google-site-verification=vUpASUbMG3uw2ww6YJu-0CuNXGgylxlzILN9SFB8RUE

Tulžio dienos. Sausis 2016.

Tulžio dienos – ryškaus mėlynsparnio ilgasnapio jūrų paukštelio vardu graikai vadina šiltų orų fenomeną, kuriuo šiuo metu mėgaujasi kretiečiai. Apie jį dar rašė meteorologijos tėvu vadinamas Aristotelis. Tulžio dienomis arba graikiškai 'alkionides imeres' (αλκυονίδες ημέρες) jis vadino sausio mėnesio periodą, kai nusistovi vasariškai šilti orai.

Nūdienos meteorologai patyrinėję šio fenomeno priežastis nustatė, kad sausi, saulėti ir nevėjuoti orai susiję su aukšto slėgio zonos išplitimu nuo Atlanto vandenyno į Graikijos platumas. Tokiomis dienomis oras Kretoje praktiškai idealus: jūroje štilis, daug saulės, temperatūra dienomis pasiekia +20°C. Tiesa, tulžio dienos – labiau išimtis negu taisyklė, nes jos būna ne kasmet ir gana retai. Pavyzdžiui, pernai apie jas galėjome tik pasvajoti. O štai šiemet pažiūrėkite – virš ramios jūros plieskia saulė. Orų fenomenui skirtas ir gražus senovės graikų mitas apie vėjų dievo Eolo dukterį Alkionę, kuri gyveno su savo vyru Keiku jūros pakrantėje ir jautėsi tokia mylima ir tokia laiminga, kad ėmė kalbėti, jog juodu gyvena kaip Dzeusas su Hera. Išgirdęs, kad Alkionė drįsta lyginti save su dievais, įpykęs Dzeusas nuskandino laivelyje žvejojusį Keiką. Kankinama blogos nuojautos Alkionė bėgiojo pakrante ieškodama pradingusio mylimo vyro. Olimpo dievams pagailo Alkionės, todėl pavertė ją ir jos vyrą jūros paukščiais – tulžiu ir žuvėdra, kad galėtų skraidyti virš jūrų ir ieškoti vienas kito. Iki šių dienų tulžys graikiškai – 'alkioni' (αλκυόνη).

Dzeuso prakeikimas Alkionei buvo toks stiprus, kad tulžiai kiaušinius deda ir palikuonis veda ne pavasarį kaip visi paukščiai, o žiemą – sausio mėnesį, kai siaučia vėjai ir audros. Todėl Olimpo dievai kreipėsi į rūstųjį Dzeusą prašydami bent kažkiek palengvinti paukštelių dalią. Atsižvegdamas į prašymą Dzeusas įsakė per 15 sausio dienų vėjams nurimti, o saulei kaitinti, kad tulžių jaunikliai sutvirtėtų ir galėtų palikti lizdus. Tai vyksta būtent dabar – per tulžio dienas. #manokreta #atostogosKretoje #ekskursijosKretoje #Kretosistorijos #tulžiodienos #Alkionidės #žiemaKretoje

Informacija telefonais:
LT +37068550778

GR +306983318337

® 2017 MANO KRETA

Sukurta su Wix.com

  • Facebook - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Instagram - Black Circle

© MANO KRETA | www.manokreta.lt – interneto svetainė, priklausanti žurnalistui Audriui A. Morkūnui ir bendrovei „Mano Kreta“. Griežtai draudžiama MANO KRETOS paskelbtą tekstinę bei vaizdinę informaciją panaudoti kitose elektroninėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti MANO KRETĄ kaip šaltinį.