google-site-verification=vUpASUbMG3uw2ww6YJu-0CuNXGgylxlzILN9SFB8RUE

Theofania arba Epifania

Jei šiandien būtų ne sekmadienis, Graikijoje būtų nedarbo diena. Jei šiandien gyventume senovės Graikijoje, irgi švęstume... prausdami tokias statulas kaip ši nuotraukoje.


Per MANO KRETOS ekskursijas daugeliui savo keliautojų esu minėjęs, kad sausio 6-oji Graikijoje ir ypač Kretoje – net už Kalėdas svarbesnė krikščioniška religinė šventė: Theofania (gr. Θεοφάνια) arba Epifania (gr. Επιφάνια). Per ją pažymimi du svarbūs Evangelijose minimi įvykiai: Jėzaus Kristaus Apsireiškimas (lietuviams labiau žinomas kaip Trijų Karalių šventė) ir Jėzaus Kristaus Krikštas (Romos katalikai pagal Grigaliaus kalendorių ją perkėlė į sausio 19 d.).

Graikai ortodoksai švęsdami Theofanią daugiau dėmesio skiria Jėzaus krikšto faktui, todėl pagrindinis šventės akcentas – vandenų šventinimai, šokant į jūrą, upę ar ežerą gaudyti įmesto medinio kryžiaus. Theofanijos apeigas esu ne kartą filmavęs ir aprašęs MANO KRETOS feisbuke. Vieną iškalbingiausių vaizdo įrašų rasite čia: https://goo.gl/yhr2qf, o išsamiau apie šventės krikščioniškąją istoriją galite paskaityti čia: https://goo.gl/4hK3FV.


Būtent tame aprašyme esu paminėjęs, kad į pašventintą vandenį tikintieji kai kuriuose Graikijos, o taip pat ir Kretos kaimuose merkia šventuosius paveikslus – ikonas, kad jos neprarastų savo stebuklingų galių. Ritualas nykstantis, bet nė kiek neabejojama, kad jis atkeliavo iš antikos dievų garbinimo tradicijų, kai buvo prausiamos ir plaunamos Olimpo dievų skulptūros.


Pats graikiškas žodis 'theofania', sulietuvinant rašybą – „teofanija“, reiškia dievo apsireiškimą: graikiškai 'theos' (gr. θεός) – dievas, 'feno' (gr. φαίνω) – pasirodyti. Jis yra senesnis už krikščionybę: senovės Graikijoje teofanija buvo minima gana dažnai, nes tuo metu dievų buvo ne vienas, o kiekvienas iš jų kada nors buvo apsireiškęs žmonėms, todėl tas apsireiškimo įvykis ir buvo švenčiamas teofanijos apeigomis. Todėl ir šiais laikais žodis „teofanija“ plačiai naudojamas religijotyroje.


Per tokias teofanijos šventes senovės graikai ne tik garbino savo dievybes, atnašaudami joms aukas, bet ir apiplaudavo jų statulas. Antikos šaltinuose ypač plačiai yra aprašytos Atėnės Paladės skulptūros maudynės Atėnų Akropolyje – didžiulė šventė, per kurią ir statula buvo nuprausiama bei iš naujo padažoma, ir šventykla išplaunama, ir vandeniu pašventinami tikinčiųjų daiktai: papuošalai, rūbai, namų apyvokos reikmenys.


Kretoje antikos laikais klestėjo deivės Diktynos kultas – šiuo vardu kretiečiai vadino Artemidę, regėdami joje ne tik geros medžioklės laimintoją, bet gyvybę visai gamtai teikiančią dievybę. Todėl ją vaizduodavo kaip daugiakrūtę moterį, maitinančią visa, kas gyva, ir savyje globojančią tiek augalus, tiek gyvūnus.


Prie tokios statulos prieš trejetą metų teko laimė nusifotografuoti. Tik ne Kretoje, o prie antikinio Efeso miesto griuvėsių dabartinėje Turkijos teritorijoje esančiame Selčuko miestelio archeologiniame muziejuje, kur saugoma tai, kas bent kažkiek primena vieną iš septynių antikinio pasaulio stebuklų – Efese stovėjusią Artemidės šventyklą. Sakoma, kad ši statula – tai Artemidės šventykloje stovėjusios kopija, kurią iš marmuro gabalo iškalė romėnų skulptoriai mūsų eros pradžioje. Originalas buvo dvigubai didesnis.


Pasitelkus vaizduotę galima suprasti, kad statulų plovimas antikos laikais nebuvo toks jau paprastas procesas: kažkam reikėjo gerokai pasikarstyti ir būti labai atsargiam stengiantis nenuplauti skulptūrą dengiančių dažų. Taip, marmurinės senovės Graikijos statulos, kurias esame įpratę muziejuose matyti baltas baltutėles, iš tikrųjų buvo gerokai spalvingesnės. Archeologai ir muziejininkai jas visiškai nuprausė – ne taip kaip per teofaniją. 🏺💧🗿

#manokreta #atostogosKretoje #ekskursijosKretoje #istorijosKretoje #Kretosistorijos #Theofanija #Theofania #Epifania #Epifanija #Kretosdievai #žiemaKretoje #TrysKaraliai #TrijųKaraliųšventė #šventėsKretoje #šventės #Efesas

Informacija telefonais:
LT +37068550778

GR +306983318337

® 2017 MANO KRETA

Sukurta su Wix.com

  • Facebook - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Instagram - Black Circle

© MANO KRETA | www.manokreta.lt – interneto svetainė, priklausanti žurnalistui Audriui A. Morkūnui ir bendrovei „Mano Kreta“. Griežtai draudžiama MANO KRETOS paskelbtą tekstinę bei vaizdinę informaciją panaudoti kitose elektroninėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti MANO KRETĄ kaip šaltinį.