google-site-verification=vUpASUbMG3uw2ww6YJu-0CuNXGgylxlzILN9SFB8RUE

Sikhai Kretoje

Pandžabas? Ne, Kreta. Nors jausmas buvo net labai teleportacinis įėjus į vienintelę Kretos sikhų bendruomenės šventyklą – gurudvarą, esančią visai netoli Retimno miesto. Mane su žmona plačia šypsena pasitiko Balas, vienas šventyklos prižiūrėtojų, mielai pakvietęs gurudvaros vidun. Tik reikėjo laikytis sikhų papročio nusiauti batus, nusiprausti rankas ir kojas bei prisidengti galvą skara, kurią pats Balas man ir užrišo.


Vėliau prie mūsų prisijungė juodabarzdis Janas, jiedu karts nuo karto persimesdavo keliomis frazėmis pandžabų kalba, bet abu entuziastingai stengėsi daugiau papasakoti apie Kretos sikhus beveik graikiškai su vokiškų ir angliškų žodžių intarpais.


Ką sužinojau? Pirma, Kretoje gyvena beveik tūkstantis sikhų. Antra, jie puikiai sutaria su vietiniais kretiečiais – statant gurudvarą ir iki jos vedant elektrą buvo daugiau pagalbos negu kliūčių. Trečia, sikhų tikėjimas pasirenkamas laisva valia, nes žmogus iš prigimties yra laisvas (nei Balas, nei Janas nepuolė man plauti smegenų bandydami atversti į sikhizmą). Ketvirta, sikhai nesikerpa plaukų, juos susuka į kuodą ir susiriša į tiurbaną, jie nesiskiria su šukomis, apyranke ir peiliu. Penkta, sikhai džiaugiasi bet kokiam svečiui, keliautojai gurudvaroje visada gaus pavalgyti, o neturintys nakvynės čia gali pernakvoti.


Taip ir atsidūrėm gurudvaros svečių kambaryje, kur buvome pavaišinti arbata su saldžiais kukurūzų miltų ir sviesto rutuliukais. Ten ir padaryta ši nuotrauka. „Kai gyvenau Vokietijoje, susipažinau su viena lietuve, kuri draugavo su mano bičiuliu sikhu, – galiausiai išsikalbėjus prisiminė Balas. – Kieta ji buvo, dirbo policininke. Kai išvažiavau į Graikiją, ryšiai nutrūko, tai nežinau, kaip jai sekasi“.

Atsisveikinant Balas kvietė užsukti į gurudvarą balandį, kai vyksta didžiosios sikhų šventės. Arba bet kada kitą kartą – su MANO KRETOS keliautojais, juk šventykla visada atidaryta. Tad ar būtų norinčių per atostogas Kretoje trumpam teleportuotis į Pandžabą? 😉 🛣 👳‍♂️


#manokreta #pasaulisKretoje #sikhaiKretoje #ekskursijosKretoje


P.S. Po viešnagės vienintelėje Kretos gurudvaroje pirmą kartą labiau pasidomėjau sikhizmu ir nustebau sužinojęs, kad ši religija – penkta pagal populiarumą pasaulyje. Deja, lietuvių kalba apie ją informacijos labai mažai, tad jeigu ir Jums parūpo sužinoti, kas tie sikhai, siūlyčiau paskaityti https://en.wikipedia.org/wiki/Sikhism ta kalba, kuri priimtinesnė.

Informacija telefonais:
LT +37068550778

GR +306983318337

® 2017 MANO KRETA

Sukurta su Wix.com

  • Facebook - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Instagram - Black Circle

© MANO KRETA | www.manokreta.lt – interneto svetainė, priklausanti žurnalistui Audriui A. Morkūnui ir bendrovei „Mano Kreta“. Griežtai draudžiama MANO KRETOS paskelbtą tekstinę bei vaizdinę informaciją panaudoti kitose elektroninėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti MANO KRETĄ kaip šaltinį.