Temenos – Bizantijos imperatoriaus Nikiforo Foko tvirtovė Kretoje

Temenos – Bizantijos imperatoriaus Nikiforo Foko tvirtovė Kretoje. Vaizdas nuo kalno. Kreta, Graikija | Mano Kreta
Temenos – Bizantijos imperatoriaus Nikiforo Foko tvirtovė Kretoje. Vaizdas nuo kalno. Kreta, Graikija | Mano Kreta

Vaizdai, kvapai ar istorija? Sunku pasakyti, kas labiau jaudina lipant į Rokką – dviejų viršūnių kalvą, esančią vos 18 km į pietus nuo Kretos sostinės Herakliono. Nuo jos atsiveria nuostabūs panoraminiai vaizdai į Psiloričio kalnus, Malades ir Temenos slėnius, šventąjį Jiouchtas kalną, Herakliono miestą ir jūroje plytinčią Dijos salą.

Kelyje link viršūnės maišosi čiobrelių, šalavijų, raudonėlių ir kitų laukinių žolių skleidžiami kvapai. Ir kuo aukščiau lipi, tuo daugiau supranti, kad esi ne šiaip sau ant kalvos, o senajame mieste, regėjusiame ne vieną mūšį ir perversmą. 507 metrus virš jūros lygio iškilusi Rokka – ideali neįveikiamos tvirtovės statybai: nuo jos puikiai matosi apylinkės iki pat Kretos jūros pakrantės, kalvos viršuje yra gėlo vandens šaltinis. Istorikai neabejoja, kad Rokkoje buvo gyvenama dar Mino civilizacijos laikais, ir spėja, kad ant kalvos buvo Homero minimo antikinio Lykastos miesto akropolis.

Bet Rokka tapo strategiškai svarbia vieta po 961 metų, kai Bizantijos imperijos generolas, vėliau imperatoriumi tapęs Nikiforas Fokas su savo armija išvadavo Kretą iš arabų saracėnų jungo ir sugrąžino į Bizantijos imperijos sudėtį. Nikiforo Foko įsakymu ir buvo pastatyta tvirtovė tarp abiejų Rokkos viršūnių. Karvedžio tikslas buvo į fortifikuotą saugesnį miestą perkelti visus gyventojus iš tuometinės Kandijos (dabartinio Herakliono). Bet užmojis buvo per platus. Žmonės nenorėjo palikti Kandijos, nes ją neprastesne tvirtove pavertė 140 metų Kretoje siautėję arabai ir joje buvo pagrindinis salos uostas – daugelio tuometinių kretiečių pragyvenimo šaltinis. Todėl Nikiforo Foko tvirtovė ilgainiui ištuštėjo ir gavo Temenos pavadinimą.

Temenos – Bizantijos imperatoriaus Nikiforo Foko tvirtovė Kretoje. Lydintieji. Kreta, Graikija | Mano Kreta
Temenos – Bizantijos imperatoriaus Nikiforo Foko tvirtovė Kretoje. Lydintieji. Kreta, Graikija | Mano Kreta
Temenos – Bizantijos imperatoriaus Nikiforo Foko tvirtovė Kretoje. Takas viršukalnės link. Kreta, Graikija | Mano Kreta
Temenos – Bizantijos imperatoriaus Nikiforo Foko tvirtovė Kretoje. Takas viršukalnės link. Kreta, Graikija | Mano Kreta

Temenos pavadinimo kilmė

Žodžiu ‘temenos’ (gr. τέμενος) graikai apibūdina šventą vietą, kurioje buvo garbinamas senovės dievas arba herojus. Vėliau juo buvo pradėtos vadinti ir visos nekrikščioniškos šventyklos, Osmanų imperijos metais – mečetės. Gyvenimas į Temenos sugrįžo 1204 metais, kai į Kretą įsiveržė Maltos grafas genujietis kaperis ir piratas Enrico Pescatore. Norėdamas įsitvirtinti saloje jis paskubomis pastatė arba atnaujino 15 tvirtovių, tarp jų – ir Temenos. Tačiau jam nepavyko ilgai išsilaikyti. 1209 metais Kretą galutinai į savo rankas perėmė venecijiečiai, kurie dar labiau sutvirtino Temenos tvirtovę suteikdami jai „oppidum fortissimum“ (galingosios tvirtovės) statusą ir pavadindami Castello Temene. Tvirtovė buvo atiduota garsiosioms Coressi, Kornaros ir Querini šeimoms. Temenos tapo puikia venecijiečių slėptuve malšinant ir pirmąjį kretiečių sukilimą 1211 metais, ir vėlesnius salos gyventojų pasipriešinimus.

Temenos tvirtovė buvo strategiškai svarbi ir per 1645 metais prasidėjusį Kretos karą su Osmanų imperija. Vargu ar Kandijos tvirtovė buvo išlaikiusi 22 metus apsiausties, jei ne Temenos karių palaikymas. 1647 metais Temenos tvirtovėje įvyko vienos žiauriausių skerdynių. Tuomet venecijiečių ir kretiečių pajėgos negailestingai išžudė ten bandžiusius įsitvirtinti Osmanų imperijos karius. 1669 metais Kretos karą laimėjus osmanams, Temenos fortą sultonas padovanojo Kandijos venecijiečių išdavikui Andreai Barozzi.

Kanli Kastelli

Tada fortas buvo pervadintas kitu vardu – Kanli Kastelli, t.y. kruvinąja tvirtove (tr. kanlı – kruvinas). Tuo pačiu pagerbiant karius, žuvusius 1647 metų skerdynėse. Iki pat Osmanų imperijos okupacijos pabaigos prie Rokkos išaugęs kaimas buvo vadinamas Kanli Kastelli. Tik XIX amžiaus pabaigoje jam buvo suteiktas biblinio pranašo Elijo vardas – Profitis Ilias. Žinant istorinę Rokkos reikšmę visai kitaip vertini pasivaikščiojimą į vieną iš jos viršūnių. Kelyje akis užkliūva ne tik už gražių panoraminių vaizdų, bet ir už senųjų sienų griuvėsių, kuriems daugiau nei 1000 metų. Pasivaikščioti po Rokką buvo smagu dar ir todėl, kad turėjome net tris gidus! Profitis Ilias kaime prisistatė trys šuneliai, lydėję mane su žmona Jurgita iki pat viršūnės.

Norite apsilankyti ypatingose Kretos vietose? Toliau nuo turistinio šurmulio? Susisiekite su MANO KRETA, keliaukite asmeninėje ekskursijoje su Audriumi >>


Tinklaraštyje ir kelionių žurnale SALA rasite daugiau Kretos istorijų, atradimų, įdomių patirčių, spauskite čia >>

Rubrikoje „Naudinga žinoti“ rasite įdomios ir naudingos informacijos, kuri padės planuotis atostogas Kretoje bei Santorinyje, spauskite čia >>

Jeigu turite klausimų ir norite mūsų pasiteirauti apie Kretos praeitį ir dabartį, istorines ir patyrimines keliones po salą, susisiekite – siųskite žinutę el. paštu manokreta@gmail.com

Dalintis |
+
Slapukų nustatymai
Būtinieji
Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, mūsų sistemose negali būti išjungti.
Funkciniai
Šie slapukai suteikia galimybę pagerinti funkcionalumą ir suasmeninimą, pavyzdžiui, jie pagerina pateikiamo turinio formatą ir formą, nustato šrifto dydį ar svetainės elementų pozicijas. Jie gali būti įdiegti mūsų arba kitų tiekėjų, kurie teikia į mūsų puslapius įdėtas paslaugas. Jei neleisite šiems slapukams veikti, kai kurios ar visos minėtos funkcijos negalės tinkamai veikti. Funkciniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Statistiniai
Šie slapukai leidžia mums skaičiuoti apsilankymus ir lankytojų srauto šaltinius, kad galėtume matuoti ir gerinti svetainės veikimą. Pvz., pateikti skaitomiausią turinį pagal rubrikas, kategorijas. Visa šių slapukų informacija yra apibendrinta, todėl anoniminė. Jei neleisite šiems slapukams veikti, nežinosime, kad lankėtės mūsų puslapyje. Statistiniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Reklaminiai
Šiuos slapukus per mūsų svetainę naudoja mūsų reklamos partneriai. Tos bendrovės gali juos naudoti jūsų interesų profiliui formuoti ir jums tinkamoms reklamoms kitose svetainėse parinkti. Jie veikia unikaliai identifikuodami jūsų naršyklę ir įrenginį. Jei neleisite šiems slapukams veikti, įvairiose kitose svetainėse nematysite mūsų tikslingai Jums skirtų pasiūlymų. Reklaminiai slapukai šiuo metu nenaudojami.