google-site-verification=vUpASUbMG3uw2ww6YJu-0CuNXGgylxlzILN9SFB8RUE

'Tsunati' - viena seniausių alyvuogių rūšių

Stipriname imunitetą alyvuogių aliejumi iš Kretos! 💪 Apie jo naudą žmogaus organizmui tiek prirašyta, kad daugiau nesikartosiu. Kur kas įdomesnis faktas yra tas, kad Lietuvą neseniai pasiekė kiek kitoks alyvuogių aliejus iš Kretos – išspaustas iš 'tsunati' rūšies alyvuogių!


Daugiausiai 'tsunati' alyvmedžių yra Monemvasijos regione rytų Peloponese – jos ten įprastos nuo seno. Kituose Graikijos regionuose jos gana retos. Vakarų Kretoje yra keletas ūkių, kurie augina 'tsunati': iš vieno jų, esančio prie Patimos kaimo netoli Retimno miesto į Lietuvą ir atkeliavo „Kretos Aliejus“ – taip paprastai jį pavadino Kretos lietuvė Silvija su savo drauge Juste: jodvi ir rūpinasi aliejaus platinimu Lietuvoje.

'Tsunati' (gr. τσουνάτη, lot. transkripcija: tsounati) – viena seniausių Graikijos alyvuogių rūšių: Nakso saloje Kikladėse ligi šiol žaliuoja 'tsunati' alyvmedis, kurio šaknims – apie 5-6 tūkst. metų. Mitologiją mėgstantys Graikijos istorikai ir botanikai sako, kad deivė Atėnė savo globojamo Atėnų miesto gyventojams padovanojo būtent 'tsunati' alyvmedį, nes archaiškas šios rūšies pavadinimas yra su nuoroda į Atėnų miestą – 'athinolia' (gr. αθηνολιά). Dabar alyvmedžių ekspertai labiau linkę 'tsunati' alyvuoges vadinti šiuolaikišku 'mastoidis' (gr. μαστοειδής) vardu.


Bet pavadinimas esmės nekeičia: 'tsunati' iš kitų alyvuogių aliejaus rūšių išsiskiria intensyviu vaisiniu aromatu. Taip yra todėl, kad 'tsunati' alyvuogės įprastai renkamos vos pradėjusios nokti ganėtinai anksti lapkričio–gruodžio mėnesiais. Ankstyvas derliaus nuėmimas sumažina tikimybę, kad alyvuogės bus paveiktos grybelinių ligų, darančių įtaką alyvuogių kokybei – jos pažeidžia uogas, kai ruduo būna itin drėgnas.


Iš sveikų, nepažeistų ir nepernokusių alyvuogių išspaustas 'tsunati' aliejus visada pasižymi mažu rūgštingumu ir dideliu antioksidantų kiekiu, o polifenolių kiekio indeksais pastaruoju metu jis lenkia visų kitų Graikijoje auginamų alyvuogių rūšių aliejus. Nestovėjau po alyvmedžiu, kai Silvija su vyru Marku ir pagalbininkais rinko savąjį 'tsunati' derlių, bet žinodamas Marko preciziškumą neabejoju, kad „Kretos Aliejus“ – būtent toks! 👍


'Tsunati' aliejų iš Silvijos ir Marko ūkio Lietuvoje į litrinius butelius išpilsto jų šeimos draugė Justė, o butelius papuošia etiketėmis, kurioms dizainą sukūrė mano bičiulis Kretos mylėtojas, grafikas ir architektas Dalius Regelskis. Jis ir pasidalino šia pavasariška „Kretos aliejaus“ nuotrauka iškart po to, kai aliejus atsidūrė jo namuose. Norinčius paragauti 'tsunati' aliejaus iš Kretos galite susisiekti su Juste per https://www.facebook.com/kretosaliejus, o paspaudus čia – http://bit.ly/3a0xwPC – kviečiu paskaityti apie kur kas populiaresnę kretietiškų alyvuogių rūšį 'koroneiki' ir iš jų spausto aliejaus platintojus Lietuvoje.


Skanaus ir būkime sveiki! 😋🌿🏺 #manokreta #būkimesveiki #alyvuogiųaliejus #tsounati #Kretosaliejus #daliusart #imunitetas #alyvuogės #Kretosvalgiai #AudriusManoKreta

Informacija telefonais:
LT +37068550778

GR +306983318337

® 2017 MANO KRETA

Sukurta su Wix.com

  • Facebook - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Instagram - Black Circle

© MANO KRETA | www.manokreta.lt – interneto svetainė, priklausanti žurnalistui Audriui A. Morkūnui ir bendrovei „Mano Kreta“. Griežtai draudžiama MANO KRETOS paskelbtą tekstinę bei vaizdinę informaciją panaudoti kitose elektroninėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti MANO KRETĄ kaip šaltinį.