Santorinis – informacija ir patarimai. Ar verta keliauti?

Santorinis – informacija ir patarimai. Ar verta keliauti? Kreta, Graikija | Mano Kreta

Santorinis – kokie būtų patarimai ir naudinga informacija apie salą?

Santorinis: ar tikrai verta keliauti? Tai klausimas, kurį dažniausiai girdžiu iš tų, kurie ruošiasi atostogauti arba atostogauja Kretoje. Santorinis – išskirtinė vieta, bet kokia inforamcija yra naudinga. Atsakymas paprastas: VERTA! Nes, mano nuomone, bet kuri kelionė – tai nauja patirtis, naujos žinios, nauji įspūdžiai. Tik štai kitas klausimas: kokie tie įspūdžiai?

„Nevertėjo. Antrą kartą tikrai nevažiuočiau ir ypač už tokius pinigus!“ – apie Santorinį sako vieni. „Nuostabūs vaizdai. Geriausia vieta atostogoms Graikijoje. Verta tos kainos, kurią sumoki“ – apie Santorinį sako kiti.

Kuriais tikėti? Nė vienais. O kaip tuomet žinoti, ko tikėtis kelionėje į Santorinį? Būtent į šį klausimą ir pasistengsiu atsakyti, surašydamas faktus apie salą. Taigi, Santorinis, žemiau pateikiama naudinga informacija ir patariamai dar dvejojantiems ar jau nusprendusiems pamatyti šią unikalią salą.

Kas tas Santorinis ir kokio jis dydžio?

Santorinis – tai nedidelė Kikladžių salynui priklausanti salų grupė Egėjo jūroje, į ją įeina penkios salos: Thira, Thirasija, Palea Kamini, Nea Kamini ir Aspronisi. Didžiausia iš jų – Thira, kuri dažniausiai ir vadinama Santoriniu. Tam, kad nesipainiotume tarp pavadinimų toliau šiame tekste Santoriniu vadinsiu būtent tik vieną salą – Thirą, kuri ir yra daugelio keliautojų tikslas – Santorinis.

Santorinio (Thiros) plotas – apie 76 kv.km, t.y. lyginant lietuviškais masteliais sala kiek didesnė už Panevėžį, bet mažesnė už Šiaulius. Sala yra vulkaninės kilmės, tiksliau – tai sausumos likučiai po vieno iš didžiausių ugnikalnių išsiveržimų, užfiksuotų ir aprašytų žmonijos istorijoje. Iš salos gerai matoma didžiulė kaldera – plati stačiašlaitė dauba, kuri įprastai susidaro ugnikalnio viršūnėje po išsiveržimo. Santorinio atveju kaldera yra po vandeniu ir tai yra vienintelė paskendusi kaldera pasaulyje. Kalderos šlaitai – tai ir yra Santorinio sala.

Istorikai ginčijasi dėl tikslios ugnikalnio išsiveržimo datos: manoma, kad jis įvyko 1650-1300 metais prieš mūsų erą ir sunaikino Kretoje ir aplinkinėse salose klestėjusią Mino civilizaciją. Spėjama, kad Santorinis – tai antikos istoriko ir filosofo Platono aprašytoji jūroje paskendusi Atlantida. Ugnikalnis užgesęs, bet vis dar apie save primena: pastarąjį kartą iš Nea Kameni salelės lavos dūmai rūko visai neseniai – 1950 metais.

Kiek saloje gyvena žmonių?

Santorinis – nedidukė sala, oficiali informacija skelbia, kad joje pastoviai gyvena apie 15 tūkst. žmonių. Viso saloje yra daugiau kaip 20 gyvenviečių. Penkios didžiausios: Fira (salos sostinė, kartais dar vadinama Thira, Tira arba Tera), Oia (graikiškai tariasi Ija, bet užsieniečiai vis tiek ją vadina Oja), Finikija, Mesarija ir Kamari.

Turizmo sezono metu, t.y. nuo balandžio iki lapkričio žmonių skaičius saloje padidėja dvigubai, o sezono įkarštyje liepą-rugpjūtį – trigubai ar net daugiau. 2016-aisiais Santorinio savivaldybė ėmė riboti įvažiuojamąjį turizmą, nustatydama kvotą: nuo šiol į salą per vieną dieną gali atvykti ne daugiau kaip 11 000 žmonių. Pabandykite įsivaizduoti, kaip atrodytų Panevėžys ar Šiauliai, jei į juos kasdien atvyktų-išvyktų apie 180 pilnų keleivinių autobusų.

Negana to, turistai neišsisklaido po visą Santorinį, dauguma veržiasi į populiariausias salos vietas – Firos ir Oios gyvenvietes, kurios garsėja nuostabiais vaizdais ir siauromis gatvelėmis tarp baltų namelių mėlynais stogeliais. Jei norite pamatyti, kaip tuomet atrodo Santorinis, spauskite čia >>

Į Santorinį žmonės plūsta lėktuvais iš Atėnų, Salonikų ir Europos miestų, keltais – iš Atėnų Pirėjo uosto, bet daugiausia – iš Kretos. Turizmo sezono metu kasdien iš Kretos sostinės Herakliono uosto į Kiklades su sustojimu Santorinyje išplaukia keli greitieji keltai ir greitaeigiai katamaranai, iš viso per dieną iš Kretos į Santorinį jie gali nuplukdyti iki 5000 žmonių.

Kodėl Santorinis toks populiarus, ten nuolat plūsta turistai?

Dėl vaizdų. Nes Santorinis – tai Graikijos salų vizitinė kortelė. Praktiškai visos nuotraukos bei atvirutės su mėlyna jūra ir baltais nameliais – iš Santorinio. Be to, sakoma, kad saulėlydis Santorinyje – pats gražiausias visoje Graikijoje. Daugelis taip pat tikisi, kad būtent Santorinyje jie pamatys tikrąjį Graikijos saliečių gyvenimą.

Gaila, bet turizmas keičia autentišką Santorinio veidą ir Oios ar Firos gyvenvietėse kartais sunku atpažinti, kuris namelis buvo pastatytas prieš šimtą metų, o kuris prie jo prilipdytas visiškai neseniai, bet surestas kaip kadaise. Beje, Kikladžių salų gyventojai įprastai savo namus dažydavo balta spalva, nes dėl jos ne taip įkaista namo vidus, o cerkvių stogus – ruda spalva, nes ją paprasčiausia buvo išgauti iš žemės. Jokios mėlynos ar kitų spalvų. Mėlynais stogais Santorinis ėmė puoštis tik nuo 1974-ųjų, kai po diktatūros režimo atėjusi demokratinė Graikijos valdžia jausdama savo šalies turistinį potencialą įstatymu įpareigojo Santorinio gyventojus dažyti namus būtent balta ir mėlyna spalvomis. Nes tai – Graikijos vėliavos spalvos, nes tai – Graikijos ir Kikladžių prekės ženklas. Apie 2000 metus įsiplieskė arši diskusija dėl kitų spalvų. Jos rezultatas dabar akivaizdus: Santorinio namai mirga visomis vaivorykštės spalvomis.

Vienas įdomiausių Santorinio istorinių objektų – archeologinė vietovė šalia Akrotiri gyvenvietės. Ten archeologai atkasė Mino civilizacijos laikų griuvėsius. Tačiau daugelis radinių išgabenti iš Santorinio į Kretą ir Atėnus, dalis jų eksponuojami Herakliono archeologijos muziejuje Kretoje. Reta kuri autobusinė ekskursija užsuka į Akrotirį, nes jis – visiškai kitoje salos pusėje nuo Firos ir Oios gyvenviečių, kuriose visus užburia vaizdai į kalderą ir ugnikalnį. Jie iš tiesų nuostabūs. Tik pažiūrėkite – spauskite čia >>

Kelioms dienoms keliauti? Santorinis – išvykai vienai, dviems ar trims dienoms?

Iš Kretos populiariausios – vienadienės ekskursijos į Santorinį: išplaukiama ryte apie 8-9 val., grįžtama vakare apie 19-21 val. Plaukimas greitaeigiu katamaranu į vieną pusę užtrunka apie 2 valandas, greituoju keltu – apie 3-4 valandas, taigi, po Santorinį keliaujama apie 6-7 valandas, todėl dėl laiko stokos užsukama tik į gražiausias salos vietas – Firą ir Oią.

Norint labiau pažinti Santorinį, į jį reikėtų keliauti mažiausiai dviem dienoms. Per jas išsinuomavus automobilį galima apvažiuoti praktiškai visą salą: apžiūrėti Akrotirio griuvėsius, išsimaudyti Raudonajame paplūdimyje arba pasiplaukioti po kalderą ir prie Nea Kamini pasinerti į natūralias purvo vonias, anksti ryte pasimėgauti laisvesnėmis Firos ir Oios gatvelėmis, o vakare stebėti tai, kas bene gražiausia Santorinyje – nuostabų saulėlydį. Būtent jo nepamato tie, kas atvyksta į Santorinį vienai dienai.

Dauguma saulės palydėtuvėms vakare pasirenka Firą arba Oią – gatvės būna gausiai nusėstos žmonių (pažiūrėkite vaizdo reportažą čia >>), todėl norint romantiškos vienumos išsinuomotu automobiliu geriau važiuoti į atokesnes salos vietas.

Kiek kainuoja ekskursija į Santorinį?

Vienos dienos ekskursijos iš Kretos kaina 2022 metais – nuo 166 Eur vienam asmeniui, į kainą įskaičiuoti pervežimai į/iš Herakliono uosto, greitojo kelto arba greitaeigio katamarano bilietai pirmyn-atgal, nedidelė ekskursija po Firą, Oią ir jų apylinkes. Dviejų dienų ekskursijos kaina – nuo 180 Eur vienam asmeniui. Vaikams taikomos nuolaidos. Greitaeigiai katamaranai į Santorinį iš Herakliono plaukia kasdien, iš Retimno – du kartus per savaitę. Pažiūrėkite, kaip katamaranas atvyksta į Santorinį – spauskite čia >>

Perkant savarankiškai kelto ar katamarano bilietus nė kiek nesusitaupo, nes bilietai iš Herakliono į Santorinį ir atgal be ekskursijos kainuoja apie 180 Eur vienam asmeniui. Ekskursijų organizatoriai gauna kur kas geresnes laivybos kompanijų kainas, todėl gali pasiūlyti visą ekskursiją su pervežimais už bilietų kainą. Kita vertus, įsigyjus tik laivo bilietus galima laisviau pakeliauti po Santorinį, nesitaikant prie kitų bendrakeleivių, bet tokiu atveju reikia keliauti bent jau 2-3 dienoms.

MANO KRETOS pasiūlymas

Jeigu per atostogas Kretoje norėtumėt aplankyti Santorinį (arba planuojate į jį keliauti iš Atėnų ar kitų miestų), rašykite mums el. paštu manokreta@gmail.com – atsiųsime pasiūlymus tiek vienos dienos ekskursijai, tiek dviejų ar daugiau dienų kelionei su konkrečiu atostogų planu, pasirūpinsime kelto ar katamarano bilietais, pervežimais ir/arba automobilio nuoma, taip pat apgyvendinimu Santorinyje. Informacija apie šias mūsų paslaugas kelionėms į Santorini salą rasite puslapyje: manokreta.lt/santorinis

O jeigu norėtumėt Santorinį aplankyti iš Kretos su vienos dienos ekskursija lietuvių kalba, spauskite žemiau esantį mėlyną mygtuką ir atsiųskite užklausą:

Dalintis |
+
Slapukų nustatymai
Būtinieji
Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, mūsų sistemose negali būti išjungti.
Funkciniai
Šie slapukai suteikia galimybę pagerinti funkcionalumą ir suasmeninimą, pavyzdžiui, jie pagerina pateikiamo turinio formatą ir formą, nustato šrifto dydį ar svetainės elementų pozicijas. Jie gali būti įdiegti mūsų arba kitų tiekėjų, kurie teikia į mūsų puslapius įdėtas paslaugas. Jei neleisite šiems slapukams veikti, kai kurios ar visos minėtos funkcijos negalės tinkamai veikti. Funkciniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Statistiniai
Šie slapukai leidžia mums skaičiuoti apsilankymus ir lankytojų srauto šaltinius, kad galėtume matuoti ir gerinti svetainės veikimą. Pvz., pateikti skaitomiausią turinį pagal rubrikas, kategorijas. Visa šių slapukų informacija yra apibendrinta, todėl anoniminė. Jei neleisite šiems slapukams veikti, nežinosime, kad lankėtės mūsų puslapyje. Statistiniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Reklaminiai
Šiuos slapukus per mūsų svetainę naudoja mūsų reklamos partneriai. Tos bendrovės gali juos naudoti jūsų interesų profiliui formuoti ir jums tinkamoms reklamoms kitose svetainėse parinkti. Jie veikia unikaliai identifikuodami jūsų naršyklę ir įrenginį. Jei neleisite šiems slapukams veikti, įvairiose kitose svetainėse nematysite mūsų tikslingai Jums skirtų pasiūlymų. Reklaminiai slapukai šiuo metu nenaudojami.