Pirulio puokštė

Pirulio puokštė. Kreta, Graikija | Mano Kreta

Pirulio puokštė dovanų!

Pipirai. Tiksliau – rožinio pipirmedžio arba, lietuviškiau sakant, pirulio žiedai. Vos ne kiekvienas žiedelis virs uoga, o kai uoga sudžius, ji virs rožiniu švelniuoju pipiru. Galima bus malti ir skaninti patiekalus. Juolab pirulių nereikia toli ieškoti: jie auga Kretos sostinės Herakliono gatvėse ir kiemuose. Pastarąją puokštę užfiksavau pačiame miesto centre.

Ne visi pipirai užauga būtent taip. Žodžiu „pipiras“ žmonija amžiams bėgant pavadino daugiau nei dešimt prieskoninių augalų, kurie retai turi kokių nors giminystės ryšių, bet visi jie pasižymi aštriu, deginančiu skoniu.

Kretoje ir visoje Graikijoje labiausiai paplito rožiniai pipirai, atvežti iš Brazilijos ir Peru. Tai anakardinių šeimos augalai, kuriems botanikai suteikė lotynišką ‘schinus’ pavadinimą. Bet jis pasiskolintas iš graikų kalbos: žodžiu ‘schinos’ (gr. σχίνος) graikai nuo seno vadino mastikines pistacijas, kurių uogos labai panašios į rožinius pipirus. Lietuvių kalbininkai šią pipirų rūšį pakrikštijo piruliais.

Pirulių uogos ir lapai pasižymi antiseptinėmis savybėmis. Tradicinėje medicinoje skirtingos šio augalo dalys naudojamos dantų skausmui, reumatizmui, menstruacijų sutrikimams gydyti, diuretikams ir antidepresantams gaminti. Augalas pasižymi insekticidinėmis savybėmis, jo preparatai – puiki alternatyva sintetinėms priemonėms kovojant su augalų kenkėjais. Bet uogos gali pakenkti ne tik jiems: jos nuodingos paukščiams, kiaulėms, veršeliams. Yra duomenų, kad mažiems vaikams jos irgi sukelia pykinimą bei viduriavimą.


Tinklaraštyje ir kelionių žurnale rasite daugiau straipsnių bei nuorodų apie unikalius gamtos kampelius, augalus, gyvūnus Kretoje ir Graikijoje, spauskite čia >>

Jeigu turite klausimų ir norite mūsų pasiteirauti apie gamtą Kretoje ar Graikijoje, susisiekite – siųskite žinutę el. paštu manokreta@gmail.com

Dalintis |
+
Slapukų nustatymai
Būtinieji
Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, mūsų sistemose negali būti išjungti.
Funkciniai
Šie slapukai suteikia galimybę pagerinti funkcionalumą ir suasmeninimą, pavyzdžiui, jie pagerina pateikiamo turinio formatą ir formą, nustato šrifto dydį ar svetainės elementų pozicijas. Jie gali būti įdiegti mūsų arba kitų tiekėjų, kurie teikia į mūsų puslapius įdėtas paslaugas. Jei neleisite šiems slapukams veikti, kai kurios ar visos minėtos funkcijos negalės tinkamai veikti. Funkciniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Statistiniai
Šie slapukai leidžia mums skaičiuoti apsilankymus ir lankytojų srauto šaltinius, kad galėtume matuoti ir gerinti svetainės veikimą. Pvz., pateikti skaitomiausią turinį pagal rubrikas, kategorijas. Visa šių slapukų informacija yra apibendrinta, todėl anoniminė. Jei neleisite šiems slapukams veikti, nežinosime, kad lankėtės mūsų puslapyje. Statistiniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Reklaminiai
Šiuos slapukus per mūsų svetainę naudoja mūsų reklamos partneriai. Tos bendrovės gali juos naudoti jūsų interesų profiliui formuoti ir jums tinkamoms reklamoms kitose svetainėse parinkti. Jie veikia unikaliai identifikuodami jūsų naršyklę ir įrenginį. Jei neleisite šiems slapukams veikti, įvairiose kitose svetainėse nematysite mūsų tikslingai Jums skirtų pasiūlymų. Reklaminiai slapukai šiuo metu nenaudojami.