Vėžliukai Kretoje

Vėžliukai Kretoje. Žyma. Kreta, Graikija | Mano Kreta

Jie gelbėja gyvybes! 🐢 Taip, tokie neišvaizdūs metaliniai stovai Kretos paplūdimiuose gelbėja jūros vėžlių gyvybes. Tiksliau – mažų vėžliukų, kurie auga ir stiprėja po smėliu kruopščiai paslėptuose kiaušiniuose. Vėžliukai Kretoje!

Birželio vidurys – pats darbymetis jūros vėžlių saugotojams savanoriams. Dabar jie kiekvieną rytą nueina kilometrus smėlio paplūdimiais ieškodami jūros vėžlių patelių pėdsakų. Tokių, kokį man nusišypsojo laimė užfiksuoti viename Kretos smėlio paplūdimių. Filmuotą vaizdą galite pažiūrėti čia: https://bit.ly/2URaXY8

Vėžlių patelės dėti kiaušinių iš jūros į paplūdimius išeina naktimis. Todėl tik rytais galima pastebėti, kur jos buvo iškasusios lizdus, ir juos pažymėti. Tam, kad joks poilsiautojas nesugalvotų įbesti ten savo skėčio nuo saulės ar išsikasti kokios duobės smėlio pilims.

Vėžliukai Kretoje. Vėžlės takas į jūrą. Kreta, Graikija | Mano Kreta

Savanorių iniciatyva kasmet visoje Graikijoje taip pažymima ir išsaugoma apie 2500 jūros vėžlių lizdų! Daugiausiai – logerhedų, kurie Kretoje labiau žinomi lotynišku pavadinimu ‘kareta kareta’ (lot. ‘caretta caretta’). Šalia salos krantų taip pat ne kartą yra pastebėti ir žalieji (lot. chelonia mydas), ir bisa (lot. eretmochelys imbricata), ir didieji kietaodžiai (lot. dermochelys coriacea) vėžliai.

Jei norite prisidėti prie jūros vėžlių išsaugojimo Kretoje ir visoje Graikijoje, užsukite į savanorius vienijančios bendruomenės „Archelon“ svetainę www.archelon.gr Pasidomėkite jų darbais, paaukokite, kiek galite, jų veiklai, o kai poilsiausite Kretoje įsiliekite į jų komandą – tą gali padaryti kiekvienas! Jei nenorite, tuomet bent jau nelieskite metalinių stovų ir naktimis neikite į paplūdimius pasišviesdami ryškiais žibintuvėliais – šviesos gąsdina vėžles. Vėžliukai Kretoje – sėkmė juos pamatyti!

Man pačiam dar niekada neteko matyti jūros vėžlio prie Kretos krantų (už pastarąją logerhedo nuotrauką dėkoju „Pixabay“ fotografams). Bet jei aną rytą aptikau vėžlės pėdsakus, vadinasi, ateis ir ta diena, kai jūroje susitiksiu su ‘kareta kareta’ 🐢 🌊 ☀️


Tinklaraštyje ir kelionių žurnale SALA rasite daugiau Kretos istorijų, atradimų, įdomių patirčių, spauskite čia >>

Apie unikalius gamtos kampelius, augalus, gyvūnus Kretoje ir Graikijoje, skaitykite čia >>

Rubrikoje „Naudinga žinoti“ rasite įdomios ir naudingos informacijos, kuri padės planuotis atostogas Kretoje bei Santorinyje, spauskite čia >>

Jeigu turite klausimų ir norite mūsų pasiteirauti apie Kretos praeitį ir dabartį, istorines ir patyrimines keliones po salą, susisiekite – siųskite žinutę el. paštu manokreta@gmail.com

Dalintis |
+
Slapukų nustatymai
Būtinieji
Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, mūsų sistemose negali būti išjungti.
Funkciniai
Šie slapukai suteikia galimybę pagerinti funkcionalumą ir suasmeninimą, pavyzdžiui, jie pagerina pateikiamo turinio formatą ir formą, nustato šrifto dydį ar svetainės elementų pozicijas. Jie gali būti įdiegti mūsų arba kitų tiekėjų, kurie teikia į mūsų puslapius įdėtas paslaugas. Jei neleisite šiems slapukams veikti, kai kurios ar visos minėtos funkcijos negalės tinkamai veikti. Funkciniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Statistiniai
Šie slapukai leidžia mums skaičiuoti apsilankymus ir lankytojų srauto šaltinius, kad galėtume matuoti ir gerinti svetainės veikimą. Pvz., pateikti skaitomiausią turinį pagal rubrikas, kategorijas. Visa šių slapukų informacija yra apibendrinta, todėl anoniminė. Jei neleisite šiems slapukams veikti, nežinosime, kad lankėtės mūsų puslapyje. Statistiniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Reklaminiai
Šiuos slapukus per mūsų svetainę naudoja mūsų reklamos partneriai. Tos bendrovės gali juos naudoti jūsų interesų profiliui formuoti ir jums tinkamoms reklamoms kitose svetainėse parinkti. Jie veikia unikaliai identifikuodami jūsų naršyklę ir įrenginį. Jei neleisite šiems slapukams veikti, įvairiose kitose svetainėse nematysite mūsų tikslingai Jums skirtų pasiūlymų. Reklaminiai slapukai šiuo metu nenaudojami.