google-site-verification=vUpASUbMG3uw2ww6YJu-0CuNXGgylxlzILN9SFB8RUE

Spinalonga – raupsuotųjų sala

Tūkstančiai turistų sezono metu aplanko šią nedidelę salelę prie rytinės Kretos krantų. Dauguma žino, kad joje 1903–1957 metais buvo įkurta raupsuotųjų kolonija, kurią savo romane „Sala“ puikiai aprašė britų rašytoja Victoria Hislop. Bet Spinalongos istorija kur kas gilesnė.

Keletas įdomių faktų apie Spinalongos salą:

XVI a. Venecijos kartografas Vincenzo Coronelli savo įrašuose pažymi, kad iki 1526 metų Spinalonga nebuvo sala, sausuma ji jungėsi su Kolokithos pusiasaliu. Paversti ją sala nuspręsta ieškant vietos Elundos (Elounda) uostą nuo piratų puldinėjimo saugosiančio forto statybai.

Iki šių dienų išlikę venecijietiško forto sienos pastatytos ant antikinio miesto Olous statinių griuvėsių. Didžioji dalis senojo miesto atsidūrė po vandeniu po II mūsų eros amžiuje įvykusio žemės drebėjimo, o paskutiniai gyventojai iš jo išsikėlė VII amžiuje Kretą ėmus puldinėti Andalūzijos arabams – saracėnams.

Kretiečiai salelę ligi šių dienų kartais dar vadina senuoju pavadinimu – Kalidon. Itališkai skambantį Spinalongos pavadinimą jai suteikė venecijiečiai. Lotynų kalba „spina lunga“ reiškia „ilgas dyglys“. Tuo pačiu pavadinimu ilgą laiką buvo vadinama šalia Venecijos esanti Džiudeka sala. Spėjama, kad Kretą okupavę venecijiečiai būtent šį pavadinimą girdėdavo, kai vietiniai gyventojai sakydavo, jog keliauja į Elundą, graikiškai – „stin Elunda“ (gr. στην Ελούντα).
 
Po to, kai per 1645–1669 metų Kretos karą Osmanų imperija išstūmė venecijiečius iš Kretos, Spinalonga buvo venecijiečių rankose iki pat 1715 metų. Ji bei dar dvi šalia Kretos esančios fortais paverstos salos – Suda ir Imeri Gramvusa – buvo strategiškai svarbios jūriniuose venecijiečių prekybos keliuose.

Per 1866 ir 1878 metų kretiečių sukilimus prieš Osmanų imperiją Spinalonga tapo prieglobsčiu turkams ir jų sąjungininkams. Kretos sukilėliams niekada jos nepavyko užimti. 1881 metais salelėje gyvenančią osmanų bendruomenę sudarė net 1112 žmonių. Paskutinis turkas iš Spinalongos išvyko 1903 metais.

Bėgti turkus iš Spinalongos privertė kretiečių priimtas sprendimas paversti ją raupsuotųjų kolonija – leprozoriumu. Niekas nenorėjo gyventi šalia tuo metu nepagydoma liga sergančių žmonių.

Spinalongos leprozoriume dirbę gydytojai labai prisidėjo prie vaistų ir vakcinos nuo raupsų sukūrimo. O į salą iš Atėnų perkelti raupsais sirgę mokslininkai uoliai rūpinosi kolonijoje gyvenančiųjų gerove: pirmoji elektros lemputė Kretoje įsižiebė būtent Spinalongoje!

Paskutinis gyventojas iš Spinalongos išsikėlė 1962 metais. Tai buvo iš Ierapetros kilęs popas Chrisanthos Kutsujanakis (gr. Χρύσανθος Κουτσουλογιαννάκης), jis atliko savo pareigą iki pabaigos, nes pagal graikų ortodoksų tradiciją mirusiųjų pagerbimas vyksta po 40 dienų, 6 mėnesių, vienerių, trejų ir penkių metų: kadangi paskutinįkart Spinalongoje laidotuvių apeigas popas atliko 1957 m., jis nesikraustė iš ten tol, kol pats neįsitikino, kad visi saloje mirusieji yra deramai pagerbti.

 

Knyga ir filmas apie Spinalongą
 

Į Spinalongos salą šalia geriausia yra plaukti perskaičius tarptautiniu bestseleriu tapusią britų autorės Viktorijos Hislop (ang. Victorios Hislop) knygą SALA. Tada galima dar geriau jausti šios salos atmosferą ir atpažinti tas vietas, kurias Victoria Hislop aprašo savo romane. Knyga išleista ir lietuvių kalba, daugiau informacijos apie ją rasite čia >>

Įtraukiantis ir nepaleidžiantis – toks yra pagal minėtąjį to paties pavadinimo Viktorijos Hislop romaną pastatytas serialas SALA (ΤΟ ΝΗΣΙ). Spinalongos saloje buvusios raupsuotųjų kolonijos ir joje gyvenusių žmonių drama – 26 serijose. Tikros ašaras spaudžiančios emocijos bei nepagražinta Kreta – tokia, kokia ji buvo ir yra. Išsamiau apie režisieriaus Teodorio Papadulakio (gr. Θοδωρής Παπαδουλάκης) sukurtą serialą skaitykite čia >>
 

■ MANO KRETOS pasiūlymas
Į Spinalongą galima keliauti tiek savarankiškai, tiek su ekskursija. Savarankiškai – tuo atveju, jei  žinote salos istoriją ar bent jau skaitėte Victorios Hislop romaną  „Sala“, priešingu atveju visa Spinalonga jums bus nieko nesakančių griuvėsių krūva. Nuplaukti iki salytės paprasta: dešimtys laivelių zuja į ją pirmyn-atgal iš Plakos, Elundos ir Agios Nikolaos kurortų – į juos nukreipiu savo maršrutuose kelionėms išsinuomotu automobiliu.

 

Vykstančius su ekskursija dažniausiai po Spinalongą vedžioja patyrę gidai, puikiai žinantys salos istorijas – galiu pasiūlyti ir kelionę į salą su savo partnerių organizuojama ekskursija autobusu. Pasirinkite, kaip norėtumėt aplankyti Spinalongą, spauskite atitinkamą oranžinį mygtuką​:
 

Dzeuso urvas, Psychro, Dikteon Andron, Lasičio plynaukštė, Lassiti, Lasithi
🌄  Dzeuso urvas  ir Lasiti plynaukštė
LASIČIO regiono
TOP 5

Informacija telefonais:
LT +37068550778

GR +306983318337

® 2017 MANO KRETA

Sukurta su Wix.com

  • Facebook - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Instagram - Black Circle

© MANO KRETA | www.manokreta.lt – interneto svetainė, priklausanti žurnalistui Audriui A. Morkūnui ir bendrovei „Mano Kreta“. Griežtai draudžiama MANO KRETOS paskelbtą tekstinę bei vaizdinę informaciją panaudoti kitose elektroninėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti MANO KRETĄ kaip šaltinį.