Puansetija Heraklione

Puansetija Heraklione. Kreta, Graikija | Mano Kreta

Einu link Pateles turgaus Heraklione ir savo akimis negaliu patikėti: tai juk puansetija! Ta pati vazoninė gėlelė, kuri pražysta per Kalėdas, pasipuošdama smulkiais žiedeliais ir akį traukiančiais raudonais (kitų rūšių – geltonais arba baltais) pažiedlapiais. Puansetija dažniau vadinama Kalėdų žvaigžde arba Betliejaus žvaigžde. Ir va kokia jinai išauga, gaudama pakankamai drėgmės ir saulės. Pastarosios aukštis – mažiausiai 6 metrai!

Puansetija Heraklione. Žiedas. Kreta, Graikija | Mano Kreta

Puansetijos asociacijos su Kalėdomis prasidėjo XVI amžiuje Meksikoje. Pasak legendos, mergaitė vardu Pepita arba Marija augo labai neturtingoje šeimoje ir pagal tradiciją per Kalėdas negalėjo į bažnyčią atnešti jokios dovanos Jėzaus gimtadienio šventei, todėl angelas jai pakuždėjo pakelėje priskinti piktžolių. Vos mergaitė jas padėjo prie altoriaus, jos nuraudo virsdamos puošniomis puansetijomis. XVII a. Meksikos pranciškonai ėmė plačiai naudoti šias gėles kaip Kalėdų simbolį, sakydami, kad lapų vainikas simbolizuoja Betliejaus žvaigždę, o raudoni pažiedlapiai – Kristaus kraują.

Puansetija ir komercija

Komercinę naudą puansetijų auginime ir populiarinime pirmasis įžvelgė iš Vokietijos į Los Andželą (JAV) 1900 metais emigravęs gėlininkas Albertas Ecke. Jis ėmė auginti šias gėles ir prieš Kalėdas pardavinėti savo krautuvėlėje. Jo sūnus Paulas Ecke iki smulkmenų praktiškai išsiaiškino, kaip jas persodinti ir dauginti, o jo anūkas Paulas Ecke Jr. pasirūpino tokia reklama, kad ligi šiol puansetijos asocijuojamos su Kalėdomis. Nuo 1923 iki pat 1990 metų Ecke šeima praktiškai buvo puansetijų monopoliste ir iš šių gėlių susikrovė turtus. Iki šiol apie 50 proc. puansetijų visame pasaulyje per kiekvienas Kalėdas į rinką tiekia Ecke šeima.

Būta įvairių bandymų kenkti Ecke verslui. Vienas skambiausių skandalų buvo paskelbus, kad puansetijos yra neva mirtinai nuodingos. Tačiau 1971 metais Ohajo universitete (JAV) atlikti išsamūs šių augalų toksikoliginiai tyrimai parodė, kad jokio pavojaus sveikatai puansetijos nesukelia. Jų nereikėtų čiupinėti tik tiems žmonėms, kurie yra alergiški lateksui.


Tinklaraštyje ir kelionių žurnale rasite daugiau straipsnių bei nuorodų apie unikalius gamtos kampelius, augalus, gyvūnus Kretoje ir Graikijoje, spauskite čia >>

Jeigu turite klausimų ir norite mūsų pasiteirauti apie gamtą Kretoje ar Graikijoje, susisiekite – siųskite žinutę el. paštu manokreta@gmail.com

Dalintis |
+
Slapukų nustatymai
Būtinieji
Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, mūsų sistemose negali būti išjungti.
Funkciniai
Šie slapukai suteikia galimybę pagerinti funkcionalumą ir suasmeninimą, pavyzdžiui, jie pagerina pateikiamo turinio formatą ir formą, nustato šrifto dydį ar svetainės elementų pozicijas. Jie gali būti įdiegti mūsų arba kitų tiekėjų, kurie teikia į mūsų puslapius įdėtas paslaugas. Jei neleisite šiems slapukams veikti, kai kurios ar visos minėtos funkcijos negalės tinkamai veikti. Funkciniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Statistiniai
Šie slapukai leidžia mums skaičiuoti apsilankymus ir lankytojų srauto šaltinius, kad galėtume matuoti ir gerinti svetainės veikimą. Pvz., pateikti skaitomiausią turinį pagal rubrikas, kategorijas. Visa šių slapukų informacija yra apibendrinta, todėl anoniminė. Jei neleisite šiems slapukams veikti, nežinosime, kad lankėtės mūsų puslapyje. Statistiniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Reklaminiai
Šiuos slapukus per mūsų svetainę naudoja mūsų reklamos partneriai. Tos bendrovės gali juos naudoti jūsų interesų profiliui formuoti ir jums tinkamoms reklamoms kitose svetainėse parinkti. Jie veikia unikaliai identifikuodami jūsų naršyklę ir įrenginį. Jei neleisite šiems slapukams veikti, įvairiose kitose svetainėse nematysite mūsų tikslingai Jums skirtų pasiūlymų. Reklaminiai slapukai šiuo metu nenaudojami.