google-site-verification=vUpASUbMG3uw2ww6YJu-0CuNXGgylxlzILN9SFB8RUE

Vegetariška austrė arba kiškio žolė

Labai skani gėlelė. Gurmanai ją vadina vegetariška austre, kretiečiai – kiškio žole (gr. λαγόχορτο), lietuvių kalbininkai ją pavadino valgomuoju pūteliu. Valgomos absoliučiai visos augalo dalys: lapais ir žiedais gardinamos salotos, jauni ūgliai troškinami kaip šparagai, o ilgi mėsingi šakniavaisiai verdami, troškinami, kepami ant sviesto ir aliejaus – panašiai kaip pastarnokai. Iš sutrintos šaknies latekso galima pasigaminti natūralios kramtomosios gumos. Lengvai salstelėjęs specifinis skonis su niekuo nesupainiojamas ir nepamirštamas.

Pūtelis žinomas nuo antikos laikų. Jį savo veikaluose mini garsusis senovės romėnų gamtininkas Plinijus Vyresnysis, jo savybes nuodugniai aprašo ir „De Materia Medica“ autorius, romėnų kariuomenėje chirurgu tarnavęs graikas farmacininkas Pedanijus Dioskoridas. Jau tuomet jis žinojo, kad kiškio žole galima gydyti artritą, reumatą ir odos ligas. Taip pat pūtelis yra puikus diuretikas. Didesni jo kiekiai laisvina vidurius, todėl per daug juo negalima piktnaudžiauti.

Ieškoti pūtelių Kretoje geriausia dabar, kai jie žydi ryškiais violetiniais žiedais. Nors per daug ieškoti ir nereikia: pūteliai dažnai auga ir kiemuose kaip paprasta žolė. Tik kol niekas neparodo, nežinai, kad šita gėlė – nepaprastas skanėstas. Beje, XV-XVI amžiuje pūtelio sėklos iš Graikijos ir Italijos išplito po visą Europą, dabar jis auginamas net Čilėje bei Indijoje. Jo sėklomis prekiaujama ir Lietuvoje. #manoKreta #atostogosKretoje #Kretosaugalai #Kretosgėlės #kiškiožolė #valgomasispūtelis

Informacija telefonais:
LT +37068550778

GR +306983318337

® 2017 MANO KRETA

Sukurta su Wix.com

  • Facebook - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Instagram - Black Circle

© MANO KRETA | www.manokreta.lt – interneto svetainė, priklausanti žurnalistui Audriui A. Morkūnui ir bendrovei „Mano Kreta“. Griežtai draudžiama MANO KRETOS paskelbtą tekstinę bei vaizdinę informaciją panaudoti kitose elektroninėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti MANO KRETĄ kaip šaltinį.