google-site-verification=vUpASUbMG3uw2ww6YJu-0CuNXGgylxlzILN9SFB8RUE

Skanioji mustalevria

– Spėk, kas čia? – gudriai prisimerkus paklausė teta Nikė, apie kurios kavinę po vynuogių kekėmis rytinėje Kretoje pasakojau čia: https://bit.ly/2yFXLcN


– Vynuogių misa, – išpyškinau nemirkteldamas 🍇


– Hm, vadinasi, jau ragavai, kad žinai, – atsiduso Nikė. – Bet paragauk manosios. Anądien man jaunimas atvežė visą kibirą prisirpusių vynuogių. Nesuvalgysiu gi visų viena, todėl sugalvojau, kad reikėtų pagaminti 'mustalevrią' (gr. μουσταλευριά).


– Vynuogių sultys su miltais, ar ne? Kaip gaminat? Nes ir pas mus šiemet vynuogių netrūks.


– Viskas paprasta: iš vynuogių išspaudžiu sultis, į jas įdedu miltų ir pastatau ant ugnies – verdu tol, kol sutirštėja. Prieskonių, migdolų, sezamų pridedu. Tada palaukiu, kol atvėsta, įdedu į šaldytuvą, pjaustau ir valgau. Man vaikystę primena, – skaniai sučepsi Nikė.

– Labai skanu! O kaip 'mustalevrią' išlaikydavot, kai šaldytuvų kaime dar nebuvo? – klausiu prisimindamas tetulės pasakojimą, kad elektra į kaimą atvesta tik 1970-aisiais.


– Supjaustydavom panašiais trikampiais, suverdavom ant virvelės ir saulėje džiovindavom. Sudžiūvusius trikampėlius čiulpdavom kaip saldainius 🍭


– O kodėl dabar nedžiovinat?


– Dabar musių pilna, – pamoja ranka Nikė nuvydama keletą, nutūpusių ant jos skanėsto.


– Anksčiau musių buvo mažiau?


– Aišku, kad mažiau. Prie kiekvienos trobos kaime buvo po tvartą, musės gyveno prie gyvulių – ten jos karaliaudavo. Žmogus su savo trupiniais jai buvo neįdomus. Dabar kaime – nė vieno tvarto, vos kelios vištos, tai ir musių negalim atsiginti.


– Bet prie jūros musių mažiau. Gal visi dėl to prie jūros persikraustė, palikę kaimus kalnuose? – klausiu juokaudamas.


– Dėl lengvesnio gyvenimo visi persikraustė. Bet vis tiek į kaimus grįžta. Dūšioj jaučia, kad čia kur kas geriau nei apačioj, – nurėžia Nikė 🤶


#manokreta #Kretosvalgiai #atostogosKretoje #vasaraKretoje #kalnaiKretoje #povynuogėmis

Informacija telefonais:
LT +37068550778

GR +306983318337

® 2017 MANO KRETA

Sukurta su Wix.com

  • Facebook - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Instagram - Black Circle

© MANO KRETA | www.manokreta.lt – interneto svetainė, priklausanti žurnalistui Audriui A. Morkūnui ir bendrovei „Mano Kreta“. Griežtai draudžiama MANO KRETOS paskelbtą tekstinę bei vaizdinę informaciją panaudoti kitose elektroninėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti MANO KRETĄ kaip šaltinį.