google-site-verification=vUpASUbMG3uw2ww6YJu-0CuNXGgylxlzILN9SFB8RUE

Vossakos vienuolynas Talos kalnuose

Iš pirmo žvilgsnio Vossakos vienuolynas labiau panašus į neužimamą Kretos tvirtovę negu į svetingą vienuolyną. Bet reikia nepabijoti atstumti sunkius vartus (jie dar niekada nebuvo užrakinti) ir įeiti pro pagrindinio įėjimo duris (jos visada šiek tiek pravertos) – ir tave užlieja ramybė. Išorinis pasaulis lieka toli toli – už Talos (Kulukono) kalnų viršūnių, tarp kurių jaukiame slėnyje ir yra įsikūręs Vossakos vienuolynas.


Spėjama, kad vienuolyno pavadinimas kilęs iš graikiško žodžio 'voskos' (gr. βοσκός), kuris reiškia piemenį, juolab žinoma, kad Vossakos kurį laiką priklausė vienam garsiausių Kretos piemenų vienuolynų – Dioskuri (apie jį pasakoju čia: https://goo.gl/EKKf65).

Bet šalia Talos kalnų esančių kaimų gyventojai man pateikė ir kitą pavadinimo kilmės versiją: 'voos' (gr. βοός) – jautis, 'sakos' (gr. σάκος) – maišas, t.y. jaučių prieglobstis, nes žaliuojančiame Vossakos slėnyje kretiečiai ilgą laiką augino jaučius – jiems čia pašaro buvo į valias.


Niekas nežino, kada didysis Talos kalnų slėnis tapo šventa vieta. Prie Vossakos vienuolyno įėjimo įmūrytame sename akmenyje iškalta 1195-ųjų data. Bet jokiuose tų laikų rašytiniuose šaltiniuose nėra užuominų apie Vossakos ar bet kokį kitą vienuolyną Talos kalnuose. Pirmas paminėjimas – 1629 metais: vienoje venecijietiškos Kretos suvestinėje parašyta, kad aplink cerkvę pastatyti vienuolyno pastatai. Jie iki mūsų dienų neišliko, nes per Osmanų imperijos okupaciją sukilėlius slėpęs vienuolynas buvo sugriautas du kartus.


Iš XVII amžiaus mūsų laikus pasiekė tik šalia įėjimo į Timios Stavros cerkvę stovinti vandenvietės siena su portiku ir dailiomis korintinėmis kolonomis – ji pastatyta 1673 metais. Vandens svarbą Kretoje suprato ir osmanai, todėl vandenvietės, kurias kretiečiai vadina fontanais, nepaliestos ir mažai teapgadintos stovi iki šiol. Vossakos vienuolynas buvo atstatytas ir pilnai rekonstruotas osmanams traukiantis iš Kretos 1885 metais. Nuo tų laikų ir stūkso dabartinės vienuolyno sienos.


Vienuolyne lankiausi keletą kartų, bet tik rašydamas šį tekstą supratau, kad dar niekada negėriau vandens iš senojo fontano. Nes kiekvienąkart pasitikdavo arba vienuolyną prižiūrinti moterėlė, arba jos pagalbininkas, arba vienintelis jame gyvenantis vienuolis su kokiomis nors vaišėmis – pyragu ar sausainiais, vandeniu ar limonadu. Vis pasiūlydavo atsipūsti po mandarinmedžiais ir pasimėgauti ramybe. Tokia ramybe, kuri sustabdo laiko tėkmę.


#manokreta #atostogosKretoje #cerkvėsKretoje #cerkvėKretoje #vienuolynaiKretoje #vienuolynasKretoje #Talos #Vossakosvienuolynas #TimiosStavros

Informacija telefonais:
LT +37068550778

GR +306983318337

® 2017 MANO KRETA

Sukurta su Wix.com

  • Facebook - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Instagram - Black Circle

© MANO KRETA | www.manokreta.lt – interneto svetainė, priklausanti žurnalistui Audriui A. Morkūnui ir bendrovei „Mano Kreta“. Griežtai draudžiama MANO KRETOS paskelbtą tekstinę bei vaizdinę informaciją panaudoti kitose elektroninėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti MANO KRETĄ kaip šaltinį.