Puošnūs jūrsvogūnio žiedai

Puošnūs jūrsvogūnio žiedai. Kreta, Graikija | Mano Kreta

Puošnūs jūrsvogūnio žiedai prasikala net per kalnų uolas ir kelių asfaltą! Tad jų žiedstiebių dabar Kretoje neįmanoma nepastebėti.

Jūrsvogūnio, kuris dar kartais vadinamas scila, svogūninės šaknys nuo seno naudojamos tiek liaudies, tiek oficialioje medicinoje, tiek homeopatijoje. Jis minimas viename seniausių Egipto rašytinių šaltinių – Eberso papiruse, parašytame XVI a. prieš mūsų erą. Pitagoras jį aprašo VI a. pr. m. e, o dar po dviejų šimtų metų jo savybes gydant geltą, astmą ir konvulsijas aptaria šiuolaikinės medicinos tėvas Hipokratas.

Iš jūrsvogūnių gaminami vidurius laisvinantys, šlapimą varantys vaistai. Taip pat jie naudojami gydant galvos smegenų vandenę. Farmacijoje iš jūrsvogūnių gaminamas scilarenas – plačiai kardiologijoje naudojamas preparatas kraujotakos ir širdies ligų vaistams gaminti. Liaudies medicinos žinovai sako, kad jūrsvogūniai nėščiosioms stimuliuoja gimdos susitraukimus, gali sukelti persileidimą, būti apsigimimų priežastimi.

Puošnūs jūrsvogūnio žiedai jūros pakrantėje. Kreta, Graikija | Mano Kreta

Įdomu yra tai, kad žmonėms ir naminiams gyvūnams žalias jūrsvogūnis – praktiškai nekenksmingas, bet smulkūs graužikai jo suėdę nugaišta. Suaugusiai žiurkei numarinti užtenka vos 0,3-0,4 g jūrsvogūnio, t.y. vieno jo svogūno užtektų 1500 žiurkių arba 4000 pelių nunuodijimui. Negana to, jūrsvogūnių paragavusių graužikų lavonai neyra, o išdžiūna – tarsi mumifikuojasi.

Graikai jūrsvogūnį vadina šuns svogūnu, bet kur kas dažniau – graikiško Kalėdų Senio – šventojo Vasilio – augalu, t.y. ‘agiovasilitsa’ (gr. αγιοβασιλίτσα). Toks pavadinimas kildinamas iš papročio per Naujuosius metus kabinti jūrsvogūnį prie durų, langų ar balkonų kaip atsinaujinimo simbolį, nes jūrsvogūnis auga nesodinamas ir nelaistomas.

Puošnūs jūrsvogūnio žiedai džiugina akį kasmet nuo rugsėjo pradžios iki lapkričio, tad jais galėsite grožėtis, jeigu po Kretą keliausite rudenį.


Tinklaraštyje ir kelionių žurnale rasite daugiau straipsnių bei nuorodų apie unikalius gamtos kampelius, augalus, gyvūnus Kretoje ir Graikijoje, spauskite čia >>

Jeigu turite klausimų ir norite mūsų pasiteirauti apie gamtą Kretoje ar Graikijoje, susisiekite – siųskite žinutę el. paštu manokreta@gmail.com

Dalintis |
+
Slapukų nustatymai
Būtinieji
Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, mūsų sistemose negali būti išjungti.
Funkciniai
Šie slapukai suteikia galimybę pagerinti funkcionalumą ir suasmeninimą, pavyzdžiui, jie pagerina pateikiamo turinio formatą ir formą, nustato šrifto dydį ar svetainės elementų pozicijas. Jie gali būti įdiegti mūsų arba kitų tiekėjų, kurie teikia į mūsų puslapius įdėtas paslaugas. Jei neleisite šiems slapukams veikti, kai kurios ar visos minėtos funkcijos negalės tinkamai veikti. Funkciniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Statistiniai
Šie slapukai leidžia mums skaičiuoti apsilankymus ir lankytojų srauto šaltinius, kad galėtume matuoti ir gerinti svetainės veikimą. Pvz., pateikti skaitomiausią turinį pagal rubrikas, kategorijas. Visa šių slapukų informacija yra apibendrinta, todėl anoniminė. Jei neleisite šiems slapukams veikti, nežinosime, kad lankėtės mūsų puslapyje. Statistiniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Reklaminiai
Šiuos slapukus per mūsų svetainę naudoja mūsų reklamos partneriai. Tos bendrovės gali juos naudoti jūsų interesų profiliui formuoti ir jums tinkamoms reklamoms kitose svetainėse parinkti. Jie veikia unikaliai identifikuodami jūsų naršyklę ir įrenginį. Jei neleisite šiems slapukams veikti, įvairiose kitose svetainėse nematysite mūsų tikslingai Jums skirtų pasiūlymų. Reklaminiai slapukai šiuo metu nenaudojami.