Chanija – suvenyrų parduotuvės paslaptys

Chanija: suvenyrų parduotuvės paslaptys. Mihrabo detalė. Kreta, Graikija | Mano Kreta

Chanija – miestas, į kurį norisi sugrįžti vėl ir vėl, ir suvenyrų parduotuvės paslaptys. Juk istoriniai lobiai dažnai yra po nosimi. Tereikia juos pastebėt! Eilinį kartą šią pamoką gavau vaikštinėdamas po venecijietišką Chanios senamiestį Kretoje: buvusios mečetės liekanas radau vienoje suvernyrų parduotuvėje.

Daugybę kartų esu praėjęs Zampeliou gatve – ji lygiagreti senojo Chanios uosto promenadai, turizmo sezono metu joje visada gausu poilsiautojų, nes praktiškai kiekviename gatvės name – po suvenyrų krautuvėlę. Man jos buvo visos vienodos. Ant kampo su Skoufon gatvele esanti „Temple Gift Shop“ irgi niekuo nesiskyrė nuo kitų. Tol kol akis neužkliuvo už mihrabo – kryptį į Meką nurodančios nišos, kuri yra kiekvienoje mečetėje.

Kokia pastato paskirtis?

Pasirodo, „Temple Gift Shop“ įkurta buvusiuose maldos namuose. Parduotuvėlės savininko dukra papasakojo tiksliai žinanti, jog prieš 400 metų čia buvo ortodoksų cerkvė. Tą byloja ir pastato lubos – jos suręstos taip, kaip ir daugelyje kitų Kretoje išlikusių Venecijos Respublikos okupacijos metais statytų cerkvių. Rašytiniai šaltiniai byloja, kad tai buvo apaštalui Jonui skirta cerkvė, tačiau jokių jos reliktų neišliko, nes Kretą okupavus Osmanų imperijai XVII a. pabaigoje čia buvo įkurta musulmonų mečetė.

Chanija: suvenyrų parduotuvės paslaptys. Kreta, Graikija | Mano Kreta

Name išliko ne tik mihrabas, bet ir siauras įėjimas į minaretą su sraigtiniais laiptais. Kaip ir daugelis Chanios minaretų taip ir šis buvo nugriautas XX a. pradžioje, kai Kreta išsivadavo iš osmanų okupacijos. Tada maldos namų patalpos buvo privatizuotos ir nuo 1924 iki 2004 metų čia buvo gyvenamasis namas: suvenyrų pardavėja puikiai prisimena, kur buvo virtuvė, miegamasis, svetainė. Unikalu tai, kad namo savininkai išsaugojo tiek mihrabą, tiek įėjimą į minaretą, niekaip jų nepagražindami ir nepakeisdami. Net išlikę dažai ant sienų – autentiški, menantys musulmonų maldas.

Nuo šiol suvenyrų parduotuvėles apžiūrinėsiu atidžiau: ką gali žinoti, kokią istoriją kuri dar gali atskleisti. Jūsų irgi laukia Chanija, bei suvenyrų parduotuvės.


Tinklaraštyje ir kelionių žurnale rasite daugiau straipsnių bei nuorodų apie šventąsias vietas ir vienuolynus Kretoje ir Graikijoje, spauskite čia >>

Jeigu turite klausimų ir norite mūsų pasiteirauti apie piligrimines vietas, vienuolynus Kretoje ar Graikijoje, susisiekite – siųskite žinutę el. paštu manokreta@gmail.com

Dalintis |
+
Slapukų nustatymai
Būtinieji
Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, mūsų sistemose negali būti išjungti.
Funkciniai
Šie slapukai suteikia galimybę pagerinti funkcionalumą ir suasmeninimą, pavyzdžiui, jie pagerina pateikiamo turinio formatą ir formą, nustato šrifto dydį ar svetainės elementų pozicijas. Jie gali būti įdiegti mūsų arba kitų tiekėjų, kurie teikia į mūsų puslapius įdėtas paslaugas. Jei neleisite šiems slapukams veikti, kai kurios ar visos minėtos funkcijos negalės tinkamai veikti. Funkciniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Statistiniai
Šie slapukai leidžia mums skaičiuoti apsilankymus ir lankytojų srauto šaltinius, kad galėtume matuoti ir gerinti svetainės veikimą. Pvz., pateikti skaitomiausią turinį pagal rubrikas, kategorijas. Visa šių slapukų informacija yra apibendrinta, todėl anoniminė. Jei neleisite šiems slapukams veikti, nežinosime, kad lankėtės mūsų puslapyje. Statistiniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Reklaminiai
Šiuos slapukus per mūsų svetainę naudoja mūsų reklamos partneriai. Tos bendrovės gali juos naudoti jūsų interesų profiliui formuoti ir jums tinkamoms reklamoms kitose svetainėse parinkti. Jie veikia unikaliai identifikuodami jūsų naršyklę ir įrenginį. Jei neleisite šiems slapukams veikti, įvairiose kitose svetainėse nematysite mūsų tikslingai Jums skirtų pasiūlymų. Reklaminiai slapukai šiuo metu nenaudojami.