Vyndarių tvirtovė Kretoje – Castel del Corner

Vyndarių tvirtovė Kretoje – Castel del Corner. Tvirtovės likučiai. Kreta, Graikija | Mano Kreta
Vyndarių tvirtovė Kretoje – Castel del Corner. Tvirtovės likučiai. Kreta, Graikija | Mano Kreta
Vyndarių tvirtovė Kretoje – Castel del Corner. Kreta, Graikija | Mano Kreta
Vyndarių tvirtovė Kretoje – Castel del Corner. Akmenyje išskaptuotos vyno spaudimo talpos. Kreta, Graikija | Mano Kreta

Vyndarių tvirtovė Kretoje – Castel del Corner. Vynas čia buvo spaudžiamas daugiau nei prieš 3500 metų! Archeologai neabejoja, kad netoli šventojo Jiouchtas kalno vidurio Kretoje tarp Katalagari ir Pezos kaimų išlikusios kalkakmenyje iškaltos vyno spaudyklos buvo naudojamos dar Mino civilizacijos laikais. Jomis naudojosi ir minojiečiai, ir senovės graikai, ir bizantiečiai, ir netgi venecijiečiai, t.y. spaudyklos buvo naudojomos apie 3000 metų! Deja, minojietiška ir antikinė vietovės istorija nežinoma.

Vyndarių tvirtovė Kretoje – Castel del Corner. Cerkvė. Kreta, Graikija | Mano Kreta
Vyndarių tvirtovė Kretoje – Castel del Corner. Cerkvė. Kreta, Graikija | Mano Kreta
Vyndarių tvirtovė Kretoje – Castel del Corner. Tvirovės sienos. Kreta, Graikija | Mano Kreta
Vyndarių tvirtovė Kretoje – Castel del Corner. Tvirovės sienos. Kreta, Graikija | Mano Kreta

Šiek tiek istorijos

Tik iš Venecijos Respublikos rašytinių šaltinių žinoma, kad 961 metais Bizantijos imperijos generolui Nikiforui Fokui išvadavus Kretą nuo arabų, čia ant senųjų namų pamatų buvo pastatyta tvirtovė – viena iš daugelio tuo metu pastatytų Kretos gyventojų gynybai (apie vieną tokių, Temenos, esu rašęs čia: https://goo.gl/bvqwx7). 1209 metais Kretą galutinai į savo rankas perėmus venecijiečiams, senoji tvirtovė ir žemės aplink ją buvo atiduotos garsiai Venecijos šeimai Kornaros, todėl ji buvo pavadinta Kornarų tvirtove, itališkai – Castel del Corner. Nors vietiniai gyventojai iki šiol vietovę vadina senoviškai – Paleochora, išvertus iš graikų kalbos – senąja gyvenviete. Tiksliai žinoma, kad Kornarai regione išplėtojo vyndarystę: čia dideliais kiekiais buvo gaminamas vienas populiariausų to laiko vynų Europoje – ‘malvasia’ vynuogių rūšies vynas. Nėra jokių abejonių, kad spaudžiant vyną Kornarų vyndariai naudojosi senosiomis minojietiškomis spaudyklomis.

Castel del Corner buvo sudeginta ir sugriauta XVII a. viduryje Kretą užėmus Osmanų imperijai. Iki mūsų dienų išliko tik vakarinė ir pietinė gynybinės sienos, dar vis bylojančios buvusią tvirtovės galybę. Šalia pietinės sienos dar stovi ir nedidukė Venecijos Respublikos laikais pastatyta Zoodohos Pigi (gr. Ζωοδόχος Πηγή), t.y. Gyvybę Teikiančio Šaltinio cerkvė.
Jos viduje galima įžiūrėti nuo gaisro pajuodusių senųjų freskų fragmentus. Nepaisant visko, gilios vyndarystės tradicijos išliko šiame regione. Šalia esanti Peza gyvenvietė dabar garsėja kaip Kretos vynų meka: čia pagaminama apie 70 proc. viso Kretos vyno.

Norite apsilankyti ypatingose Kretos vietose? Susisiekite su MANO KRETA, keliaukite asmeninėje ekskursijoje su Audriumi >>


Tinklaraštyje ir kelionių žurnale SALA rasite daugiau Kretos istorijų, atradimų, įdomių patirčių, spauskite čia >>

Rubrikoje „Naudinga žinoti“ rasite įdomios ir naudingos informacijos, kuri padės planuotis atostogas Kretoje bei Santorinyje, spauskite čia >>

Jeigu turite klausimų ir norite mūsų pasiteirauti apie Kretos praeitį ir dabartį, istorines ir patyrimines keliones po salą, susisiekite – siųskite žinutę el. paštu manokreta@gmail.com

Dalintis |
+
Slapukų nustatymai
Būtinieji
Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, mūsų sistemose negali būti išjungti.
Funkciniai
Šie slapukai suteikia galimybę pagerinti funkcionalumą ir suasmeninimą, pavyzdžiui, jie pagerina pateikiamo turinio formatą ir formą, nustato šrifto dydį ar svetainės elementų pozicijas. Jie gali būti įdiegti mūsų arba kitų tiekėjų, kurie teikia į mūsų puslapius įdėtas paslaugas. Jei neleisite šiems slapukams veikti, kai kurios ar visos minėtos funkcijos negalės tinkamai veikti. Funkciniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Statistiniai
Šie slapukai leidžia mums skaičiuoti apsilankymus ir lankytojų srauto šaltinius, kad galėtume matuoti ir gerinti svetainės veikimą. Pvz., pateikti skaitomiausią turinį pagal rubrikas, kategorijas. Visa šių slapukų informacija yra apibendrinta, todėl anoniminė. Jei neleisite šiems slapukams veikti, nežinosime, kad lankėtės mūsų puslapyje. Statistiniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Reklaminiai
Šiuos slapukus per mūsų svetainę naudoja mūsų reklamos partneriai. Tos bendrovės gali juos naudoti jūsų interesų profiliui formuoti ir jums tinkamoms reklamoms kitose svetainėse parinkti. Jie veikia unikaliai identifikuodami jūsų naršyklę ir įrenginį. Jei neleisite šiems slapukams veikti, įvairiose kitose svetainėse nematysite mūsų tikslingai Jums skirtų pasiūlymų. Reklaminiai slapukai šiuo metu nenaudojami.