google-site-verification=vUpASUbMG3uw2ww6YJu-0CuNXGgylxlzILN9SFB8RUE

Stavros kyšulys

Atšiaurus ir nesvetingas Kretos kraštas – Stavros kyšulys, ant kurio stovi jūros švyturys ir šventojo Sozono (Agios Sozon) cerkvė.

Legenda byloja, kad akmeninę storasienę cerkvę viduramžiais čia pastatė vieno burlaivio kapitonas. Tuomet prie Kretos krantų jo laivas pateko į didžiulę audrą, stiprus vėjas jį pradėjo nešti tiesiai į Stavros kyšulio uolas, kapitonas ėmė melstis, žadėdamas, kad, jeigu laivas nesuduš, jis ant kyšulio pastatys cerkvę tam šventajam, kurio šventė yra tą lemtingąją dieną. Laivui per stebuklą pavyko išvengti aštrių Stavros kyšulio uolų ir kapitonas išpildė savo pažadą: kadangi į audrą jis su savo įgula pateko rugsėjo 7 d., ant kyšulio jis pastatė šventajam Sozonui skirtą cerkvę, nes būtent tą dieną ortodoksai prisimena šį III amžiuje Kilikijoje gyvenusį kankinį, šlovinusį krikščionybę.

Kita vertus, Sozono vardas kildinamas iš graikų kalbos žodžio 'sozo' (gr. σώζω), kuris reiškia „saugoti“. Senovės Graikijoje dažnai Sozono epitetas buvo pridedamas prie dievo Dzeuso vardo, šlovinant jį kaip saugotoją ir globėją. Kai kuriuose senuose venecijiečių žemėlapiuose nurodoma, kad antikos laikais ant dabartinio Stavros kyšulio buvo Dzeusui skirta šventykla ir visas pusiasalis vadinosi Dzeuso vardu – Akti Zeus. Todėl gali būti, kad įsigalint krikščionybei ir siekiant, kad žmonės kuo greičiau pamirštų senuosius savo dievus, Dzeuso vardas buvo tiesiog pakeistas jo epitetu, kuris sutapo su krikščionio kankinio vardu. Agios Sozon cerkvė Stavros kyšulyje ilgą laiką buvo pastoviai baltinama, kad būtų iš tolo matoma ir įspėtų laivų kapitonus apie tykantį pavojų. 1921 metais ant kyšulio buvo pastatytas metalinis jūros švyturys, kuris buvo prižiūrimas iki 1949-ųjų. Vėliau jį visiškai sugraužė jūros druska. Naujasis švyturys ant kyšulio pastatytas visai neseniai, kai atsirado fotoelementai ir saulės baterijos: jų dėka dabar kasnakt Stavros kyšulio gale žybsi švyturio lempelė, įspėdama naktį link Kretos plaukiančius laivus. Nepaisant to, tikintieji Agios Sozon cerkvę baltina ligi šiol. #manokreta #atostogosKretoje #ekskursijosKretoje #Kretosistorijos #AgiosSozon #Stavros #Stavroskyšulys #Kretosšvyturiai

Informacija telefonais:
LT +37068550778

GR +306983318337

® 2017 MANO KRETA

Sukurta su Wix.com

  • Facebook - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Instagram - Black Circle

© MANO KRETA | www.manokreta.lt – interneto svetainė, priklausanti žurnalistui Audriui A. Morkūnui ir bendrovei „Mano Kreta“. Griežtai draudžiama MANO KRETOS paskelbtą tekstinę bei vaizdinę informaciją panaudoti kitose elektroninėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti MANO KRETĄ kaip šaltinį.