google-site-verification=vUpASUbMG3uw2ww6YJu-0CuNXGgylxlzILN9SFB8RUE

Vai palmių paplūdimys

Pats didžiausias natūralus palmių miškas Europoje ir vienintelis tokios  rūšies – kretietiškų datulinių palmių – miškas visame pasaulyje. Visi – šalia upės, ištekančios iš Alopatelos kalvos: per vasarą ji išdžiūna, o žiemą ir pavasarį ištvinsta po visą Vai lygumą. Upė į jūrą įteka šalia nuostabaus grožio balto smėlio paplūdimio, todėl palmės auga prie pat  jūros, suformuodamos labiau Karibams, o ne Kretai būdingą peizažą.

Nė kiek nepanašu į Kretą. Stovint ant šviesaus ir girgždančio Vai paplūdimio smėlio atrodo, kad esi kažkur Karibuose arba Afrikoje. Bet čia Kreta. Ir palmės čia – kretietiškos! Jas taip pavadino botanikos tėvu tituluojamas senovės graikų filosogfas ir gamtininkas, Aristotelio pasekėją Teofrastas garsiajame savo veikale „Augalų tyrinėjimas“ (graikiškai „Περὶ φυτῶν ἱστορία“, lotyniškai „Historia Plantarum“). Plačiau apie kretietiškas datulines palmes skaitykite čia >>

Yra dvi legendos apie tai, kaip atsirado Vai palmių miškas. Viena byloja, kad čia buvo kurį laiką apsistoję iš Afrikos atplaukę saracėnai piratai – jie maitinosi datulėmis, mėtė kauliukus po kojomis, kurie sudygo į didžiulį palmių mišką. Kita legenda sako, kad datulių kauliukus panašiai pasėjo iš rytų į vakarus plaukę finikiečiai. Istorikai ir botanikai labiau linkę pritarti antrajai legendai, nes nustatyta, kad Vai palmių miškui – daugiau kaip 2000 metų, o saracėnų piratai Viduržemio jūroje siautėjo ne dviejų erų sandūroje, o gerokai vėliau – viduramžiais. Be to, pačios Finikijos pavadinimas reiškia palmių valstybę: graikiškai 'finikas' (gr. φοίνικας) – palmė.

Vai buvo visiškai nežinomas iki 1970-ųjų – iki tol, kol jame buvo nufilmuota garsioji šokoladukų „Bounty“ reklama, jos kūrėjai pataupė skristi iki Karibų ir kokosus prikabino prie datulinių Vai palmių. Reklama taip išgarsino Vai, kad kurį laiką daugelis žmonių šio paplūdimio kitaip ir nevadino – tik „Bounty“ paplūdimiu. Dabar šis pavadinimas beveik užmirštas, liko senasis – Vai. Ir jį žino kiekvienas, kuris atvykęs į  Kretą nori pagulėti balto smėlio paplūdimyje po palmėmis.

Graikai žodelį "vai" (gr. βαΐ) pasiskolino iš senovės egiptiečių, jis reiškia palmės šakelę. Pirmieji Vai okupavo iš Matalos išvyti hipiai. Vėliau 1980–1990 metais juos pakeitė mėgėjai keliauti kemperiais, bet jų paliekamos šiukšlės ir teršalai vos nesunaikino trapios Vai ekologijos. Todėl ortodoksų cerkvės hierarchai suskubo paskelbti Vai saugoma teritorija: iki dabar niekam neleidžiama pasilikti paplūdimyje per naktį. Kaip susiję dvasininkai su Vai? Nuo seno iki pat šių dienų ši teritorija yra politiškai ir ekonomiškai galingiausio rytų Kretos vienuolyno Toplu (Toplou) nuosavybė.

 

Dabar Vai palmių miške auga apie 5000 medžių. Visi – šalia upės, ištekančios iš Alopatelos kalvos: per vasarą ji išdžiūna, o žiemą ir pavasarį ištvinsta po visą Vai lygumą. Upė į jūrą įteka šalia nuostabaus grožio balto smėlio paplūdimio, todėl palmės auga prie pat jūros, suformuodamos labiau Karibams, o ne Kretai būdingą peizažą.

Nors palmių miške ir paplūdimyje statyti palapines ir iškylauti draudžiama, galima pasilikti šalia Vai esančiuose viešbutukuose. Arba persikraustyti į šalia esantį nudistų pamėgtą Psili Amos paplūdimį – iš ten niekas neveja naktinėtojų. Nakvojant šalia Vai ir netingint atsikelti anksti ryte galima pamatyti tai, ko nemato didžioji dauguma į Vai atvykstančių poilsiautojų – iš jūros kylančią saulę, geltonais ryto spinduliais nutviekstą palmių mišką ir visiškai tuščią paplūdimį.

Iki Vai paplūdimio nutiestas puikus asfaltuotas kelias, bet kelionė iki jo iš didžiųjų Kretos kurortų – labai ilga, nes kelias nepaprastai vingiuotas, vidutinis greitis jame – apie 40–50 km/h priklausomai nuo eismo sąlygų. Todėl keliauti į Vai rekomenduočiau tik tuo atveju, jei esate apsistoję rytuose nuo Kretos salos sostinės Herakliono: iš Kokini Hani, Gouves, kurortų kelionė iki Vai (į vieną pusę) užtruks apie 3,5 val., nuo Hersonisos ir Stalidos – apie 3 val., nuo Malios ir Sisi – apie 2,5 val., nuo Elundos ir Agios Nikolaos – apie 2 val. Važiuoti į Vai iš kurortų, esančių prie Retimno ar Chanios nerekomenduoju dėl kelyje sugaištamo laiko: pasvarstykite, ar norėtumėt praleisti apie 6–8 valandas vien tik tam, kad išsimaudytumėt Vai paplūdimyje?

 

■ MANO KRETOS pasiūlymas
Organizuoju išskirtines ekskursijas į Vai paplūdimį, per kurias  važiuojame grožėtis ypatingais Vai peizažais, pakeliui aplankome bent  ieną senąjį salos vienuolyną, užsukame priešpiečių pas malonią kretietę močiutę, ragaujame iš kretietiškų vynuogių gaminamų vynų ir  prisiliečiame prie Orno arba Thripti kalnų didybės. Kelionę į Vai palmių paplūdimį galiu pasiūlyti ir kaip atskirą maršrutą išsinuomotu automobiliu. Pasirinkite, kaip norėtumėt aplankyti Vai palmių paplūdimį rytų Kretoje, spauskite atitinkamą oranžinį mygtuką:

Informacija telefonais:
LT +37068550778

GR +306983318337

® 2017 MANO KRETA

Sukurta su Wix.com

  • Facebook - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Instagram - Black Circle

© MANO KRETA | www.manokreta.lt – interneto svetainė, priklausanti žurnalistui Audriui A. Morkūnui ir bendrovei „Mano Kreta“. Griežtai draudžiama MANO KRETOS paskelbtą tekstinę bei vaizdinę informaciją panaudoti kitose elektroninėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti MANO KRETĄ kaip šaltinį.