Villa De Mezzo – venecijietiškas rytų Kretos brangakmenis

Villa De Mezzo – venecijietiškas rytų Kretos brangakmenis. Kelyje prie cerkvės.Kreta, Graikija | Mano Kreta
Villa De Mezzo – venecijietiškas rytų Kretos brangakmenis. Kelyje prie cerkvės.Kreta, Graikija | Mano Kreta
Villa De Mezzo – venecijietiškas rytų Kretos brangakmenis. Kaimo griuvėsiai. Kreta, Graikija | Mano Kreta
Villa De Mezzo – venecijietiškas rytų Kretos brangakmenis. Kaimo griuvėsiai. Kreta, Graikija | Mano Kreta

Vaiduoklių kaimu vadinama Etia kasdien vis puošnesnė, nes čia baigiama restauruoti viena gražiausių venecijietiško stiliaus privačių vilų Kretoje – Villa De Mezzo. Unikalu yra tai, kad ji yra labai toli nuo venecijietiška architektūra garsėjančių Chanios ir Retimno miestų vakarų Kretoje. Viduramžius menanti Villa De Mezzo stūkso netoli Ziros plokščiakalnio Sitios regione, rytiniame salos pakraštyje. Archeologai spėja, kad Etios kaimas buvo įkurtas Bizantijos imperijos laikais. Kaimo pavadinimas kildinamas iš graikų žodžio „itia“ (ιτιά) reiškiančio gluosnį – tai tarsi dar vienas įrodymas, kad rytų Kreta buvo kur kas žalesnė ir miškingesnė nei šiomis dienomis.

Bizantišką kaimo kilmę liudija ir pirmaisiais mūsų eros amžiais statytos Agios Ioannis ir Agia Ekaterini cerkvės. Pastaroji vėliau perstatyta į dviejų navų cerkvę ir dabar dedikuojama ne tik šventajai Jekaterinai, bet ir Mergelei Marijai.

Šiek tiek istorijos

1204 metais venecijiečiams okupavus Kretą apgyvendinti salą buvo kviečiamos garsios Venecijos Respublikos šeimos. Viena iš jų buvo De Mezzo šeima, kurios palikuonys broliai Pietro, Nicholas ir Giacobbe valdė Sitios regiono žemes. De Mezzo šeimos geneologiją tyrinėjęs garsus XX a. pradžios italų archeologas Giuseppe Gerola priėjo išvados, kad XV a. pabaigoje prabangią trijų aukštų vilą Etios kaime pastatė Pietro dei Mezzo. Aplink vilą iškilęs akmeninis kaimas klestėjo – archyviniai įrašai skelbia, kad jame gyveno beveik 600 žmonių.

Kretą okupavus Osmanų imperijai vila buvo transformuota į administracinį vietinės valdžios pastatą, kurį kretiečiai vadino Seragio Serai. Kretos revoliucijos metais vila buvo gerokai apgriauta (iš trijų aukštų liko tik vienas), o kaimas visiškai apleistas. Kadangi čia kaip ir daug kur kovose dėl salos laisvės vyko nuožmūs mūšiai, ligi šiol sklando legendos, kad Etios kaime kur kas didesnė tikimybė sutikti paklydėlės sielos vaiduoklį negu gyvą žmogų.

Villa De Mezzo restauravimo darbai prasidėjo beveik prieš dešimtmetį. Dabar su kiekviena diena ji vis gražesnė, ne veltui istorikai vilą vadina vienu gražiausių venecijietiškos privačios architektūros pavyzdžių Kretoje. Gal kada nors atsigaus ir šalia jos esantis Etios kaimas.

Villa De Mezzo – venecijietiškas rytų Kretos brangakmenis. Prie vilos. Kreta, Graikija | Mano Kreta
Villa De Mezzo – venecijietiškas rytų Kretos brangakmenis. Prie vilos. Kreta, Graikija | Mano Kreta
Villa De Mezzo – venecijietiškas rytų Kretos brangakmenis. Įėjimas į vilą. Kreta, Graikija | Mano Kreta
Villa De Mezzo – venecijietiškas rytų Kretos brangakmenis. Įėjimas į vilą. Kreta, Graikija | Mano Kreta
Villa De Mezzo – venecijietiškas rytų Kretos brangakmenis. Atminimo lenta. Kreta, Graikija | Mano Kreta
Atminimo lenta ant vilos sienos. Kreta, Graikija | Mano Kreta

Tinklaraštyje ir kelionių žurnale SALA rasite daugiau Kretos istorijų, atradimų, įdomių patirčių, spauskite čia >>

Rubrikoje „Naudinga žinoti“ rasite įdomios ir naudingos informacijos, kuri padės planuotis atostogas Kretoje bei Santorinyje, spauskite čia >>

Jeigu turite klausimų ir norite mūsų pasiteirauti apie Kretos praeitį ir dabartį, istorines ir patyrimines keliones po salą, susisiekite – siųskite žinutę el. paštu manokreta@gmail.com

Dalintis |
+
Slapukų nustatymai
Būtinieji
Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, mūsų sistemose negali būti išjungti.
Funkciniai
Šie slapukai suteikia galimybę pagerinti funkcionalumą ir suasmeninimą, pavyzdžiui, jie pagerina pateikiamo turinio formatą ir formą, nustato šrifto dydį ar svetainės elementų pozicijas. Jie gali būti įdiegti mūsų arba kitų tiekėjų, kurie teikia į mūsų puslapius įdėtas paslaugas. Jei neleisite šiems slapukams veikti, kai kurios ar visos minėtos funkcijos negalės tinkamai veikti. Funkciniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Statistiniai
Šie slapukai leidžia mums skaičiuoti apsilankymus ir lankytojų srauto šaltinius, kad galėtume matuoti ir gerinti svetainės veikimą. Pvz., pateikti skaitomiausią turinį pagal rubrikas, kategorijas. Visa šių slapukų informacija yra apibendrinta, todėl anoniminė. Jei neleisite šiems slapukams veikti, nežinosime, kad lankėtės mūsų puslapyje. Statistiniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Reklaminiai
Šiuos slapukus per mūsų svetainę naudoja mūsų reklamos partneriai. Tos bendrovės gali juos naudoti jūsų interesų profiliui formuoti ir jums tinkamoms reklamoms kitose svetainėse parinkti. Jie veikia unikaliai identifikuodami jūsų naršyklę ir įrenginį. Jei neleisite šiems slapukams veikti, įvairiose kitose svetainėse nematysite mūsų tikslingai Jums skirtų pasiūlymų. Reklaminiai slapukai šiuo metu nenaudojami.