Puošnusis Apaštalo Jono Teologo vienuolynas Kretoje

Puošnusis Apaštalo Jono Teologo vienuolynas Kretoje. Kreta, Graikija | Mano Kreta

Tikria neįprastas Apaštalo Jono Teologo vienuolynas Kretoje. Kai įpranti lankytis nedidelėse kukliose graikų ortodoksų cerkvėse, pamiršti, kad kulto pastatų puošyba gali būti tokia pritrenkianti.

Atrodo, tik vakar naujojoje Apaštalo Jono Teologo vienuolyno cerkvėje buvo nuvalytos statybos ir įrengimo dulkės. Jos interjeras tviska tarsi neseniai nušlifuotas briliantas.

Todėl norom nenorom iškyla klausimas: kuo šis vienuolynas išskirtinis, kad jame visiškai neseniai iškilo tokia prabangi cerkvė?

Ieškant atsakymų iškilo ne tik gili, bet ir įdomi vienuolyno istorija.

Prie pat Anopolio kaimo Kretos sostinės Herakliono pašonėje esančio Apaštalo Jono Teologo vienuolyno istorija siekia XV-XVI amžių. Pasakojama, kad išvarginti nuolatinių piratų puldinėjimų Aposelemis upės žiotyse buvusio šv, Jurgio vienuolyno broliai pasitraukė giliau į salą, į Anopolio kaimą, ir įsikūrė keliuose apleistuose jo namuose.

Dabartinėje vietoje Apaštalui Jonui Teologui dedikuotas vienuolynas buvo įkurtas 1702 metais ir netrukus tapo vienu iš daugelio kretiečių pasipriešinimo Osmanų imperijos okupacijai centrų. Nei griovimai, nei trėmimai, nei persekiojimai XIX amžiuje nesužlugdė vienuolyno. 1904 m. į jį sugrįžo vienuoliai. O 1907 m. jis buvo renovuotas ir veikia iki šiol, tęsdamas dar XVIII amžiuje užsibrėžtą švietėjišką krikščionybės stiprinimo misiją.

Puošnusis Apaštalo Jono Teologo vienuolynas Kretoje. Cerkvės viduje. Kreta, Graikija | Mano Kreta

Didžiuliu tikinčiųjų dėmesio centru vienuolynas tapo jau XXI amžiuje, po to, kai 2000 metais iš monistinės Šventojo Kalno valstybės, t.y. Chalkidikės pusiasalyje esančių šventojo Atono kalno vienuolynų į Kretą persikraustė tėvas Apostolos. Labai greitai jis pagarsėjo kaip egzorcistas ir aiškiaregys, gebantis gydyti tiek dvasines, tiek fizines tikinčiųjų žaizdas. Pas tėvą Apostolą pradėjo plūsti piligrimai. Jo sekėjai įkūrė Apaštalo Jono Teologo draugiją, kuri iš tikinčiųjų ėmė rinkti pinigus vienuolyno plėtrai ir naujos cerkvės statybai.

Naujosios šventovės statyba

Tokios cerkvės, kuri, pasak tėvo Apostolo, atspindėtų Dievo šlovę. Naujoji Apaštalo Jono Teologo šventovė iš tiesų pribloškia savo prabanga ir užmojais. Iš balto marmuro iškaltas ikonostasas, hierarcho sostas ir kitos interjero detalės. Ant grindų ir kolonų kruopščiai sudėliotos mozaikos, masyvus raudono stiklo sietynas, nepriekaištinga technika nutapytos naujos ir išsaugotos senosios ikonos. Daugybė paauksuotų detalių – visa tai sukuria nepaprastą atmosferą.

Negana to, pati cerkvė pastatyta taip, kad būtų panaši į garsųjį Konstantinopolio (Stambulo) Sofijos soborą. Jos ilgis – 33 metrai, t.y. tiek, koks neva buvo Jėzaus Kristaus amžius jį nukryžiuojant. Dėl tos pačios priežasties cerkvėje yra 33 durys. 74 langai simbolizuoja Apaštalo Jono pamokslavimo metus, o 107 cerkvės angos (durys + langai) – Apaštalo Jono amžių, nes teigiama, kad jis mirė sulaukęs 107-erių.

Šalia cerkvės pastatyta masyvi varpinė ne su paprastais varpais, o su visu karilionu. Kiek toliau – dar dvi nedidelės cerkvės, abi – kopijos dviejų Šventojo Kalno garsiausių šventovių: šv. Nektarijaus ir Gyvybę teikiančio Šaltinio. Visa teritorija apjuosta masyvia akmenine tvora su didžiuliu bokštu, kuris labiau panašus į gynybinį negu į religinį objektą. Ir visa tai pastatyta dabar! Iš senojo vienuolyno likusi tik viena senoji Apaštalo Jono Teologo cerkvė ir keletas vienuolių celių. Todėl nenuostabu, kad daug kam iškyla klausimas: ar įmanoma buvo vien tik iš tikinčiųjų aukų surinkti lėšas tokio komplekso statybai? Nereikia būti architektu, kad suprastum, jog tokiam projektui įgyvendinti reikėjo ne tūkstančių, o milijonų eurų! Tėvas Apostolos sako, kad būtent taip ir yra: aukos bei tikinčiųjų gera valia pastatė naująjį Apaštalo Jono Teologo vienuolyną.

Skandalingoji vienuolyno istorija

Duodamas interviu žurnalistams tėvas Apostolos ne kartą yra pabrėžęs, kad daugelis darbų apskritai nekainavo vienuolynui nė cento. Pavyzdžiui, visus projektavimo darbus architektai ir inžinieriai atliko už dyką. Kitas vienuolio pateikiamas pavyzdys: vienuolyno elektrifikacija, kuri pagal projektą kainavo 60 tūkst. eurų, buvo atlikta vienos Kretos įmonės su 100 proc. nuolaida, nes taip prie vienuolyno kūrimo norėjo prisidėti tos įmonės savininkas. Nenuostabu, kad ilgainiui apie turtingėjantį vienuolyną ėmė sklisti įvairiausios apkalbos.

2009-aisiais pasklido gandai, kad tėvas Apostolos ir Apaštalo Jono Teologo draugijai vadovaujantis jo brolis maudosi prabangoje šaipydamiesi iš tikinčiųjų, kurie aukojo pinigus vienuolyno atnaujinimui. Atsirado moterų, ėmusių teigti, kad tėvas Apostolos – joks šventasis ar vienuolis, nes jis neva prie jų yra seksualiai priekabiavęs. Kretos Apaštalo Jono Teologo vienuolynas dar labiau išgarsėjo visoje Graikijoje ir už jos ribų. Tėvas Apostolos žurnalistams davė ne vieną interviu, bandydamas pateisinti gautas pajamas, paaiškinti užmojus ir siekius. Kaltinimų ir pasiteisinimų maratonas truko tol, kol įsikišo aukščiausi graikų ortodoksų bažnyčios hierarchai, paskyrę tėvui Apostolui naują dvasišką misiją… Madagaskare. Taip, būtent šioje Afrikos saloje-valstybėje dabar tėvas Apostolos vykdo misionierišką misiją.

Apaštalo Jono Teologo vienuolynas dabar

Viso to būčiau nežinojęs, jei smalsumo vedinas nebūčiau su žmona apsilankęs Apaštalo Jono Teologo vienuolyne. Jame dabar gyvena tik vienas senas aklas vienuolis. O didžiulę vienuolyno teritoriją prižiūri pasišventusių anopoliečių pora, kuriai padeda kiti kaimo gyventojai, buvusios (o gal dar vis esamos) draugijos nariai, į vienuolyną užklystantys piligrimai. Ne vienuolis, ir ne toji pora mums papasakojo visą vienuolyno istoriją, atvirkščiai – jie daugiau kamantinėjo, kas mes tokie ir kaip pas juos užklydom. Vienuolyno ir jį sukrėtusio skandalo istoriją teko surinkti po kruopelytę iš įvairių šaltinių.


Tinklaraštyje ir kelionių žurnale rasite daugiau straipsnių bei nuorodų apie šventąsias vietas ir vienuolynus Kretoje ir Graikijoje, spauskite čia >>

Jeigu turite klausimų ir norite mūsų pasiteirauti apie piligrimines vietas, vienuolynus Kretoje ar Graikijoje, susisiekite – siųskite žinutę el. paštu manokreta@gmail.com

Dalintis |
+
Slapukų nustatymai
Būtinieji
Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, mūsų sistemose negali būti išjungti.
Funkciniai
Šie slapukai suteikia galimybę pagerinti funkcionalumą ir suasmeninimą, pavyzdžiui, jie pagerina pateikiamo turinio formatą ir formą, nustato šrifto dydį ar svetainės elementų pozicijas. Jie gali būti įdiegti mūsų arba kitų tiekėjų, kurie teikia į mūsų puslapius įdėtas paslaugas. Jei neleisite šiems slapukams veikti, kai kurios ar visos minėtos funkcijos negalės tinkamai veikti. Funkciniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Statistiniai
Šie slapukai leidžia mums skaičiuoti apsilankymus ir lankytojų srauto šaltinius, kad galėtume matuoti ir gerinti svetainės veikimą. Pvz., pateikti skaitomiausią turinį pagal rubrikas, kategorijas. Visa šių slapukų informacija yra apibendrinta, todėl anoniminė. Jei neleisite šiems slapukams veikti, nežinosime, kad lankėtės mūsų puslapyje. Statistiniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Reklaminiai
Šiuos slapukus per mūsų svetainę naudoja mūsų reklamos partneriai. Tos bendrovės gali juos naudoti jūsų interesų profiliui formuoti ir jums tinkamoms reklamoms kitose svetainėse parinkti. Jie veikia unikaliai identifikuodami jūsų naršyklę ir įrenginį. Jei neleisite šiems slapukams veikti, įvairiose kitose svetainėse nematysite mūsų tikslingai Jums skirtų pasiūlymų. Reklaminiai slapukai šiuo metu nenaudojami.