Auksinės skaistažiedės

Auksinės skaistažiedės. Kreta, Graikija | Mano Kreta

Auksinės skaistažiedės. Ne ramunės – skaistažiedės! 🌼 Visą laiką galvojau, kad pavasaris Kretos pievas užlieja ramunėmis, kurių stiebai nuo šilumos ir drėgmės gausos išstypsta iki metrinio dydžio. Pasirodo, klydau! Per karantiną įnikęs į floristinius namų aplinkos tyrinėjimus išsiaiškinau, kad kretiečiai ir graikai tokias metrines „ramunes“ vadina auksiniais žiedais, t.y… chrizantemomis! Graikiškai ‘chrysos’ (gr. χρυσός) – auksas, ‘anthos’ (gr. άνθος) – žiedas.

Su kuo siejamos skaistažiedės?

Taip, skaistažiedės – tai tos pačios chrizantemos! Graikiškas gėlių pavadinimas Lietuvoje taip įsišaknijęs, kad iki tol, kol nepasidomėjau specialiai, nežinojau, kad jos turi tokį skaistų lietuvišką vardą. Lietuvoje įsišaknijęs ir požiūris į chrizantemas kaip į kapų ir liūdesio gėles, o Graikijoje jos – be jokio stereotipo: vyrai čia savo mylimąsias džiugina chrizantemų puokštėmis nenuogastaudami dėl priekaištų už dovanojamas „kapų gėles“. Kaip sakė pažįstamas Kretos floristas Nikos, chrizantemos pasižymi tokia įvairove, kad būtų milžiniškas praradimas nenaudoti jų šventinėms puokštėms 💐

Nuotraukoje – Kretos laukus užliejusios vainikinės auksinės skaistažiedės (lot. chrysanthemum coronarium), kurių žiedai labai panašūs į nuo vaikystės taip pažįstamų vaistinių ramunių (lot. matricaria chamomilla). Bet turbūt jau pastebėjote, kad lotyniški jų pavadinimai – kardinaliai skirtingi. Abu augalai priklauso tai pačiai astrinių šeimai, bet skirtingoms gentims. Ir abu naudingi žmogaus sveikatai! Apie ramunėlių naudą visi žinom nuo mažų dienų, o chrizantemas vartojame labai retai, nors, pasirodo, kad jos padeda įveikti akių ir virškinamojo trakto ligas, migreną, apetito stoką, maliariją, netgi alkoholizmą.

Gėlės desertui?

Apie šias skaistažiedžių savybes labiau išmano ne graikai ar kretiečiai, o kinai, kurie tokius augalus valgo kaip daržoves, iš jų daro desertus 🍨 Kinai chrizantemas pažįsta kur kas ilgiau nei europiečiai – yra įrodymų, kad gydymams dabartinės Kinijos teritorijoje jos buvo naudojamos prieš 3500 metų, o masiškai pradėtos auginti 551 metais prieš mūsų erą. Į Europą skaisčiosios gėlelės atkeliavo tik XVII amžiuje, čia gavo savo graikišką pavadinimą ir išplito tampdamos piktžolėmis, išstumiančiomis vietinius augalus.

Bet… pasižiūri į vainikinių skaistažiedžių lauką Kretoje ir vietoj minčių apie piktžoles – vien tik pavasaris! 🌿🌞

Būkime sveiki 💪 Liekame namie 🏠 Tyrinėjame aplinką 🕵️‍♂️


Tinklaraštyje ir kelionių žurnale rasite daugiau straipsnių bei nuorodų apie unikalius gamtos kampelius, augalus, gyvūnus Kretoje ir Graikijoje, spauskite čia >>

Jeigu turite klausimų ir norite mūsų pasiteirauti apie gamtą Kretoje ar Graikijoje, susisiekite – siųskite žinutę el. paštu manokreta@gmail.com

Dalintis |
+
Slapukų nustatymai
Būtinieji
Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, mūsų sistemose negali būti išjungti.
Funkciniai
Šie slapukai suteikia galimybę pagerinti funkcionalumą ir suasmeninimą, pavyzdžiui, jie pagerina pateikiamo turinio formatą ir formą, nustato šrifto dydį ar svetainės elementų pozicijas. Jie gali būti įdiegti mūsų arba kitų tiekėjų, kurie teikia į mūsų puslapius įdėtas paslaugas. Jei neleisite šiems slapukams veikti, kai kurios ar visos minėtos funkcijos negalės tinkamai veikti. Funkciniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Statistiniai
Šie slapukai leidžia mums skaičiuoti apsilankymus ir lankytojų srauto šaltinius, kad galėtume matuoti ir gerinti svetainės veikimą. Pvz., pateikti skaitomiausią turinį pagal rubrikas, kategorijas. Visa šių slapukų informacija yra apibendrinta, todėl anoniminė. Jei neleisite šiems slapukams veikti, nežinosime, kad lankėtės mūsų puslapyje. Statistiniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Reklaminiai
Šiuos slapukus per mūsų svetainę naudoja mūsų reklamos partneriai. Tos bendrovės gali juos naudoti jūsų interesų profiliui formuoti ir jums tinkamoms reklamoms kitose svetainėse parinkti. Jie veikia unikaliai identifikuodami jūsų naršyklę ir įrenginį. Jei neleisite šiems slapukams veikti, įvairiose kitose svetainėse nematysite mūsų tikslingai Jums skirtų pasiūlymų. Reklaminiai slapukai šiuo metu nenaudojami.