POKALBIS SU DUKRA APIE EKONOMIKĄ, Janis Varufakis, knyga

Knyga "Pokalbis su dukra apie ekonomiką" autorius Janis Varufakis | Mano Kreta
„Pokalbis su dukra apie ekonomiką” – knygos autorius – Janis Varufakis kviečia suabejoti ekspertais – svarbiausiu ekonomikos bastionu. | Mano Kreta

„Pokalbis su dukra apie ekonomiką“ – net labai dėmesio verta knyga tuo metu, kai kirba mintis parduotuvėje prisidėti prie šluojančiųjų makaronų ir grikių lentynas. Nors sveikas protas sako, kad Kretos senoliai teisūs: knygos vertesnės už pasenusius makaronus (apie juos rašiau vakar čia: http://bit.ly/2weHGwM).

Dar nebuvau girdėjęs tos Kretos senjorų išminties, kai į rankas pateko „Pokalbis su dukra apie ekonomiką“. Tai knyga, kurią skaityti taip pat lengva kaip virti makaronus. Jos autorius – ne šiaip iš dangaus nukritęs nuomonės formuotojas. Charizmatiškas Graikijos ekonomistas ir filosofas, Europos politikos klerkams savo tiesomis baimės įvaręs buvęs Graikijos finansų ministras. Atėnų universiteto profesorius Janis Varufakis (ang. Yanis Varoufakis, gr. Γιάνης Βαρουφάκης). Jo tėvas – tikras kretietis iš Retimno miesto. Kai domiesi Kreta, tai irgi svarus argumentas paimti profesoriaus knygą į rankas. Juolab ši – kol kas vienintelė iš tuzino jo parašytų išversta į lietuvių kalba.

Ką prisipažįsta autorius?

„Priešingai nei dauguma ekonomistų, jis paprastai ir be įmantrių sąvokų pateikia sudėtingus procesus bei idėjas ir griauna vieną ekonomikos mitą po kito“. Tikslesniais žodžiais nei jie parašyti knygos viršelyje „Pokalbio su dukra apie ekonomiką“ neapibūdinsi. Jos pavadinimas – neatsitiktinis.

Autorius prisipažįsta, kad knyga gimė kaip devynių dienų sąmonės srautas supratus, kad reikėtų Australijai gyvenančiai dukrai, kurią jis mato labai retai, paprastais žodžiais paaiškinti procesus, tiesiogiai darančius įtaką jos ir visų pasaulio žmonių gyvenimui.

„Ekonomikos pakilimai ir nuosmukiai lemia mūsų gyvenimą, ekonominiai veiksniai tyčiojasi iš mūsų demokratijos. Giliai mums į sielą įlindę ekonomikos čiuptuvai formuoja mūsų viltis ir troškimus. Jei kliausimės tik ekonomikos ekspertais, vadinasi, paliksime jiems priimti VISUS mums svarbius sprendimus“, – knygos įžangoje rašo Janis Varufakis.

Žvelgiant į nūdienos aktualijas prie ekonomikos ekspertų į vieną gretą reikėtų dar pastatyti šiuolaikinę interneto žiniasklaidą. Nes kas paneigs, kad ji neprisidėjo prie minties nusipirkti daugiau grikių ir makaronų.

Kaip jau supratote ir kaip teisingai pastebėjo „Šoko doktrinos“ autorė Naomi Klein, Janis Varufakis kviečia suabejoti ekspertais – svarbiausiu ekonomikos bastionu. Jis juos lygina su žyniais ir astrologais. Citata iš knygos: „Kai ekonomistai tvirtina taip pat esantys mokslininkai, nes juk naudoja matematiką, jie tampa panašūs į astrologus, kuriems patinka aiškinti, esą jie tokie pat mokslininkai kaip ir astronomai, nes juk irgi naudoja kompiuterius ir sudėtingus grafikus“. Sakyčiau, drąsiai pasielgė tie, kas lietuvių kalba išleido šią knygą tuomet, kai prie Lietuvos valstybės vairo stojo buvęs ekonomikos ekspertas.

Janis Varufakis duoda keletą receptų, kaip galėtume gyventi toliau. Ne su visais jo teiginiais galima sutikti. Bet akivaizdu viena: knyga priverčia kitomis akimis pažvelgti į daugelį nūdienos aktualijų. Net ir į tuščias makaronų bei grikių lentynas parduotuvėse 🛒 📖 🕵️‍♀️

► Janio Varufakio knygą „Pokalbis su dukra apie ekonomiką. Trumpa kapitalizmo istorija“ iš anglų kalbos į lietuvių išvertė Rasa Dirgėlė. Konsultavo profesorius Romas Lazutka, 2019 metais knygą išleido leidykla „Kitos knygos“.


Tinklaraštyje ir kelionių žurnale rasite daugiau straipsnių ir nuorodų skirtų filmams ir grožinei literatūrai apie Graikiją ar graikus, spauskite čia >>

Jeigu norite mūsų pasiteirauti apie kokią nors knygą ar filmą, susisiekite – siųskite žinutę el. paštu manokreta@gmail.com

Dalintis |
+
Slapukų nustatymai
Būtinieji
Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, mūsų sistemose negali būti išjungti.
Funkciniai
Šie slapukai suteikia galimybę pagerinti funkcionalumą ir suasmeninimą, pavyzdžiui, jie pagerina pateikiamo turinio formatą ir formą, nustato šrifto dydį ar svetainės elementų pozicijas. Jie gali būti įdiegti mūsų arba kitų tiekėjų, kurie teikia į mūsų puslapius įdėtas paslaugas. Jei neleisite šiems slapukams veikti, kai kurios ar visos minėtos funkcijos negalės tinkamai veikti. Funkciniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Statistiniai
Šie slapukai leidžia mums skaičiuoti apsilankymus ir lankytojų srauto šaltinius, kad galėtume matuoti ir gerinti svetainės veikimą. Pvz., pateikti skaitomiausią turinį pagal rubrikas, kategorijas. Visa šių slapukų informacija yra apibendrinta, todėl anoniminė. Jei neleisite šiems slapukams veikti, nežinosime, kad lankėtės mūsų puslapyje. Statistiniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Reklaminiai
Šiuos slapukus per mūsų svetainę naudoja mūsų reklamos partneriai. Tos bendrovės gali juos naudoti jūsų interesų profiliui formuoti ir jums tinkamoms reklamoms kitose svetainėse parinkti. Jie veikia unikaliai identifikuodami jūsų naršyklę ir įrenginį. Jei neleisite šiems slapukams veikti, įvairiose kitose svetainėse nematysite mūsų tikslingai Jums skirtų pasiūlymų. Reklaminiai slapukai šiuo metu nenaudojami.