google-site-verification=vUpASUbMG3uw2ww6YJu-0CuNXGgylxlzILN9SFB8RUE

Tūkstantmečiai alyvmedžiai

Kretoje netrūksta alyvmedžių, kurie savo amžių skaičiuoja tūkstantmečiais, bet ne kiekvienas gali papasakoti tokią karingą istoriją kaip šis išsišakojęs senelis, augantis vakarinėje salos dalyje tarp Voukoulies regiono kalvų pasislėpusio Palea Roumata kaimo pašonėje.


Alyvmedžiui – apie 3000 metų, jo kamieno perimetras – 10,5 metro, šaknyno perimetras – 21,6 m. Spėjama, kad jis išdygo arba buvo pasodintas tamsiaisiais senovės Graikijos amžiais, t.y. apie 1100-800 metais prieš mūsų erą. Medis vis dar žaliuoja ir kasmet duoda šiokį tokį alyvuogių derlių.

Labiau už jo derlių yra svarbesnė 'kufala' (gr. κουφάλα) – šiuo archaišku graikišku žodžiu vietiniai gyventojai vadina drevę, susidariusią medžio kamiene prieš kelis šimtus metų. Ilgą laiką į ją buvo galima patekti tik iš viršaus, skylę puikiai dengė kur kas tankesnė laja negu dabar.


Ypatingai alyvmedžio drevė pasitarnavo Osmanų imperijos, o vėliau – ir hitlerinės okupacijos metais. Kretą okupavus turkams, XVIII-XIX a. kaimo vyrai kamieno ertmėje slėpdavo savo ginklus, jų slėptuvės okupantai taip niekada ir nerado. Ten pat ginklai buvo slepiami ir į kaimą atėjus vokiečių okupantams: 1941-aisiais svarbiame Anavos mūšyje partizanai naudojo ginklus, kuriuos nuo priešo išsaugojo alyvmedžio drevė. Palea Roumata kaimą užėmus vokiečiams, medis tapo penkių kaimo seniūnų susitikimo vieta: jie drevėje palikinėdavo vienas kitam slaptas žinutes arba sulysdavo apsitarti. Dar ir dabar vietiniai gyventojai mėgsta gyvai pademonstruoti, kad be didelio vargo į alyvmedžio kamieną telpa penki vyrai.


Bet Palea Roumatos medžio kamiene galima įsitaisyti ir vienam. Dabar jo drevė nėra uždara ir joje stovi tradicinė kretietiška kėdė, tarsi kviečianti prisėsti tuos, kurie nori pajusti šio senolio globą. #manokreta #atostogosKretoje #istorijosKretoje #Kretosistorijos

Informacija telefonais:
LT +37068550778

GR +306983318337

® 2017 MANO KRETA

Sukurta su Wix.com

  • Facebook - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Instagram - Black Circle

© MANO KRETA | www.manokreta.lt – interneto svetainė, priklausanti žurnalistui Audriui A. Morkūnui ir bendrovei „Mano Kreta“. Griežtai draudžiama MANO KRETOS paskelbtą tekstinę bei vaizdinę informaciją panaudoti kitose elektroninėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti MANO KRETĄ kaip šaltinį.