google-site-verification=vUpASUbMG3uw2ww6YJu-0CuNXGgylxlzILN9SFB8RUE

Tiesa ar melas? Šv. Mikalojaus Teisėjo cerkvėje

Įdomi istorija net tiems, kurie netiki jokiais dievais ir šventaisiais. Apie Agios Nikolaos, arba, lietuviškiau sakant, šventojo Mikalojaus cerkvę, kurioje ir šalia kurios niekam nesiverčia liežuvis meluoti.

Nedidelė dviejų navų cerkvė, dedikuota dviem šventiesiems – šv.Panteleimonui ir šv.Mikalojui – yra vakarų Kretoje, Keramios seniūnijoje šalia Gerolakos kaimo. Šv.Panteleimonui skirtoji nava buvo pastatyta XX amžiuje tuo pačiu atnaujinant ir šalia buvusią senutėlę šv.Mikalojaus cerkvę, kurią vietiniai gyventojai dažniau vadina šv. Mikalojaus Teisėjo (gr. Άγιος Νικόλαος Δικαστή) vardu. Nes į ją kretiečiai ėjo ir vis dar eina konfliktų spręsti.


Osmanų imperijos okupacijos metais, XVII-XIX amžiuose, paprasti kretiečiai nepasitikėjo oficialiąja valdžia, kai reikėdavo spręsti ginčus dėl nuimto derliaus dalybų, dingusių gyvulių ar smulkių vagysčių. Nes dažnai tokiuose ginčuose laimėdavo koks nors turkų paša, o ne viena iš ginčo pusių. Todėl teismų funkciją ilgainiui perėmė ortodoksų cerkvės šventikai. Bet ir jie nespėdavo visų ginčų spręsti. Teliko pasitikėti šventaisiais.


Niekas nežino, kas pirmieji kreipėsi į šv.Mikalojų Teisėją ir kokiu klausimu, bet jau XIX amžiuje Kretoje niekas neabejojo, ką reikia daryti, norint įsitikinti, kad kaimynas nevogė tavo ožkų – reikia pakviesti jį prisiekti šv. Mikalojaus Teisėjo cerkvėje prie Gerolakos kaimo. Kretiečiai tikėjo ir tiki: jeigu prie šv.Mikalojaus Teisėjo ikonos sumeluosi – metų bėgyje ištiks didelė bėda tave arba tavo artimuosius. Tris šimtmečius į šią „teisybės cerkvę“ traukdavo susivaidiję kaimynai iš visos Kretos ir net iš Peloponeso.


Šv.Mikalojaus Teisėjo cerkvė ir jos galia nepamiršta ir šiais laikais. Kasmet gruodžio 6 d. čia vyksta šventė šv.Mikalojaus garbei (apie jos svarbą graikų gyvenime paskaitykite čia: https://goo.gl/8P4kv8). Kadangi cerkvė dabar rakinama, tikintieji vieną šv.Mikalojaus ikoną iškėlė po stogine ant išorinės cerkvės sienos, kad prie jos teisybę galėtų prisiekti bet kuris norintis. Pasak vietinių, prie ikonos meluoti nelinkę net ir netikintieji: užgrius paskui bėdos ir galėsi kaltinti tik pats save.


Beje, įdomu yra tai, kad šv.Mikalojaus nė viena krikščionių konfesija neįvardija kaip teisėjo. Graikams ortodoksams jis – jūreivių, keliautojų, prekiautojų ir studentų globėjas. Vakarietiškos krikščionybės tradicijoje šv.Mikalojus laikomas Kalėdų Senelio prototipu, nes šis IV amžiuje Likijoje (dabartinėje Turkijos teritorijoje) gyvenęs graikų kilmes krikščionių vyskupas garsėjo savo dosnumu. Graikai Kalėdų Senelio prototipu įvardina ne šv.Mikalojų, o šventąjį Bazilijų, graikiškiau sakant šv.Vasilį (gr. Άι Βασίλης), tapatindami jį su Kapadokijos archivyskupu Bazilijumi Didžiuoju, įkūrusiu našlaičių ir ligonių prieglaudas. Graikai tiki, kad būtent jis per Kalėdas dovanoja stebuklus visiems vaikams. Todėl iki šiol vaikai Graikijoje laukia ne Kalėdų Senio, Santo Klauso ar Senio Šalčio, o šventojo Vasilio dovanų.

#manokreta #atostogosKretoje #cerkvėsKretoje #cerkvėKretoje #ŠventasisMikalojus #ŠventasisVasilis #KalėdųSenis

Informacija telefonais:
LT +37068550778

GR +306983318337

® 2017 MANO KRETA

Sukurta su Wix.com

  • Facebook - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Instagram - Black Circle

© MANO KRETA | www.manokreta.lt – interneto svetainė, priklausanti žurnalistui Audriui A. Morkūnui ir bendrovei „Mano Kreta“. Griežtai draudžiama MANO KRETOS paskelbtą tekstinę bei vaizdinę informaciją panaudoti kitose elektroninėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti MANO KRETĄ kaip šaltinį.