Kaip atvykti į Kretą žiemą

Atvykti žiemą. Kreta, Graikija | Mano Kreta
Atvykti žiemą. Kreta, Graikija | Mano Kreta

Kaip atvykti į Kretą žiemą, pavyzdžiui, švęsti Kalėdų ar Naujųjų metų? 🎄 Kadangi pastaruoju metu mudu su Jurgita pasiekia panašūs klausimai, dalinuosi keletu pastebėjimų tiems, kas dairosi krypties metų pabaigos šventėms ar žiemiškai kelionei.

Nelabai reikšmingos šventės

🔸 Pirma, Kalėdos ir Naujieji metai nėra itin didelės ir reikšmingos šventės Kretoje. Pavyzdžiui, fejerverkai didesni ir gražesni būna per Velykas, o ne per Kalėdas, nes būtent Velykos visoje Graikijoje – pati pagrindinė metų šventė. Vienas gražiausių dalykų per Kalėdas Kretoje – puošiami ir iliuminuojami laivai. Tiek tikrieji uostuose, tiek jų modeliukai namų languose, apie tai išsamiau esu rašęs čia: www.manokreta.lt/puosti-kaledoms

Kaip bebūtų gaila, ši sena laivų puošimo tradicija po truputį nyksta – ją išstumia vakarietiškos popkultūros atributai. Eglutės (kurios Kretoje neauga), traukinukai (nors traukinių Kretoje nėra), Kalėdų Seniai (nors Kretoje vaikams dovanas atneša ne jie, o šventas Vasilis) ir pan. Nereikia per daug gilintis pastebint, kaip visa tai svetima kretiečių pasaulėjautai.

Naujieji metai Kretoje daugiau apipinti įvairiausiais būrimais ir ateities spėjimais. Kretiečiai Naujuosius Metus dažniau pasitinka ne koncertuose ar vakarėliuose, o užstalėje žaisdami kortomis, kauliukais ar nardais. Vienintelis dalykas, kuris yra absoliučiai išskirtinis per metų pabaigos šventes – tai tradiciniai valgiai bei saldėsiai. Kai kurie iš jų gaminami tik per Kalėdas ar Naujuosius metus, todėl atvykus į Kretą metų pabaigoje labiau reikia nusiteikti gastronominiam pažinimui.

Neprognozuojami orai

🔸 Antra, Kretoje žiemos orai – absoliučiai neprognozuojami. Taip, gali kai kada oras sušilti ir iki +25°C, bet tik Dzeusas su Poseidonu žino, kada tai bus. Įprasta žiema – su +10-15°C šiluma, dažnai su lietumis ir vėjais. Būna ir stiprių liūčių, audrų. Jos neretai Kretą užgriūna būtent per metų pabaigos šventes, nors yra buvę metų, kai gruodžio pabaiga ir sausio pradžia buvo labai šilta. Daug drėgmės. Jai išvaryti reikia šildyti ir vėdinti namus.

Žiemą Kretoje stabili tik jūros vandens temperatūra. Aplink Kretą ji nekrenta žemiau +15°C, todėl užsigrūdinusiems maudynės jūroje gali būti net labai šiltos. Įprastai sniego kalnuose netrūksta – jis jau lapkričio pabaigoje nubalina aukščiausias salos viršūnes. Išsamiau apie Kretos orus ne tik žiemą, bet ir visus metus skaitykite čia: www.manokreta.lt/koks-oras-kretoje

Kaip atskristi?

🔸 Trečia, žiemą atvykti į Kretą iš Vilniaus, Kauno ar kitų Europos miestų nėra labai lengva, nes nėra tiesioginių skrydžių į Kretos oro uostus – Heraklioną ar Chanią. Žiemą keliaujant į Kretą praktiškai visada būtinas persėdimas Atėnuose arba Salonikuose. Į šiuos Graikijos didmiesčius, deja, šaltuoju metų laiku nėra tiesioginių skrydžių iš Vilniaus ar Kauno. Dėl to todėl būtinas dar vienas persėdimas kuriame nors Europos oro uoste: Frankfurte, Varšuvoje, Berlyne, Romoje ar pan. Iš praktikos galiu pasakyti, kad labai pasiseka, jei tarp Kretos ir Lietuvos žiemą oro transportu nukeliauju per 12 valandų.

Vengiantiems varginančių persėdimų keliaujant iš Lietuvos žiemišką viešnagę Kretoje galima derinti nebent su atostogomis Kipre. Aviakompanija „Ryanair“ visai 2023-2024 metų žiemai suplanavusi skrydžius iš Kauno į Pafą Kipre (pirmadieniais ir penktadieniais) ir iš Pafo į Chanią (pirmadieniais ir šeštadieniais).

Taip pat galima skristi iš Rygos į Atėnus: aviakompanija „AirBaltic“ iki 2024 m. spalio 13 d. vykdys tiesioginius skrydžius antradieniais ir šeštadieniais, tada darys pertrauką iki kovo 2 d., kai vėl pradės vykdyti skrydžius iš Rygos į Atėnus tomis pačiomis savaitės dienomis.

Pirmieji tiesioginiai skrydžiai tarp Vilniaus ir Herakliono Kretoje 2024 metais prasidės nuo balandžio 1 d. irgi su „AirBaltic“.

IŠVADA ir kiti variantai

🟧 IŠVADA. Nusiteikus keliauti į Kretą žiemą neužtenka norėti, cituoju, „šiek tiek daugiau šilumos ir pamatyti kažką įdomaus“. Reikia tiksliai žinoti, kodėl renkatės tokią kryptį, t.y. reikia kiek giliau pažinoti Kretą, jos žmonių kultūrą, papročius, salos istoriją – tada tokios atostogos turėtų būti net labai įdomios.

Beje, norintiems pamatyti gaivališką kretiečių šėlsmą labiau rekomenduočiau atvykti ne per Kalėdas ar Naujuosius metus, o per graikiškas Užgavėnes – Apokries, kai karnavaliniai renginiai trunka 10 dienų su gausybe įdomių tradicijų ir valgių. 2024 metais Apokries prasidės nuo Dūmų ketvirtadienio kovo 7 d. ir baigsis Didžiuoju karnavalu kovo 17 d., po kurio seks Švarusis pirmadienis kovo 18 d. Tad 2024 metais žiemos pabaigos atostogos Kretoje tarp kovo 7 – 18 d. gali būti net labai įdomios. Beje, Kretoje žiema baigiasi su pavasario lygiadieniu kovo 21 d.


Tinklaraštyje ir kelionių žurnale SALA rasite daugiau Kretos istorijų, atradimų, įdomių patirčių, spauskite čia >>

Rubrikoje „Naudinga žinoti“ rasite įdomios ir naudingos informacijos, kuri padės planuotis atostogas Kretoje bei Santorinyje, spauskite čia >>

Jeigu turite konkrečių klausimų apie Kretos orus, keliavimo galimybes, pažintines ir patyrimines keliones po salą, susisiekite – siųskite žinutę el. paštu manokreta@gmail.com

Dalintis |
+
Slapukų nustatymai
Būtinieji
Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, mūsų sistemose negali būti išjungti.
Funkciniai
Šie slapukai suteikia galimybę pagerinti funkcionalumą ir suasmeninimą, pavyzdžiui, jie pagerina pateikiamo turinio formatą ir formą, nustato šrifto dydį ar svetainės elementų pozicijas. Jie gali būti įdiegti mūsų arba kitų tiekėjų, kurie teikia į mūsų puslapius įdėtas paslaugas. Jei neleisite šiems slapukams veikti, kai kurios ar visos minėtos funkcijos negalės tinkamai veikti. Funkciniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Statistiniai
Šie slapukai leidžia mums skaičiuoti apsilankymus ir lankytojų srauto šaltinius, kad galėtume matuoti ir gerinti svetainės veikimą. Pvz., pateikti skaitomiausią turinį pagal rubrikas, kategorijas. Visa šių slapukų informacija yra apibendrinta, todėl anoniminė. Jei neleisite šiems slapukams veikti, nežinosime, kad lankėtės mūsų puslapyje. Statistiniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Reklaminiai
Šiuos slapukus per mūsų svetainę naudoja mūsų reklamos partneriai. Tos bendrovės gali juos naudoti jūsų interesų profiliui formuoti ir jums tinkamoms reklamoms kitose svetainėse parinkti. Jie veikia unikaliai identifikuodami jūsų naršyklę ir įrenginį. Jei neleisite šiems slapukams veikti, įvairiose kitose svetainėse nematysite mūsų tikslingai Jums skirtų pasiūlymų. Reklaminiai slapukai šiuo metu nenaudojami.