google-site-verification=vUpASUbMG3uw2ww6YJu-0CuNXGgylxlzILN9SFB8RUE

Vrysinas – šaltinių kalnas šalia Retimno

Nuo jo atsiveria panoraminiai vaizdai į Psiloričio kalnus Kretos rytuose, į Agios Vasileios slėnius pietuose, į Baltuosius kalnus vakaruose ir į visai šalia esantį Retimno miestą šiaurėje. Bet 858 metrų virš jūros lygio iškilęs Vrysino kalnas kretiečiams yra svarbus ne dėl vaizdų, o dėl vandens: iš jo išteka daugybė šaltinių, vandens yra net kalno viršūnėje. Todėl jis ir pavadintas Vrysinu – šaltinių kalnu (graikiškai 'vrisi' – šaltinis).

Vrysinas kretiečiams šventas jau 4000 metų. Archeologai ant jo viršūnės yra radę nenuginčijamų įrodymų, kad Mino civilzacijos laikais 1900-1050 metais prieš mūsų erą čia buvo aukojimo aukurai, skirti minojiečių vaisingumo deivei. Per kasinėjimus, kuriuos 1972-73 m. ant Vrysino viršūnės vykdė Atėnų universiteto archeologas Konstantinos Davaras, buvo rasta daugiau nei 30 tūkstančių minojietiškos keramikos fragmentų (tai sudarė apie pusę tonos), iš jų apie 6000 buvo įvairiausios zoomorfinės ir antropomorfinės figūrėlės. Bet didžiausią lobį kalnas atidavė 2011 metais jame dirbusių archeologų grupei: tuomet buvo rastas retas akmeninis fragmentas su ligi šiol neiššifruoto minojietiško linijinio rašto A rašmenimis. O taip pat vėlesniojo periodo liudytojų – vazelių, figūrėlių ir papuošalų, iš kurių archeologai sprendžia, kad po minojiečių saloje apsigyvenusios senovės graikų gentys kalne atnašavo aukas Diktynai Artemidei, o vėliau romėnai – deivei Dianai. Manoma, kad šalia kalno klestėjo antikinis miestas Osmida, todėl greičiausiai kalne ir šalia jo slypi ir daugiau tūkstantmetę jo svarbą bylojančių artefaktų, tereikia juos surasti. Vrysinas buvo svarbus ir vėlesniais laikais: tiek venecijiečių, tiek osmanų okupacijos metais jame prieglobstį rasdavo prieš režimą kovojantys sukilėliai. Čia vyko ne vienas mūšis dėl Kretos laisvės. Dabar ant viršūnės stovi nedidelė Agio Pnevma (Šventosios Dvasios) cerkvė, pastatyta 1930-aisiais ant senosios cerkvės pamatų, kurią su žeme sulygino Osmanų imperijos kariai. Lipimas į Vrysiną nėra sudėtingas, bet eidami nuo artimiausiai esančio Roussospiti kaimo užtrukome daugiau nei dvi valandas. Aišku, galima dalį kelio įveikti automobiliu, tačiau būtina turėti visureigį, nes kelias vietomis – labai prastos kokybės. Kažkodėl jaučiu, kad į Vrysiną dar sugrįšiu: labai jau maga praeiti senuoju taku, kuriuo prieš 4000 metų minojiečiai keliavo į jį nuo Psiloričio kalnų. #manoKreta #atostogosKretoje #Kretospeizažai #kalnai #Kretoskalnai #tarpekliai #Kretostarpekliai #Vrysinas #Psiloritis #Retimnas #žiemaKretoje

Informacija telefonais:
LT +37068550778

GR +306983318337

® 2017 MANO KRETA

Sukurta su Wix.com

  • Facebook - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Instagram - Black Circle

© MANO KRETA | www.manokreta.lt – interneto svetainė, priklausanti žurnalistui Audriui A. Morkūnui ir bendrovei „Mano Kreta“. Griežtai draudžiama MANO KRETOS paskelbtą tekstinę bei vaizdinę informaciją panaudoti kitose elektroninėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti MANO KRETĄ kaip šaltinį.