Panagios Chrisoskalitissos vienuolynas prie Elafonissi

Panagios Chrisoskalitissos vienuolynas prie Elafonissi paplūdimio. Kreta, Graikija | Mano Kreta

Panagios Chrisoskalitissos vienuolynas prie vieno gražiausių Kretoje Elafonissi paplūdimio.

98 laipteliai veda į Panagios Chrisoskalitissos vienuolyno cerkvę pietvakarių Kretoje, prie garsiojo Elafonissi paplūdimio. Ir vienas iš tų laiptelių – auksinis! Bet jį gali matyti tik nuoširdžiai į Dievą tikintis žmogus. Tokia legenda aiškina Chrisoskalitissos pavadinimą: graikiškai ‘chrisos’ (gr. χρυσός) – auksas, ‘skali’ (gr. σκαλί) – laiptelis. Nors yra ir istorinių nuorodų į tai, kad vienas iš vienuolyno laiptelių buvo auksinis. Bet Osmanų imperijos okupacijos metais kažkuris patriarchas pardavė jį, taip išspręsdamas vienuolyną užgriuvusias finansines problemas.

Nepaisant auksinių istorijų, Dievo Motinai dedikuotas Panagia Chrisoskalitissa moterų vienuolynas – vienas įspūdingiausių Kretoje. Pastatytas ant 35 metrų uolos, nuo kurios atsiveria fantastiškas vaizdas į Libijos jūros tolius.

Vienuolyno istorija

Tiksliai žinoma, kad iš pradžių vienuolyno cerkvė buvo įrengta ant uolos viršaus žiojėjusiame urve – apie tai rašoma 1637 metų Kretą valdžiusios Venecijos Respublikos vienuolynų sąvade. Todėl spėjama, kad tas urvas buvo šventas nuo neatmenamų laikų. Archeologai daro prielaidą, kad urve aukas atnašavo net minojiečiai, kurių gyvenvietės likučius jie atrado visiškai šalia dabartinio vienuolyno.

Vienuolynas dabartinį pavidalą įgavo tik XIX amžiuje: apie 1840 m. tėvas Ioannikios pastatė keletą naujų namų šalia urve įrengtos cerkvės, 1855 m. vienuolis Manassis Glynias dar labiau renovavo vienuolyną, pastatydamas keletą celių, svečių namus ir sandėlius, galiausiai 1894 m. senoji urvo cerkvė buvo nugriauta, ant jos likučių pastatyta naujoji, išlikusi iki mūsų dienų.

Nepaisant tokių drastiškų pasikeitimų tikima, kad Panagia Chrisoskalitissa vienuolyne palaidotas 1527 m. sukilimo didvyris Georgos Kantanoleonas ir jo sūnus Petros. Jiedviems dedikuotas iš Lefkados salos kilusio XIX a. istoriko ir rašytojo Spiridono Zampelioso kūrinys „Kretietiškos vestuvės“. Jame pirmąkart detaliai buvo aprašytos kretietiškų vestuvių tradicijos Venecijos Respublikos okupacijos metais.

Per antrąjį pasaulinį karą 1940-aisiais vienuolyną savo tvirtove buvo pavertę vokiečių kariai. Tuomet vienuolynas buvo apšaudytas iš britų lėktuvų, žymės nuo kulkų ligi šiol matomos šventyklos sienose. 1944 m. sausio 27 d. vienuolynas atgimė, bet ne kaip vyrų, o kaip moterų – į jį pasitraukė per karą savo vyrus ir sūnus praradusios našlės bei motinos.

Moterys vienuolės prižiūri ir puoselėja Panagią Chrisoskalitissą iki šių dienų, kas rytą atverdamos duris visiems, kas nori užlipti tuos 98 laiptelius ir pasigrožėti aukso vertais vaizdais.

Būna taip:

Panagios Chrisoskalitissos vienuolynas prie Elafonissi paplūdimio. Nusileidus saulei. Kreta, Graikija | Mano Kreta

Chrisoskalitissos vienuolynas Elafonissi paplūdimio prieigose – įdomi, kupina ilgametės istorijos vieta.


Tinklaraštyje ir kelionių žurnale rasite daugiau straipsnių bei nuorodų apie šventąsias vietas ir vienuolynus Kretoje ir Graikijoje, spauskite čia >>

Jeigu turite klausimų ir norite mūsų pasiteirauti apie piligrimines vietas, vienuolynus Kretoje ar Graikijoje, susisiekite – siųskite žinutę el. paštu manokreta@gmail.com

Dalintis |
+
Slapukų nustatymai
Būtinieji
Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, mūsų sistemose negali būti išjungti.
Funkciniai
Šie slapukai suteikia galimybę pagerinti funkcionalumą ir suasmeninimą, pavyzdžiui, jie pagerina pateikiamo turinio formatą ir formą, nustato šrifto dydį ar svetainės elementų pozicijas. Jie gali būti įdiegti mūsų arba kitų tiekėjų, kurie teikia į mūsų puslapius įdėtas paslaugas. Jei neleisite šiems slapukams veikti, kai kurios ar visos minėtos funkcijos negalės tinkamai veikti. Funkciniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Statistiniai
Šie slapukai leidžia mums skaičiuoti apsilankymus ir lankytojų srauto šaltinius, kad galėtume matuoti ir gerinti svetainės veikimą. Pvz., pateikti skaitomiausią turinį pagal rubrikas, kategorijas. Visa šių slapukų informacija yra apibendrinta, todėl anoniminė. Jei neleisite šiems slapukams veikti, nežinosime, kad lankėtės mūsų puslapyje. Statistiniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Reklaminiai
Šiuos slapukus per mūsų svetainę naudoja mūsų reklamos partneriai. Tos bendrovės gali juos naudoti jūsų interesų profiliui formuoti ir jums tinkamoms reklamoms kitose svetainėse parinkti. Jie veikia unikaliai identifikuodami jūsų naršyklę ir įrenginį. Jei neleisite šiems slapukams veikti, įvairiose kitose svetainėse nematysite mūsų tikslingai Jums skirtų pasiūlymų. Reklaminiai slapukai šiuo metu nenaudojami.