tabakinės. Kreta, Graikija | Mano Kreta

Keistas susitikimas

„Aaa, Kreta!“ – nutęsė jis besdamas savo trumpu pirštuku į ant stalo gulintį salos žemėlapį (tą patį, kurio nuotrauką įdėjau prie šio pasakojimo). „Buvau. Ir keliavau po ją kaip tu nesi keliavęs – Radvilos Našlaitėlio maršrutu,“ – rėžė užtikrintai, tarsi visose kelionėse po Kretą būtų keliavęs su manimi už parankės. „Taip, esu girdėjęs apie Radvilos Našlaitėlio keliones… Žinau apie tą jo kelionių knygą, bet… jos neskaičiau“, – veblenau kažką nerišliai kaip egzaminui nepasiruošęs studentas. O jis tik skėstelėjo rankomis ir lyg kažkur skubėdamas traukėsi nuo mano stalelio atgalios į parodos lankytojų srautą.

„Kaip Jūs keliavot? Kaip Jus surasti? Norėčiau su Jumis ilgiau pabendrauti“, – dar bandžiau jam šaukti pavymui. Jis lyg ir ketino grįžti dar kažką sakyti, bet turbūt pamatęs, kad prie mano stalelio atsidūrė kelios susidomėjusios poros, numojo ranka ir dingo minioje.

Nuo tos akimirkos Radvila Našlaitėlis įsitaisė mano galvoje. Pasakojau parodos lankytojams apie Kretą, o priešais save mačiau Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės didiką smalia barzdele ir smalsiomis akimis – jo portretas man atmintyje kažkodėl įstrigo dar tada, kai daugiau domėjausi Lietuvos, o ne Kretos istorija. Žinojau, kad jis nekeliavo į Kretą specialiai, kad tik trumpam buvo užsukęs, bet tuo pačiu suvokiau, kad Žečpospolitos laikais kelionės trukdavo mėnesių mėnesiais, todėl tas „trumpam buvo užsukęs“ gali reikšti kelias savaites. Jei ne daugiau.

Radvilos Našlaitėlio maršrutu

„Kol nesusirasiu ir neperskaitysiu tos jo kelionių knygos, ramybės nebus,“ – pasakiau sau, tuo pačiu užsibrėždamas tikslą pakeliauti po Kretą kaip tas žmogelis – Radvilos Našlaitėlio maršrutu. Tereikia susirasti knygą – 1601 metais lotynų kalba išleistą „Kelionę į Jeruzalę“. Po parodos parsibeldęs į Kretą nėriau į paieškas. Per internetą nebuvo sunku sužinoti, kad knyga išversta į lietuvių kalbą – 1990 metais vertimą išleido leidykla „Mintis“. Per internetą nebuvo sunku rasti ir knygos pardavėjų Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, net Mažeikiuose. Bet kaip iš jų pasiimti knygą būnant Kretoje?!

Padėjo kumbaras. Graikai žodžiu „kumbari“ (gr. κουμπαροι) vadina santuokos liudininkus – savotiškus piršlius, kurie po tuoktuvių lieka poros ramsčiais ir pagalbininkais visą gyvenimą. Likimas mudviem su žmona davė nerealius kumbarus Tomą ir Olgą, kurie padeda bet kokiam velniui iššokus iš tabakinės. Tomas Vilniuje nupirko knygą, perfotografavo jos puslapius ir persiuntė man juos internetu. Aišku, galėjo paštu persiųsti pačią knygą. Bet jau neturėjau kantrybės laukti: kol ji būtų iki Kretos atkeliavusi, Radvila Našlaitėlis sapnuose man būtų pradėjęs vaidentis.

Dovana

Geresnės dovanos Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečio proga ir negalėjau tikėtis: pas mane atsidūrė knyga, kurią parašė Gediminaičių dinastijos palikuonis iš didingos Radvilų giminės – Mikalojus Kristupas Radvila Našlaitėlis. Ko gero, pirmas lietuvis lankęsis Kretoje ir tikrai – pirmas lietuvis, parašęs savo įspūdžius apie viešnagę Kretoje. Gaila tik, kad lietuviškai jis nerašė. Ir niekas tiksliai nežino, ar apskritai jis suprato lietuviškai. Bet istorikai neabejoja, kad jis save laikė lietuviu, nes pasisakė už Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kaip atskiros valstybės atgaivinimą. Bene didžiausias jo darbas – vieno tiksliausių LDK žemėlapių sudarymas. Žemėlapis buvo išleistas 1613 metais Amsterdame, o dabar saugomas Upsalos muziejuje Švedijoje kaip vienas geriausių renesanso kartografinių kūrinių.

Reikės kada nors nusibelsti iki tos Upsalos, bet dabar kartu su Radvila Našlaitėliu sugrįžkime į Kretą…

Kitas apybraižos „Kas skatina keliauti?“ dalis rasite čia:

Dalintis |
+
Slapukų nustatymai
Būtinieji
Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, mūsų sistemose negali būti išjungti.
Funkciniai
Šie slapukai suteikia galimybę pagerinti funkcionalumą ir suasmeninimą, pavyzdžiui, jie pagerina pateikiamo turinio formatą ir formą, nustato šrifto dydį ar svetainės elementų pozicijas. Jie gali būti įdiegti mūsų arba kitų tiekėjų, kurie teikia į mūsų puslapius įdėtas paslaugas. Jei neleisite šiems slapukams veikti, kai kurios ar visos minėtos funkcijos negalės tinkamai veikti. Funkciniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Statistiniai
Šie slapukai leidžia mums skaičiuoti apsilankymus ir lankytojų srauto šaltinius, kad galėtume matuoti ir gerinti svetainės veikimą. Pvz., pateikti skaitomiausią turinį pagal rubrikas, kategorijas. Visa šių slapukų informacija yra apibendrinta, todėl anoniminė. Jei neleisite šiems slapukams veikti, nežinosime, kad lankėtės mūsų puslapyje. Statistiniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Reklaminiai
Šiuos slapukus per mūsų svetainę naudoja mūsų reklamos partneriai. Tos bendrovės gali juos naudoti jūsų interesų profiliui formuoti ir jums tinkamoms reklamoms kitose svetainėse parinkti. Jie veikia unikaliai identifikuodami jūsų naršyklę ir įrenginį. Jei neleisite šiems slapukams veikti, įvairiose kitose svetainėse nematysite mūsų tikslingai Jums skirtų pasiūlymų. Reklaminiai slapukai šiuo metu nenaudojami.