Magiškoji Santorini sala … Nusitaikėte į Santorinį? Kad ir iš kur į salą keliautumėt – Kretos, Atėnų, Kikladžių salų jūrų uostų ar Europos oro uostų – Jums turėtų praversti šie pastebėjimai ir patarimai, kuriuos surašiau keliaudamas po Santorinio salą.
Santorini sala: faktai ir naudinga informacija
Santorini sala – dydis ir atstumai
Santorinis – ne Trakų pilies dydžio sala ir tikrai jos visos pėsčiomis neaplėksite nei per dieną, nei per dvi. Nuo vieno salos galo iki kito – apie 30 km, plačiausioje vietoje – apie 12 km. Saloje yra daugiau kaip 20 gyvenviečių. Lankomiausios iš jų: salos sostinė Fira, saulėlydžių uostas Oia (graikiškai tariasi Ija), Imerovigli, Kamari, Perissa. Norint daugiau pamatyti keliaujant Santorinyje būtinas transportas: po salą galima keliauti maršrutiniais ir ekskursijų autobusais, išsinuomotu automobiliu, mopedu ar keturačiu. Turint išsinuomotą transporto priemonę salos nuodugniam ištyrimui reikia mažiausiai trijų dienų.
Atstumai saloje
Kaip ir daug kur Graikijoje atstumas Santorinyje matuojamas ne kilometrais, o laiku, nes vidutinis greitis saloje – apie 40-50 km/h. Keliai vingiuoti ir tiesiog nėra kur įsibėgėti. Be to, vasarą keliones gaišina spūstys, kurių netrūksta, nes saloje nėra nė vieno šviesoforo. Beje, santoriniečiai sako, kad įrengus juos Santorinis prarastų savo veidą.
Preliminarūs atstumai:
- iš pagrindinio salos Athinios uosto: iki Firos – apie 7,5 km, iki Oios – apie 19 km, iki Kamari – apie 10 km,
- nuo salos sostinės Firos: iki Imerovigli – 2,5 km, iki Oios – apie 12 km, iki Kamari – apie 9 km, iki Perissos – 11,5 km,
- o iš salos centre esančių Pyrgos, Mesaria, Vothonas, Exo Gonia gyvenviečių: iki Firos – 4,5 km, iki Oios – apie 16 km, iki Athinios uosto – apie 6 km, iki Kamari – apie 5 km, iki Perissos – apie 7,5 km, iki Akrotiri – apie 9 km.
Sezoniškumas
Daugiausiai poilsiautojų į Santorinį plūsta liepą ir rugpjūtį. Dėl žmonių kiekio susidaro ne tik transporto spūstys keliuose, bet ir žmonių spūstys Firos arba Oios pėsčiųjų gatvėse. Norint jų išvengti reikia žinoti ekskursijų grafikus ir aplinkinius kelius.
Patys santoriniečiai sako, kad geriausias laikas keliauti į Santorinį yra pavasaris (nuo kovo pabaigos iki birželio vidurio). Taip pat ir ruduo (nuo rugsėjo vidurio iki lapkričio pradžios), kai sala nėra apgulta poilsiautojų. Liepos ir rugpjūčio mėnesiais išvengti minios – sudėtinga, bet įmanoma. Nuo lapkričio pabaigos iki kovo pradžios Santorini sala apmiršta, žiemą poilsiautojų itin mėgstamoje Oioje nedirba nė viena užeiga.
Oro temperatūra
Pavasarį nuo kovo pabaigos iki gegužės vidurio keliaujant į Santorinį kelioms dienoms rekomenduočiau turėti šiltesnių drabužių ir ieškotis nakvynės bent jau su minimaliu šildymu. Atkreikite dėmesį – naktimis temperatūra krinta iki +10-15°C. Kai tuo tarpu dienomis įšyla iki +20-25°C ir daugiau. Panašus temperatūrų skirtumas ir rudenį nuo rugsėjo pabaigos iki lapkričio vidurio. Šilumos saloje netrūksta nuo gegužės vidurio iki rugsėjo vidurio. Vasaros mėnesiais gali būti ir karščio rekordų, todėl būtina turėti apsaugos nuo saulės – ne tik kremų, bet ir galvos apdangalų, labiau kūną dengiančių lengvų drabužių.
Transporto nuoma
Santorinyje kaip ir kitose Kikladžių salose automobiliai, mopedai ir keturačiai dažniausiai nuomojami be pilno draudimo, visada – su frančize ir dažniausiai su frančizės dydžio depozitu. Transporto priemonės dažniausiai būna draustos tik paprastu civiliniu draudimu. Už papildomą mokestį siūlomi CDW, FDW ir WUG draudimai, tačiau juos įsigijus dažnai automobilio nuomos kaina padidėja 2-3 ar net 4 kartus. Frančizės dydis – nuo 500 Eur, priklausomai nuo nuomos sąlygų. Nuomojantis automobilį, mopedą ar keturatį reikia palikti frančizės dydžio užstatą arba kreditinės kortelės duomenis. Išsamiau apie tarptautines draudimų rūšis (CDW, FDW, WUG ir pan.), frančizes ir užstatus skaitykite čia >>
Santorini sala: jūrų ir oro uostai
Visi keltai ir greitieji katamaranai iš Kretos ir Atėnų atplaukia į pagrindinį Athinios uostą Santorinyje. Iš kitų dviejų stambesnių salos uostų – senojo Firos uosto ir Amoudi uosto prie Oios – vykdomos tik ekskursijos po kalderą ir aplink salą. Iš Amoudi uosto taip pat reguliariai kelis kartus per dieną kursuoja laivelis į šalia esančią Thirasios salelę.
Santorinyje taip pat yra vienas oro uostas (IATA kodas – JTR), kuris priima ir išleidžia reguliarius ir užsakomuosius aviareisus iš Atėnų, Salonikų, Herakliono, kitų Graikijos ir Europos oro uostų.
Keltai ir greitieji katamaranai
Iš Kretos į Santorinį nuo gegužės pradžios iki spalio pradžios praktiškai kasdien plaukia greitieji keltai ir greitaeigiai kataramanai. Dauguma – iš Herakliono uosto, nuo gegužės pabaigos iki spalio pradžios – du reisai iš Retimno uosto. Greitasis keltas iš Kretos į Santorinį plaukia apie 3-4 valandas, greitaeigis katamaranas – apie 2 valandas. Laivų greitis labai priklauso nuo vėjo ir bangavimo jūroje, todėl neretai keltai ir katamaranai vėluoja. Nepaisant to, atvykti į uostą derėtų likus ne mažiau kaip 30 minučių iki numatyto išvykimo laiko, ypač – išplaukiant iš Santorinio uosto, nes pasiimti keliautojų į Santorinį jie užplaukia iš kitų salų, todėl uoste ilgai nestovi: tik tol, kol išleidžia ir suleidžia keleivius.
Kovo pabaigoje, balandį ir spalį laivų reisai retesni – po 3-4 per savaitę. O nuo spalio pabaigos iki kovo vidurio nuplaukti į Santorinį galima tik lėtuoju keltu, kuris iš Kretos Herakliono uosto iki Santorinio uosto plaukia apie 6 valandas vieną kartą per savaitę.
Kelionė su vaikais
Bet koks vaikiškas vežimėlis taps nereikalingu balastu, jei keliaudami su mažesniais vaikais pasiimsite jį į vienos dienos kelionę po Santorinį. Firos ir Oios gatvės – laiptuotos, grįstos akmenimis, siauros, dažnai sausakimšos žmonių. Prasistumti pro jas su vaikišku vežimėliu – labai sudėtinga. Keliaujantiems su mažesniais vaikais rekomenduočiau turėti nešynes ir vengti keliauti per sezono įkarštį liepos-rugpjūčio mėnesiais. Jei esate nusiteikę keliauti į Santorinį dviem ar kelioms dienoms, tuomet vaikiškas vežimėlis gali praversti tokiuose kurortuose kaip Kamari arba Perissa.
MANO KRETOS pasiūlymas
Jeigu per atostogas Kretoje norėtumėt aplankyti Santorinį (arba planuojate į jį keliauti iš Atėnų ar kitų miestų), rašykite man el. paštu manokreta@gmail.com Mielai atsiųsiu pasiūlymus tiek vienos dienos ekskursijai, tiek dviejų ar daugiau dienų kelionei su konkrečiu atostogų planu. O taip pat pasirūpinsiu kelto ar katamarano bilietais, pervežimais ir/arba automobilio nuoma, taip pat apgyvendinimu Santorinyje.
Daugiau informacijos apie šias mano paslaugas kelionėms į Santorinį rasite puslapyje: manokreta.lt/santorinis
O jeigu norėtumėt Santorinį aplankyti iš Kretos su ekskursija ar keliaujant savarankiškai, spauskite mėlyną mygtuką ir atsiųskite užklausą: