google-site-verification=vUpASUbMG3uw2ww6YJu-0CuNXGgylxlzILN9SFB8RUE

Su Velykomis! Su Palmių sekmadieniu!

Su šventėmis! Su Velykomis – tuos, kurie Lietuvoje. Su Palmių sekmadieniu – tuos, kurie Kretoje. Šiemet katalikų ir graikų ortodoksų Velykos nesutampa, bet dėl religinių kalendorių skirtumų jas skiria tik viena savaitė, todėl tuo metu, kai Lietuvoje švenčiamos Velykos, Kretoje ir visoje Graikijoje – Palmių sekmadienis.

Lietuviškoje tradicijoje Palmių sekmadienis vadinamas Verbų sekmadieniu dėl to, kad mūsų kraštuose krikščionybės skleidėjai susidūrė su realybe: Lietuvoje neauga palmės, todėl reikėjo kažkuo jas keisti. Tam puikiausiai tiko pagoniška kadaginė verba, kuri ilgainiui tapo tuo puošniu rankdarbiu, kuris puošia daugelio šeimų velykinių vaišių stalus.


Kretoje palmių netrūksta, todėl čia jau beveik du tūkstančius metų per Palmių sekmadienį cerkvės apkaišomas palmių šakelėmis, o namai puošiami iš palmių lapų padarytais rankdarbiais, dažniausiai – kryželiais ir žvaigždėmis, bet kartais ir kur kas sudėtingesniais pynimais – žirgeliais, laiveliais ir pan. Bet Kretoje irgi yra atributas iš antikinės pagonybės: ligi šiol cerkvėse palmių kryželiai sudedami su laurų šakelėmis.


Tradicinėse Kretos kaimų bendruomenėse į Palmių sekmadienio iškilmes kartais ateinama su tautiniais drabužiais, o po pamaldų čia pat prie cerkvės sukraunamos atsineštos vaišės, tarp kurių dėl velykinio pasninko nebūna dažytų kiaušinių ar mėsos, tačiau būna žuvies, nes Palmių sekmadienis – antra diena per 7 savaites iki Velykų, kai galima jos valgyti. Nes po Palmių sekmadienio prasideda Didžioji savaitė, kai dauguma kretiečių maksimaliai riboja save rinkdamiesi maistą: kai kurie senoliai ir šiandien iki Velykų valgo tik džiūvėsius su vandeniu.


P.s. Iliustracijai naudotos nuotraukos iš imka.gr, fayscontrol.gr, crashonline.gr. #manokreta #atostogosKretoje #ekskursijosKretoje #Velykos #Verbųsekmadienis #Palmiųsekmadienis

Informacija telefonais:
LT +37068550778

GR +306983318337

® 2017 MANO KRETA

Sukurta su Wix.com

  • Facebook - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Instagram - Black Circle

© MANO KRETA | www.manokreta.lt – interneto svetainė, priklausanti žurnalistui Audriui A. Morkūnui ir bendrovei „Mano Kreta“. Griežtai draudžiama MANO KRETOS paskelbtą tekstinę bei vaizdinę informaciją panaudoti kitose elektroninėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti MANO KRETĄ kaip šaltinį.