Tūbė – kretiečiai ją vadina 'verbasku'

Tūbė – Kretiečiai ją vadina 'verbasku'. Kreta, Graikija | Mano Kreta

Tūbė – kurią kretiečiai ją vadina ‘verbasku’. Gėlė, iš kurios galima įžiebti ugnį! Besidomintys išgyvenimu ekstremaliomis sąlygomis Kretoje turėtų įsidėmėti tūbę – taip lietuviškai vadinasi stambi žolė šakotais aukštais stiebais ir pamatiniu lapų vainikėliu.

Kretiečiai augalą tūbė vadina ‘verbasku’ (gr. βερμπάσκο), t.y. taip, kaip ją savo veikale „Gamtos istorija“ I-ajame mūsų eros amžiuje pavadino botanikos tėvu vadinamas senovės Romos gamtininkas ir filosofas Plinijus Vyresnysis. Iš čia kilo ir lotyniškas jos pavadinimas – ‘verbascum’.

Kretoje ypač paplitusi stambiastiebė geltonais žiedais žydinti ‘verbascum macrurum’ rūšis. Ta pati, kurios sumedėjęs stiebas puikiausiai tinka ugniai išgauti trinties būdu. Tačiau Plinijus Vyresnysis tūbę išskiria ir kaip vaistinį augalą. Iš jos gaminami preparatai kvėpavimo takų sutrikimams, odos pažeidimams, venų uždegimams, virškinimo sutrikimams gydyti, taip pat raumenims ir skeletui stiprinti.

Nereikia pamiršti, kad tūbė – toksiškas augalas. Jo sėklose yra rotenono – medžiagos, kuri naudojama kaip insekticidas, pesticidas ir žuvų nuodai. Žmonėms ir žinduoliams rotenonas nėra itin kenksmingas, bet vabzdžiams ir vandenų gyventojams – tiesiog pražūtingas. Šiaurės Amerikos indėnai panašios į šią tūbės sėklas ilgą laiką naudodavo žvejodami. Įmesdavo jų į vandenį sumaišę su pašaru, jo pririjusios žuvys paralyžuotos išplaukdavo į paviršių – tereikėdavo jas susirinkti.


Tinklaraštyje ir kelionių žurnale rasite daugiau straipsnių bei nuorodų apie unikalius gamtos kampelius, augalus, gyvūnus Kretoje ir Graikijoje, spauskite čia >>

Jeigu turite klausimų ir norite mūsų pasiteirauti apie gamtą Kretoje ar Graikijoje, susisiekite – siųskite žinutę el. paštu manokreta@gmail.com

Dalintis |
+
Slapukų nustatymai
Būtinieji
Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, mūsų sistemose negali būti išjungti.
Funkciniai
Šie slapukai suteikia galimybę pagerinti funkcionalumą ir suasmeninimą, pavyzdžiui, jie pagerina pateikiamo turinio formatą ir formą, nustato šrifto dydį ar svetainės elementų pozicijas. Jie gali būti įdiegti mūsų arba kitų tiekėjų, kurie teikia į mūsų puslapius įdėtas paslaugas. Jei neleisite šiems slapukams veikti, kai kurios ar visos minėtos funkcijos negalės tinkamai veikti. Funkciniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Statistiniai
Šie slapukai leidžia mums skaičiuoti apsilankymus ir lankytojų srauto šaltinius, kad galėtume matuoti ir gerinti svetainės veikimą. Pvz., pateikti skaitomiausią turinį pagal rubrikas, kategorijas. Visa šių slapukų informacija yra apibendrinta, todėl anoniminė. Jei neleisite šiems slapukams veikti, nežinosime, kad lankėtės mūsų puslapyje. Statistiniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Reklaminiai
Šiuos slapukus per mūsų svetainę naudoja mūsų reklamos partneriai. Tos bendrovės gali juos naudoti jūsų interesų profiliui formuoti ir jums tinkamoms reklamoms kitose svetainėse parinkti. Jie veikia unikaliai identifikuodami jūsų naršyklę ir įrenginį. Jei neleisite šiems slapukams veikti, įvairiose kitose svetainėse nematysite mūsų tikslingai Jums skirtų pasiūlymų. Reklaminiai slapukai šiuo metu nenaudojami.