google-site-verification=vUpASUbMG3uw2ww6YJu-0CuNXGgylxlzILN9SFB8RUE

Tholi fortas – mįslė Kretos istorikams

Dabar čia ožkų valdos, nors akivaizdu, kad pastatas buvo statytas ne joms. Apgriuvęs, bet užuominas apie savo didybę ir svarbą išsaugojęs Tholi fortas stūkso priešais Megali Korifi kalvą šalia Platia Opsi slėnio tarp dabartinių Alagni ir Partheni kaimų vidurio Kretoje.

Datuojamas XVI-XVII amžiumi, nors pagal pamatinius akmenis nustatyta, kad fortas buvo pastatytas bizantinės tvirtovės vietoje. Tačiau Tholi forto likučiai užduoda daugiau klausimų negu yra atsakymų. Nėra išlikę jokių rašytinių šaltinių, kuriuose jis būtų minimas. Spėjama, kad jis priklausė kilmingajai venecijiečių Kornarų šeimai, nes netoli forto slėnyje stovi XV amžiuje pastatyta Šventųjų Apaštalų cerkvė, papuošta akmeniniu šios šeimos herbu. Architektūros istorikai neabejoja, kad fortas turėjo ne tik gynybinę funkciją. Manoma, kad tai buvo gana prašmatnus dviejų aukštų Kornarų šeimos dvaras su dideliais kupolais arba masyviomis arkomis dengtu vidiniu kiemu. Forto pavadinimas Tholi (gr. Θόλοι) kildinimas iš graikų kalbos žodžio 'tholos' (gr. θόλος), kuris reiškia kupolą. Taip pat nustatyta, kad jo architektūra buvo panaši į Sitios regione kur kas geriau išsilaikiusią Etios vilą, apie kurią esu rašęs čia: https://goo.gl/4jXcW1 Spėjama, kad fortas buvo kultūriniu ir švietėjišku centru. Tokia išvada daroma atsižvelgiant į tai, kad šalia forto dar nuo XIII amžiaus klestėjo Skilloi kaimas (venecijietiškuose raštuose jis vadinamas Sichylu), kuris 1926 metais buvo pervadintas į Kalloni.

Rašytiniuose šaltiniuose užfiksuota, kad 1583 metais jame gyveno 273 gyventojai, kurių vaikus mokė rašto šalia buvusio Agia Fotia vienuolyno broliai. Būtent šiame kaime 1633 m. gimė ir užaugo Gerasimas Paladas (gr. Γεράσιμος Παλλαδάς) – ortodoksų cerkvės hierarchas, 1688-1710 m. buvęs Aleksandrijos patriarchu. Beje, Tholi fortas dabar kartais dar vadinamas Kalloni tvirtove. Nusigauti iki Tholi nėra labai paprasta: nors žemėlapyje nurodyta, kad į jį veda keletas kelių, kai atsiduri vietoje, supranti, kad iš kai kurių kelių jau ir žymės nelikę, o likusieji naudojami retai ir mažai prižiūrimi. Todėl iki Tholi geriausia eiti pėsčiomis praktiškai nuo Alagni kaimo. Kai šviečia skaisti vasario saulė 3-4 valandų pasivaikščiojimas su nuostabiu vaizdu į Dikti kalnus – vienas malonumas! #manokreta #atostogosKretoje #ekskursijosKretoje #Tholi #Tholifortas #Kornaros #Heraklionas

Informacija telefonais:
LT +37068550778

GR +306983318337

® 2017 MANO KRETA

Sukurta su Wix.com

  • Facebook - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Instagram - Black Circle

© MANO KRETA | www.manokreta.lt – interneto svetainė, priklausanti žurnalistui Audriui A. Morkūnui ir bendrovei „Mano Kreta“. Griežtai draudžiama MANO KRETOS paskelbtą tekstinę bei vaizdinę informaciją panaudoti kitose elektroninėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti MANO KRETĄ kaip šaltinį.