google-site-verification=vUpASUbMG3uw2ww6YJu-0CuNXGgylxlzILN9SFB8RUE
Kretos sala padalinta į keturis regionus, todėl kiekviename jų išskyriau po penkias daugiausiai dėmesio sulaukiančias vietas. Lasičio (Lasiti) regione: Spinalongos sala, Dzeuso urvas (Lasičio plokščiakalnis), Agios Nikolaos kurortas, Vai paplūdimys ir Chrissi sala. Skaitykite ir apie kitas Kretos lankytinas vietas:

LASIČIO (Lasiti) regionas: lankomiausių vietų TOP 5

Trys iš keturių Kretos regionų pavadinti juose esančių miestų vardais, išimtis – tik Lasitis, kuriam suteiktas didžiausio ir derlingiausio salos plokščiakalnio pavadinimas, nes dar visai neseniai gyvenimas virė būtent ten, o ne pakrantėse. Istoriškai ir dėl kalnuoto landšafto taip susiklostė, kad regionas dabar turi ne vieną, o tris administracinius centrus – Agios Nikolaos, Sitios ir Ierapetros miestus. Aplink juos susikoncentravęs turizmas, likusi didžiulė Lasičio regiono teritorija aplink Dikti, Thripti bei Orno kalnus – laukinė ir pirmapradė: čia yra vietų, kur atrodo, kad laikas sustojo.

Spinalongos sala

Tūkstančiai turistų sezono metu aplanko šią nedidelę salelę prie rytinės Kretos krantų. Dauguma žino, kad joje 1903-1957 metais buvo įkurta raupsuotųjų kolonija (leprozoriumas), kurią savo romane „Sala“ puikiai aprašė britų rašytoja Viktorija Hislop. Bet Spinalongos istorija kur kas gilesnė. Vos prieš 500 metų ji nebuvo sala, sausuma ji jungėsi su Kolokithos pusiasaliu. Paversti ją sala nuspręsta ieškant vietos Eloundos uostą nuo  piratų puldinėjimo saugosiančio forto statybai. Būtent ant šio venecijietiško forto likučių XX a. pradžioje ir buvo įkurtas leprozoriumas.


■ Kaip geriausia aplankyti? Savarankiškai arba su ekskursija. Savarankiškai – tuo atveju, jei žinote salos istoriją ar bent jau skaitėte romaną  „Sala“, priešingu atveju Spinalonga jums bus nieko nesakančių griuvėsių krūva. Pasiekti ją paprasta: laiveliai zuja į ją pirmyn-atgal iš Plakos, Eloundos ir Agios Nikolaos kurortų. Vykstančius su ekskursija po Spinalongą vedžioja patyrę gidai, puikiai žinantys salos istorijas.

■ MANO KRETOS pasiūlymas. Spinalongos salą kviečiu aplankyti su mano partnerių ekskursija (apie ją skaitykite čia >>), viešnagę saloje įtraukiu į kelionių maršrutus. Daugiau apie maršrutus sužinosite čia >>

Dzeuso urvas, Psychro, Dikteon Andron, Lasičio plynaukštė, Lassiti, Lasithi

Dzeuso urvas / Lasiti

Čia pagal legendą gimė dievas Dzeusas. Senovės graikų poetas Hesiodas Lasičio (Lasiti) plokščiakalnį ir Dikti kalnus mini „Teogonijoje“ kaip vietą, kurioje dievų motina titanidė Rėja pagimdė Dzeusą, o savo vaikus ryjančiam vyrui titanui Kronui vietoj gimusio sūnaus atidavė į vystyklus suvyniotą akmenį. Archeologiniai radiniai byloja, kad šalia Lasičio plokščiakalnio 1024 m virš jūros lygio esantis Dikteon Andron urvas daugiau negu 2000 metų buvo religinio kulto vieta, kur minojiečiai garbino deivę Diktyną, o vėliau senovės graikų gentys – dievą Dzeusą. Dabar urvas dar vadinamas Psychro urvu (pagal XIX a. netoliese išaugusio kaimelio pavadinimą) arba tiesiog Dzeuso urvu. Lankytojus jis pakeri natūraliu dekoru, kurį suformavo tūkstantmečiais augantys stalagmitai ir stalaktitai.

■ Kaip geriausia aplankyti? Su ekskursija arba savarankiškai. Keliaujant su ekskursija sužinosite urvo ir Lasičio istoriją. Keliaujant savarankiškai – grožėsitės nuostabiais kalnų peizažais, sustodami ten, kur širdis geidžia.

■ MANO KRETOS pasiūlymas. Dzeuso urvą ir Lasitį kviečiu aplankyti su mano partnerių ekskursija (apie ją skaitykite čia >>), kelionė iki urvo gali būti ir vienu iš Jūsų atostogų maršrutų. Daugiau apie juos sužinosite čia >>

Vai paplūdimys

Pats didžiausias natūralus palmių miškas Europoje ir vienintelis tokios rūšies – kretietiškų datulinių palmių – miškas visame pasaulyje. Mišką maitina upės, ištekanti iš Alopatelos kalvos: per vasarą ji išdžiūna, o žiemą ir pavasarį ištvinsta po visą Vai lygumą. Upė į jūrą įteka šalia nuostabaus grožio balto smėlio paplūdimio, todėl palmės auga prie pat jūros, suformuodamos labiau Karibams, o ne Kretai būdingą peizažą. Vai buvo mažai žinomas iki 1970-ųjų – iki tol, kol jame buvo nufilmuota garsioji šokoladukų „Bounty“ reklama, jos kūrėjai pataupė skristi iki Karibų ir kokosus prikabino prie datulinių Vai palmių. Reklama taip išgarsino Vai, kad kurį laiką daugelis žmonių šio paplūdimio kitaip ir nevadino – tik „Bounty“ paplūdimiu. Dabar šis pavadinimas beveik užmirštas, liko senasis – Vai.

■ Kaip geriausia aplankyti? Su ekskursija – jei norite daugiau sužinoti apie Kretą ilgoje kelionėje iki Vai ir aplankyti pakeliui esančias įspūdingas salos vietas. Savarankiškai – jei tiesiog norite pasivaikščioti tarp palmių.

■ MANO KRETOS pasiūlymas. Organizuoju išskirtines ekskursijas į Vai paplūdimį. Dėl ekskursijos kreipkitės el. paštu manokreta@gmail.com arba užpildykite užklausą čia >>

Chrissi sala Chrisi island

Chrisi sala

Rojus tiems, kas nori maudytis ir degintis, degintis ir maudytis. Nedidukė 5  km ilgio ir 1 km pločio Chrissi sala, nutolusi 15 km nuo pietrytinio Kretos kranto – tarsi viena didelė balto smėlio kopa, vos 10-30 metrų iškilusi virš jūros lygio. Absoliučiai negyvenama, nes čia nėra geriamo  vandens šaltinių. Visa sala – vienas didelis draustinis, saugomas „Natura 2000“ programos, bet atostogų sezono metu čia leidžiama plukdyti  poilsiautojus, juolab salos pavadinimas – toks auksinis: graikiškai  'chrisos' (gr. χρυσός) – auksas. Norintys pasideginti auksiniuose Chrissi paplūdimiuose plūsta laiveliais iš Ierapetros miesto ryte, o grįžta atgalios į Kretą vakare. Prie pagrindinių salos paplūdimių yra tavernų, kavinių, barų, todėl su savimi nebūtina tempti maisto ir vandens, reikia tik turėti apsaugos nuo saulės.

■ Kaip geriausia aplankyti? Savarankiškai arba su ekskursija. Abu būdai skiriasi tik transporto priemone, kuria važiuosite iki Ierapetros uosto: arba su išsinuomotu automobiliu, arba su autobusu. Toliau viskas vienodai: sėdate į laivelį, plaukiate į Chrissi, maudotės, deginatės ir grįžtate atgalios.

■ MANO KRETOS pasiūlymas. Į Chrissi salą kviečiu keliauti su mano partnerių ekskursija. Išsamiau apie ją sužinosite čia >>

Agios Nikolaos Mirabello Kreta Crete

Agios Nikolaos

Čia įsikūrę prabangiausi Kretos restoranai. Mieste ir šalia jo esančiame Eloundos kurorte – patys prabangiausi salos viešbučiai. Uoste švartuojasi prabangiausi kruiziniai laivai. Į Agios Nikoloas ir jo apylinkes traukia ilsėtis pasaulinio garso kino ir muzikos žvaigždės, valstybių vadovai bei ambasadoriai. Tačiau pačiam mieste kažkokos išskirtinės prabangos nematyti, iš pirmo žvilgsnio – tai paprastas tvarkingas žvejų miestelis su jaukiu paplūdimiu, nedidelėje įlankoje įsikūrusiu žvejų ir jachtų uostu bei dabar jau su jūra sujungtu ežeru Voulismeni, kuriame pagal legendą maudydavosi deivės Atėnė ir Artemidė. Visas miestas kupinas laiptų ir laiptelių, kuriais galima laipioti aukštyn žemyn grožintis vis naujais vaizdais.

■ Kaip geriausia aplankyti? Savarankiškai. Nes tik taip nebūsite apriboti laiku ir galėsite užsibūti, kur norėsite ir kiek norėsite. Agios Nikolaos mieste yra du muziejai – archeologijos ir etnografijos, gausybė išpuoselėtų cerkvių, iš čia galima plaukti iki Spinalongos salos arba maudynių tyruose vandenyse prie Kolokithos pusiasalio.

■ MANO KRETOS pasiūlymas. Viešnagę Agios Nikolaos mieste įtraukiu į savarankiškų kelionių maršrutus. Daugiau apie maršrutus sužinosite čia >>

Skaitykite ir apie kitas Kretos lankytinas vietas:
#AudriusManoKreta #lankytinosvietosKretoje #lankomiausiosvietosKretoje #manokreta #atostogosKretoje #ekskursijos #ekskursijosKretoje #Kreta #Kretoje #eksursijos #gidas  #Spinalonga #Spinalongossala #Dzeusourvas #Psychro #DikteonAndron #Lasitis #Lasiti #Lassiti #Lasičioplokščiakalnis #plynaukštė #AgiosNikolaos #Elounda #Vai #Vaipalmiųpaplūdimys #Vaibeach #palmės #Chrissi #Chrisi #Chrissisala #Ierapetra #kopos #paplūdimiai #palmiųpaplūdimys #auksinispaplūdimys

Informacija telefonais:
LT +37068550778

GR +306983318337

® 2017 MANO KRETA

Sukurta su Wix.com

  • Facebook - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Instagram - Black Circle

© MANO KRETA | www.manokreta.lt – interneto svetainė, priklausanti žurnalistui Audriui A. Morkūnui ir bendrovei „Mano Kreta“. Griežtai draudžiama MANO KRETOS paskelbtą tekstinę bei vaizdinę informaciją panaudoti kitose elektroninėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti MANO KRETĄ kaip šaltinį.