Kas yra erika?

Kas yra erika? Kreta, Graikija | Mano Kreta

Erika ir pypkės. Vedžiodamas šunį vakar nusprendžiau palypėti aukščiau ant kalvos, o ten laukė pažintis su dar viena anksčiau nepastebėta Kretos floros atstove – smulkiais žiedeliais apsipylusia medeline erika, kuriai ditirambų negaili… pypkiuotojai!

🌿 Erika. Taip, augalo pavadinimas toks pats kaip ir Lietuvoje puikiai žinomo moteriško vardo. Kalbotyros istorikai spėja, kad romėnų gamtininkas Gajus Plinijus Vyresnysis prieš 2000 metų rašydamas savo „Gamtos istoriją“ (lot. Naturalis historia) šiam augalui apibūdinti tiesiog sulotynino jo graikišką pavadinimą ‘eriki’ (gr. ερείκη) – jis kildinamas iš panašiai skambančio senosios graikų kalbos žodžio, reiškiančio lengvai lūžtančias šakeles. Šitaip erikos pavadinimas buvo duotas daugiau kaip 800 augalų vienijančiai genčiai. Mano aptiktoji – medelinė erika (lot. erica arborea) – be jokio pasipriešinimo patvirtino savo pavadinimą: jos šakelės išties labai lengvai lūžta.

💭 Pypkės. Kai Kolumbas ir jo pasekėjai į Europą iš Amerikos atvežė ne tik bulves, pomidorus, kakavą, bet ir tabaką, amatininkai gavo naujo darbo – gaminti jo rūkymui skirtas pypkes. Spėju, daug įvairiausių medžių buvo paversta pypkėmis, kol kažkuris iš pypkdarių pastebėjo, kad pypkėms idealiai tinka tarp medelinės erikos šaknų ir šakų per 30–60 metų užaugantis itin kietas sumedėjęs gumbas, kurį prancūzai pavadino ‘brujė’ (pranc. bruyère). Pypkiuotojams labiau žinomas angliškas pavadinimas – ‘briar’, lietuviškai iš jo pagamintos pypkės taip ir vadinamos – briarais arba briaro pypkėmis. Beje, kartais jos painiojamos su folkloro apdainuotomis kukavinėmis pypkėmis, bet pastarosios gaminamos iš kitų, Lietuvoje geriau žinomų krūmų – kukmedžių – gumbų. Dėl to jos ir kukavinės!

🚭 Rūkymas kenkia sveikatai. Ką gali žinoti, gal dėl to medelinės erikos Kretoje auga, žaliuoja, žydi tokiais gražiais varpeliais ir jokių amatininkų nedomina. Juk sveikata – svarbiausia!

Būkime sveiki! 💪 Liekame namie! 🏠 Tyrinėjame aplinką 🕵️‍♂️


Tinklaraštyje ir kelionių žurnale rasite daugiau straipsnių bei nuorodų apie unikalius gamtos kampelius, augalus, gyvūnus Kretoje ir Graikijoje, spauskite čia >>

Jeigu turite klausimų ir norite mūsų pasiteirauti apie gamtą Kretoje ar Graikijoje, susisiekite – siųskite žinutę el. paštu manokreta@gmail.com

Dalintis |
+
Slapukų nustatymai
Būtinieji
Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, mūsų sistemose negali būti išjungti.
Funkciniai
Šie slapukai suteikia galimybę pagerinti funkcionalumą ir suasmeninimą, pavyzdžiui, jie pagerina pateikiamo turinio formatą ir formą, nustato šrifto dydį ar svetainės elementų pozicijas. Jie gali būti įdiegti mūsų arba kitų tiekėjų, kurie teikia į mūsų puslapius įdėtas paslaugas. Jei neleisite šiems slapukams veikti, kai kurios ar visos minėtos funkcijos negalės tinkamai veikti. Funkciniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Statistiniai
Šie slapukai leidžia mums skaičiuoti apsilankymus ir lankytojų srauto šaltinius, kad galėtume matuoti ir gerinti svetainės veikimą. Pvz., pateikti skaitomiausią turinį pagal rubrikas, kategorijas. Visa šių slapukų informacija yra apibendrinta, todėl anoniminė. Jei neleisite šiems slapukams veikti, nežinosime, kad lankėtės mūsų puslapyje. Statistiniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Reklaminiai
Šiuos slapukus per mūsų svetainę naudoja mūsų reklamos partneriai. Tos bendrovės gali juos naudoti jūsų interesų profiliui formuoti ir jums tinkamoms reklamoms kitose svetainėse parinkti. Jie veikia unikaliai identifikuodami jūsų naršyklę ir įrenginį. Jei neleisite šiems slapukams veikti, įvairiose kitose svetainėse nematysite mūsų tikslingai Jums skirtų pasiūlymų. Reklaminiai slapukai šiuo metu nenaudojami.