google-site-verification=vUpASUbMG3uw2ww6YJu-0CuNXGgylxlzILN9SFB8RUE

Spinalonga

Spinalonga kaip ant delno. Tūkstančiai turistų sezono metu aplanko šią nedidelę salelę prie rytinės Kretos krantų. Dauguma žino, kad joje 1903-1957 metais buvo įkurta raupsuotųjų kolonija, kurią savo romane „Sala“ puikiai aprašė britų rašytoja Victoria Hislop.

Bet Spinalongos istorija kur kas gilesnė. Štai keletas įdomių faktų: • XVI a. Venecijos kartografas Vincenzo Coronelli savo įrašuose pažymi, kad iki 1526 metų Spinalonga nebuvo sala, sausuma ji jungėsi su Kolokithos pusiasaliu. Paversti ją sala nuspręsta ieškant vietos Eloundos uostą nuo piratų puldinėjimo saugosiančio forto statybai. • Iki šių dienų išlikę venecijietiško forto sienos pastatytos ant antikinio miesto Olous statinių griuvėsių. Didžioji dalis senojo miesto atsidūrė po vandeniu po II mūsų eros amžiuje įvykusio žemės drebėjimo, o paskutiniai gyventojai iš jo išsikėlė VII amžiuje Kretą ėmus puldinėti Andalūzijos arabams. • Kretiečiai salelę ligi šių dienų kartais dar vadina senuoju pavadinimu – Kalidon. Itališkai skambantį Spinalongos pavadinimą jai suteikė venecijiečiai. Lotynų kalba „spina lunga“ reiškia „ilgas dyglys“. Tuo pačiu pavadinimu ilgą laiką buvo vadinama šalia Venecijos esanti Džiudeka sala. Spėjama, kad Kretą okupavę venecijiečiai būtent šį pavadinimą girdėdavo, kai vietiniai gyventojai sakydavo, jog keliauja į Eloundą, graikiškai – „stin Elounda“.

• Po to, kai per 1645-1669 metų karą Osmanų imperija išstūmė venecijiečius iš Kretos, Spinalonga buvo venecijiečių rankose iki pat 1715 metų. Ji ir dar dvi šalia Kretos esančios fortais paverstos salos – Souda bei Imera Gramvousa – buvo strategiškai svarbios venecijiečių prekybos keliuose. • Per 1866 ir 1878 metų kretiečių sukilimus prieš Osmanų imperiją Spinalonga tapo prieglobsčiu turkams ir jų sąjungininkams. Sukilėliams niekada jos nepavyko užimti. 1881 metais salelėje gyvenančią osmanų bendruomenę sudarė net 1112 žmonių. Paskutinis turkas iš Spinalongos išvyko 1903 m. • Bėgti turkus iš Spinalongos privertė kretiečių priimtas sprendimas paversti ją raupsuotųjų kolonija (leprozoriumu). Niekas nenorėjo gyventi šalia tuo metu nepagydoma liga sergančių žmonių. • Spinalongos leprozoriume dirbę gydytojai labai prisidėjo prie vaistų ir vakcinos nuo raupsų sukūrimo. O į salą iš Atėnų perkelti raupsais sirgę mokslininkai uoliai rūpinosi kolonijoje gyvenančiųjų gerove: pirmoji elektros lemputė Kretoje įsižiebė būtent Spinalongoje! • Paskutinis gyventojas iš Spinalongos išsikėlė 1962 metais. Tai buvo iš Ierapetros kilęs popas Adonis, jis atliko savo pareigą iki pabaigos, nes pagal graikų ortodoksų tradiciją mirusiųjų pagerbimas vyksta po 40 dienų, 6 mėnesių, vienerių, trejų ir penkių metų: kadangi paskutinįkart Spinalongoje laidotuvių apeigas popas atliko 1957 m., jis nesikraustė iš ten tol, kol pats neįsitikino, kad visi saloje mirusieji yra deramai pagerbti. ► Prieš kelionę į Kretą labai rekomenduoju perskaityti Victorios Hislop romaną SALA, žinant tą istoriją ekskursijoje po Spinalongą į viską žiūrėsite kitomis akimis. Daugiau informacijos apie knygą rasite čia – http://goo.gl/7Gq7yj. ► Taip pat rekomenduoju pažiūrėti pagal romaną sukurtą serialą, informaciją apie jį rasite čia – https://goo.gl/XlNJAf. O jei norėsite pamatyti Spinalongą tokiu rakursu kaip šioje nuotraukoje, susisiekite su manimi: eisime pasivaikščioti senaisiais takais prie Spinalongos įlankos. #manokreta #atostogosKretoje #ekskursijosKretoje #Kretospeizažas #Kretosistorijos #Spinaloga

Informacija telefonais:
LT +37068550778

GR +306983318337

® 2017 MANO KRETA

Sukurta su Wix.com

  • Facebook - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Instagram - Black Circle

© MANO KRETA | www.manokreta.lt – interneto svetainė, priklausanti žurnalistui Audriui A. Morkūnui ir bendrovei „Mano Kreta“. Griežtai draudžiama MANO KRETOS paskelbtą tekstinę bei vaizdinę informaciją panaudoti kitose elektroninėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti MANO KRETĄ kaip šaltinį.