google-site-verification=vUpASUbMG3uw2ww6YJu-0CuNXGgylxlzILN9SFB8RUE

Villa De Mezzo – venecijietiškas rytų Kretos brangakmenis

Vaiduoklių kaimu vadinama Etia kasdien vis puošnesnė, nes čia baigiama restauruoti viena gražiausių venecijietiško stiliaus privačių vilų Kretoje – Villa De Mezzo. Unikalu yra tai, kad ji yra labai toli nuo venecijietiška architektūra garsėjančių Chanios ir Retimno miestų vakarų Kretoje. Viduramžius menanti Villa De Mezzo stūkso netoli Ziros plokščiakalnio Sitios regione, rytiniame salos pakraštyje. Archeologai spėja, kad Etios kaimas buvo įkurtas Bizantijos imperijos laikais. Kaimo pavadinimas kildinamas iš graikų žodžio „itia“ (ιτιά) reiškiančio gluosnį – tai tarsi dar vienas įrodymas, kad rytų Kreta buvo kur kas žalesnė ir miškingesnė nei šiomis dienomis.

Bizantišką kaimo kilmę liudija ir pirmaisiais mūsų eros amžiais statytos Agios Ioannis ir Agia Ekaterini cerkvės. Pastaroji vėliau perstatyta į dviejų navų cerkvę ir dabar dedikuojama ne tik šventajai Jekaterinai, bet ir Mergelei Marijai. 1204 metais venecijiečiams okupavus Kretą apgyvendinti salą buvo kviečiamos garsios Venecijos Respublikos šeimos. Viena iš jų buvo De Mezzo šeima, kurios palikuonys broliai Pietro, Nicholas ir Giacobbe valdė Sitios regiono žemes. De Mezzo šeimos geneologiją tyrinėjęs garsus XX a. pradžios italų archeologas Giuseppe Gerola priėjo išvados, kad XV a. pabaigoje prabangią trijų aukštų vilą Etios kaime pastatė Pietro dei Mezzo. Aplink vilą iškilęs akmeninis kaimas klestėjo – archyviniai įrašai skelbia, kad jame gyveno beveik 600 žmonių. Kretą okupavus Osmanų imperijai vila buvo transformuota į administracinį vietinės valdžios pastatą, kurį kretiečiai vadino Seragio Serai. Kretos revoliucijos metais vila buvo gerokai apgriauta (iš trijų aukštų liko tik vienas), o kaimas visiškai apleistas. Kadangi čia kaip ir daug kur kovose dėl salos laisvės vyko nuožmūs mūšiai, ligi šiol sklando legendos, kad Etios kaime kur kas didesnė tikimybė sutikti paklydėlės sielos vaiduoklį negu gyvą žmogų. Villa De Mezzo restauravimo darbai prasidėjo beveik prieš dešimtmetį. Dabar su kiekviena diena ji vis gražesnė, ne veltui istorikai vilą vadina vienu gražiausių venecijietiškos privačios architektūros pavyzdžių Kretoje. Gal kada nors atsigaus ir šalia jos esantis Etios kaimas. #manoKreta #atostogosKretoje #Kretosistorijos #VillaDeMezzo #Etia

Informacija telefonais:
LT +37068550778

GR +306983318337

® 2017 MANO KRETA

Sukurta su Wix.com

  • Facebook - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Instagram - Black Circle

© MANO KRETA | www.manokreta.lt – interneto svetainė, priklausanti žurnalistui Audriui A. Morkūnui ir bendrovei „Mano Kreta“. Griežtai draudžiama MANO KRETOS paskelbtą tekstinę bei vaizdinę informaciją panaudoti kitose elektroninėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti MANO KRETĄ kaip šaltinį.