Atleidimas, tėvynė, žmonės

Žmonės, tėvynė, atleidimas. Kreta, Graikija | Mano Kreta

Ar sugebėtumėt atleisti priešui, kuris kėsinosi į jūsų gyvybę ir laisvę? Ką reiškia tėvynė, atleidimas? Šiandien Kreta mini skaudžią sukaktį. Lygiai prieš 75 metus, 1941 metų gegužės 20 d. prasidėjo mūšis dėl Kretos. Pirmasis stambaus masto oro desantininkų puolimas pasaulinėje istorijoje. Nacistinės Vokietijos planuose jis buvo pavadintas operacija „Merkurijus“ (Unternehmen Merkur). Jos tikslas buvo sutriuškinti Didžiosios Britanijos, Australijos ir Naujosios Zelandijos garnizoną Kretoje ir okupuoti salą kaip strateginį punktą Viduržemio jūros baseino kontrolei. Į mūšį buvo įsitraukusi ir nacistinės Vokietijos sąjungininkės Italijos aviacija bei laivynas.

Mūšis dėl Kretos truko 11 dienų. Per jį žuvo daugiau nei 10 tūkst. žmonių, dar apie 5000 buvo sužeisti. Fašistai mūšį laimėjo, bet jų praradimai buvo milžiniški. Todėl Hitleris po mūšio dėl Kretos kategoriškai uždraudė bet kokias didelio masto oro desanto operacijas. Po mūšio Graikijos armija praktiškai nustojo egzistuoti. O išgyvenę britų, australų ir naujazelandiečių kariai traukėsi iš pietinės Kretos uosto Choros Sfakion į Aleksandriją Egipte.

Dabar apie mūšį dėl Kretos vakarinėje salos dalyje esančiame Maleme regione primena šios kapinės. Jose palaidoti 4465 nacistinės Vokietijos kariai – tie, kurie kėsinosi į kretiečių gyvybes ir laisvę. Sunku pasakyti, ar Kretos žmonės jiems atleido. Bet jie neprieštaravo tam, kad priešai būtų palaidoti su derama pagarba, nes, kaip sako patys kretiečiai, jie irgi buvo žmonės – nepaisant jų įsitikinimų ir grobikiškų tikslų.

Maleme vokiečių karių kapinės buvo įkurtos 1974 metais po daugiau nei 15 metų trukusio tuometinės federatyvinės Vokietijos ir Graikijos vyriausybių bendradarbiavimo: Vokietijos karo kapų asociacija palaikoma tiek vokiečių, tiek graikų savanorių iš masinių kapaviečių perkėlė palaikus į Maleme kapines. Ne visi žuvusieji buvo indentifikuoti, todėl kapinėse netrūksta ir kapų nežinomiems kariams.

Atleidimas

Nors kapinės nėra ta vieta, kur malonu būti (ypač per atostogas), bet siūlyčiau jose apsilankyti tam, kad patikrintumėte save – suprastumėt, ar tikrai galėtumėt atleisti savo priešams ir pasakyti: „Ilsėkitės ramybėje“.


Tinklaraštyje ir kelionių žurnale SALA rasite daugiau Kretos istorijų, atradimų, įdomių patirčių, spauskite čia >>

Rubrikoje „Naudinga žinoti“ rasite įdomios ir naudingos informacijos, kuri padės planuotis atostogas Kretoje bei Santorinyje, spauskite čia >>

Jeigu turite klausimų ir norite mūsų pasiteirauti apie Kretos praeitį ir dabartį, istorines ir patyrimines keliones po salą, susisiekite – siųskite žinutę el. paštu manokreta@gmail.com

Dalintis |
+
Slapukų nustatymai
Būtinieji
Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, mūsų sistemose negali būti išjungti.
Funkciniai
Šie slapukai suteikia galimybę pagerinti funkcionalumą ir suasmeninimą, pavyzdžiui, jie pagerina pateikiamo turinio formatą ir formą, nustato šrifto dydį ar svetainės elementų pozicijas. Jie gali būti įdiegti mūsų arba kitų tiekėjų, kurie teikia į mūsų puslapius įdėtas paslaugas. Jei neleisite šiems slapukams veikti, kai kurios ar visos minėtos funkcijos negalės tinkamai veikti. Funkciniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Statistiniai
Šie slapukai leidžia mums skaičiuoti apsilankymus ir lankytojų srauto šaltinius, kad galėtume matuoti ir gerinti svetainės veikimą. Pvz., pateikti skaitomiausią turinį pagal rubrikas, kategorijas. Visa šių slapukų informacija yra apibendrinta, todėl anoniminė. Jei neleisite šiems slapukams veikti, nežinosime, kad lankėtės mūsų puslapyje. Statistiniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Reklaminiai
Šiuos slapukus per mūsų svetainę naudoja mūsų reklamos partneriai. Tos bendrovės gali juos naudoti jūsų interesų profiliui formuoti ir jums tinkamoms reklamoms kitose svetainėse parinkti. Jie veikia unikaliai identifikuodami jūsų naršyklę ir įrenginį. Jei neleisite šiems slapukams veikti, įvairiose kitose svetainėse nematysite mūsų tikslingai Jums skirtų pasiūlymų. Reklaminiai slapukai šiuo metu nenaudojami.