Įdomios "Daiktų istorijos"

Įdomios "Daiktų istorijos". Lietiviškasis grafas Montekristas. Kreta, Graikija | Mano Kreta

Vietoj vakaro filmo – „Daiktų istorijos“ su Kretos magnetuku laidos vedėjo rankose. Tai viena mėgstamiausių mano lietuviškos TV laidų! Todėl dvigubai maloniau dalintis laidos kūrėjų pasakojimu apie lietuvį, kurio pavardė iki šių dienų su didele pagarba tariama visoje Graikijoje.

Iš Balviniškių kaimo šalia Ašmenos kilęs lietuvis Zigmuntas Mineika (gr. Ζίγκμουντ Μινέικο) – Graikijos garbės pilietis, toks statusas jam suteiktas 1910 metais po daugelio šalies labui nuveiktų darbų. Jis dalyvavo graikų kovose su okupantais turkais, sudarinėjo žemėlapius, tyrinėjo Graikijos archeologinius paminklus, dirbo inžinieriumi kuriant šalies infrastruktūrą ir t.t. 1913 m. tuometinis Graikijos premjeras Elefterijas Venizelas apdovanojo Zigmuntą Mineiką Graikijos Respublikos Gelbėtojo ordinu (gr. Τάγμα του Σωτήρος).

Apie visus mūsų iškilaus tautiečio nuopelnus TV laidoje išsamiai pasakoja jo gyvenimo vingius ištyrinėjęs kolega žurnalistas Česlovas Iškauskas. O taip pat žingeidusis „Daiktų istorijų“ vedėjas Saulius Pilinkus, kuris savo pasakojimą pradėjęs nuo magnetuko su užrašu „Kriti“ – KΡΗΤΗ (liet. Kreta), deja, taip ir nepasako, kuo gi Zigmuntas Mineika nusipelnė Kretai?

Todėl mielai papildau: Kreta osmanų buvo okupuota net 70 metų ilgiau nei žemyninė Graikija – iki pat 1898-ųjų (Graikija iš Osmanų imperijos okupacijos išsivadavo 1828 m.). Zigmuntas Mineika tiesiogiai prisidėjo prie Kretos išlaisvinimo: 1897–1898 metais jis buvo Kretos sukilimo vykdomojo komiteto nariu. Kaip gera žinoti, kad ir lietuvis prisidėjo prie Kretos laisvės!

Pažiūrėti „Daiktų istorijos“ laidą apie Zigmuntą Mineiką galite čia: https://www.lrt.lt/mediateka/irasas/2000096460/lietuviskasis-grafas-montekristas-nuo-mirties-bausmes-issivadaves-sukilelis-zigmuntas-mineika

Labai rekomenduoju pažiūrėti ir kitas „Daiktų istorijas“. Jas rasite LRT mediatekoje: https://www.lrt.lt/mediateka/video/daiktu-istorijos – puiki proga praplėsti akiratį užuot rypavus apie pasaulio pabaigą.
Gero žiūrėjimo! 👍 📽 👁


Tinklaraštyje ir kelionių žurnale SALA rasite daugiau Kretos istorijų, atradimų, įdomių patirčių, spauskite čia >>

Rubrikoje „Naudinga žinoti“ rasite įdomios ir naudingos informacijos, kuri padės planuotis atostogas Kretoje bei Santorinyje, spauskite čia >>

Turite klausimų ir norite mūsų pasiteirauti apie Kretos praeitį ir dabartį? Apie istorines ir patyrimines keliones po salą? Susisiekite – siųskite žinutę el. paštu manokreta@gmail.com

Dalintis |
+
Slapukų nustatymai
Būtinieji
Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, mūsų sistemose negali būti išjungti.
Funkciniai
Šie slapukai suteikia galimybę pagerinti funkcionalumą ir suasmeninimą, pavyzdžiui, jie pagerina pateikiamo turinio formatą ir formą, nustato šrifto dydį ar svetainės elementų pozicijas. Jie gali būti įdiegti mūsų arba kitų tiekėjų, kurie teikia į mūsų puslapius įdėtas paslaugas. Jei neleisite šiems slapukams veikti, kai kurios ar visos minėtos funkcijos negalės tinkamai veikti. Funkciniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Statistiniai
Šie slapukai leidžia mums skaičiuoti apsilankymus ir lankytojų srauto šaltinius, kad galėtume matuoti ir gerinti svetainės veikimą. Pvz., pateikti skaitomiausią turinį pagal rubrikas, kategorijas. Visa šių slapukų informacija yra apibendrinta, todėl anoniminė. Jei neleisite šiems slapukams veikti, nežinosime, kad lankėtės mūsų puslapyje. Statistiniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Reklaminiai
Šiuos slapukus per mūsų svetainę naudoja mūsų reklamos partneriai. Tos bendrovės gali juos naudoti jūsų interesų profiliui formuoti ir jums tinkamoms reklamoms kitose svetainėse parinkti. Jie veikia unikaliai identifikuodami jūsų naršyklę ir įrenginį. Jei neleisite šiems slapukams veikti, įvairiose kitose svetainėse nematysite mūsų tikslingai Jums skirtų pasiūlymų. Reklaminiai slapukai šiuo metu nenaudojami.