Tūbė – kurią kretiečiai ją vadina ‘verbasku’. Gėlė, iš kurios galima įžiebti ugnį! Besidomintys išgyvenimu ekstremaliomis sąlygomis Kretoje turėtų įsidėmėti tūbę – taip lietuviškai vadinasi stambi žolė šakotais aukštais stiebais ir pamatiniu lapų vainikėliu.
Kretiečiai augalą tūbė vadina ‘verbasku’ (gr. βερμπάσκο), t.y. taip, kaip ją savo veikale „Gamtos istorija“ I-ajame mūsų eros amžiuje pavadino botanikos tėvu vadinamas senovės Romos gamtininkas ir filosofas Plinijus Vyresnysis. Iš čia kilo ir lotyniškas jos pavadinimas – ‘verbascum’.
Kretoje ypač paplitusi stambiastiebė geltonais žiedais žydinti ‘verbascum macrurum’ rūšis. Ta pati, kurios sumedėjęs stiebas puikiausiai tinka ugniai išgauti trinties būdu. Tačiau Plinijus Vyresnysis tūbę išskiria ir kaip vaistinį augalą. Iš jos gaminami preparatai kvėpavimo takų sutrikimams, odos pažeidimams, venų uždegimams, virškinimo sutrikimams gydyti, taip pat raumenims ir skeletui stiprinti.
Nereikia pamiršti, kad tūbė – toksiškas augalas. Jo sėklose yra rotenono – medžiagos, kuri naudojama kaip insekticidas, pesticidas ir žuvų nuodai. Žmonėms ir žinduoliams rotenonas nėra itin kenksmingas, bet vabzdžiams ir vandenų gyventojams – tiesiog pražūtingas. Šiaurės Amerikos indėnai panašios į šią tūbės sėklas ilgą laiką naudodavo žvejodami. Įmesdavo jų į vandenį sumaišę su pašaru, jo pririjusios žuvys paralyžuotos išplaukdavo į paviršių – tereikėdavo jas susirinkti.
Tinklaraštyje ir kelionių žurnale rasite daugiau straipsnių bei nuorodų apie unikalius gamtos kampelius, augalus, gyvūnus Kretoje ir Graikijoje, spauskite čia >>
Jeigu turite klausimų ir norite mūsų pasiteirauti apie gamtą Kretoje ar Graikijoje, susisiekite – siųskite žinutę el. paštu manokreta@gmail.com