Tūkstantmetė gražuolė prie Roukani kaimo

Tūkstantmetė gražuolė prie Roukani kaimo. Kreta, Graikija | Mano Kreta

Tūkstantmetė gražuolė prie Roukani kaimo – cerkvė, kuriai 1000 metų. Stebėtinai gerai išsilaikiusi. Apsupta ne ką jaunesnių ąžuolų ir alyvmedžių. Vakarine puse žvelgianti į šiuo metu sniege paskendusius Psiloričio kalnus.

Pasak istorikų, klasikinė bizantinė kryžiaus formos Agios Ioannis cerkvė Roukani kaime netoli Herakliono pastatyta XI amžiuje. Tai yra antruoju Bizantijos imperijos valdymo Kretoje laikotarpiu. Archeologai sako, kad cerkvė buvo gana didelio vienuolyno dalimi, nes 2000 metais vykdant kasinėjimus šalia jos buvo rastos didelės venecijietiško periodo (XIII-XVI a.) kapinės ir pastatų pamatai.

Tačiau dokumentuose Roukani vienuolynas retai minimas. Spėjama, kad jis buvo sugriautas per vieną iš sukilimo venecijiečių arba ankstyvaisiais Osmanų imperijos okupacijos metais. Vienintelis akivaizdus vienuolyno liudytojas – per kasinėjimus rastas igumeno Andreaso antspaudas, kuris dabar eksponuojamas Herakliono istorijos muziejuje.

Cerkvės konstrukcija

Architektūros istorikai žavisi Agios Ioannis cerkvės konstrukcija. Tokio tipo šventyklai pastatyti reikėjo specialių žinių, todėl neabejojama, kad jos statybai buvo atsiųsti amatininkai iš Bizantijos imperijos širdies – Konstantinopolio. Žinoma, kad XI-XII amžiuje buvo pastatyta daug panašaus tipo cerkvių Kretoje įtvirtinant krikščionišką tikėjimą po arabų okupacijos. Bet dauguma iš jų buvo sugriautos vėliau salą okupavus venecijiečiams ir osmanams. XX a. pradžioje Kretoje dirbęs garsus italų archeologas Giuseppe Gerola aprašė Agios Ioannis cerkvę, paminėdamas, kad keliose vietose yra įgriuvęs jos stogas, o senąsias freskas galutinai sunaikinusi drėgmė.

Agios Ioannis cerkvė dabar restauruota. Tuo metu, kai užsukome jos apžiūrėti, deja, buvo užrakinta. Todėl tik per langų ir durų plyšius galėjome įsitikinti, kad viduje jokių puošybos elementų nėra. Bet sienos kažkodėl netinkuotos ir nė kiek netvarkytos – gali būti, kad jos laukia dar vieno restauratorių vizito. Ką gi gražuolė prie Roukani kaimo sulauks lankytojų. Visgi tai yra viena įspūdingiausių mūsų matytų tūkstantmečių cerkvių, kurias esame matę Kretopje ir Graikijoje.


Tinklaraštyje ir kelionių žurnale rasite daugiau straipsnių bei nuorodų apie šventąsias vietas ir vienuolynus Kretoje ir Graikijoje, spauskite čia >>

Jeigu turite klausimų ir norite mūsų pasiteirauti apie piligrimines vietas, vienuolynus Kretoje ar Graikijoje, susisiekite – siųskite žinutę el. paštu manokreta@gmail.com

Dalintis |
+
Slapukų nustatymai
Būtinieji
Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, mūsų sistemose negali būti išjungti.
Funkciniai
Šie slapukai suteikia galimybę pagerinti funkcionalumą ir suasmeninimą, pavyzdžiui, jie pagerina pateikiamo turinio formatą ir formą, nustato šrifto dydį ar svetainės elementų pozicijas. Jie gali būti įdiegti mūsų arba kitų tiekėjų, kurie teikia į mūsų puslapius įdėtas paslaugas. Jei neleisite šiems slapukams veikti, kai kurios ar visos minėtos funkcijos negalės tinkamai veikti. Funkciniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Statistiniai
Šie slapukai leidžia mums skaičiuoti apsilankymus ir lankytojų srauto šaltinius, kad galėtume matuoti ir gerinti svetainės veikimą. Pvz., pateikti skaitomiausią turinį pagal rubrikas, kategorijas. Visa šių slapukų informacija yra apibendrinta, todėl anoniminė. Jei neleisite šiems slapukams veikti, nežinosime, kad lankėtės mūsų puslapyje. Statistiniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Reklaminiai
Šiuos slapukus per mūsų svetainę naudoja mūsų reklamos partneriai. Tos bendrovės gali juos naudoti jūsų interesų profiliui formuoti ir jums tinkamoms reklamoms kitose svetainėse parinkti. Jie veikia unikaliai identifikuodami jūsų naršyklę ir įrenginį. Jei neleisite šiems slapukams veikti, įvairiose kitose svetainėse nematysite mūsų tikslingai Jums skirtų pasiūlymų. Reklaminiai slapukai šiuo metu nenaudojami.