google-site-verification=vUpASUbMG3uw2ww6YJu-0CuNXGgylxlzILN9SFB8RUE

Senovės graikų technologijų muziejus Heraklione

Susipažinkite su Filono patarnautoju – pirmuoju robotu humanoidu, kuris per senovės graikų simpoziumus vaikščiojo nuo vieno svečio prie kito pripildydamas jų taures vynu ir vandeniu. Žiūrėdamas į jį suakmenėjau iš nuostabos: tokius robotus pasiturintys graikai turėjo prieš... 2300 metų! 😮Kretos sostinė Heraklionas gerokai pasikeitė per vasarą, kai retokai užsukdavau į miestą. Ir pagražėjo, ir pasipildė naujomis lankytinomis vietomis. Viena tokių – Senovės graikų technologijų muziejus, atidarytas XVI amžiaus pradžioje statytuose Ittar rūmuose (Pallazo d’ Ittar) – viename iš nedaugelio Venecijos Respublikos klestėjimą Kretoje menančių pastatų, kurie Heraklione išliko po karų ir sugriovimų.


Muziejaus ekspozicija pasirūpino Konstantinas Kotsanas – iš Achajos regiono Peoloponese kilęs inžinierius, aistringas senovės graikų technologijų tyrinėtojas ir žinovas, panašius muziejus įkūręs ir kituose Graikijos miestuose. Jo tikslas – dalintis savo žiniomis interaktyviai, t.y. muziejuje atkurti senovės graikų sukurtus aparatus, kurių veikimą galima būtų išbandyti savo rankomis.


Ko tik muziejuje nėra: ir stebuklingasis Herono fontanas, ir keramikinis švento vandens pardavimo automatas, ir Platono žadintuvas, ir automatiniai šventyklos vartai, ir kelias tonas sveriančius akmens luitus galintis lengvai pakelti kranas, ir antikos astronominiu kompiuteriu vadinamas garsusis Antikytiros mechanizmas – keliasdešimt įvairiausių aparatų, kuriuos graikai sukonstravo VII - II amžiuje prieš mūsų erą ar vėliau.


Bet labiausiai mane nustebino III amžiuje prieš mūsų erą Bizantijaus mieste rezidavusio graikų mechaniko Filono sukurtas robotas humanoidas, kuris buvo užprogramuotas apeiti iš anksto numatytu maršrutu visus ant apoklintrų (senovinių atraminių gultų) įsitaisiusius svečius ir kiekvienam iš jų įpilti vyno su vandeniu, kai į medinę patarnautojo ranką svečias pastatydavo savo taurę. Ko tik antikos žmogus nesugalvojo, kad simpoziumas būtų įdomesnis! 🏺🍷 🤖


ℹ️ P.S. Simpoziumais senovės graikai vadino pasisedėjimus su tikslu išgerti. Vyną jie visada skiesdavo vandeniu nenorėdami per daug ir per greitai apsvaigti (pagal senovės graikus galima gerti tol, kol jauti, kad gali grįžti namo), o taip pat dėl to, kad tais laikais graikų vynai buvo gana saldūs, aromatizuoti ir tiršti – grynus juos gerti buvo nei skanu, nei malonu.


🚸 P.P.S. Nujaučiu, kad šią žiemą tapsiu vienu iš nuolatinių Senovės graikų technologijų muziejaus Heraklione lankytojų. Ten tiek daug visko! Tik pažiūrėkite: https://kotsanasmuseum.com


#manokreta #Heraklionas #Kretosmuziejai #senovėsgraikai #ruduoKretoje #atostogosKretoje #AudriusManoKreta

Informacija telefonais:
LT +37068550778

GR +306983318337

® 2017 MANO KRETA

Sukurta su Wix.com

  • Facebook - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Instagram - Black Circle

© MANO KRETA | www.manokreta.lt – interneto svetainė, priklausanti žurnalistui Audriui A. Morkūnui ir bendrovei „Mano Kreta“. Griežtai draudžiama MANO KRETOS paskelbtą tekstinę bei vaizdinę informaciją panaudoti kitose elektroninėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti MANO KRETĄ kaip šaltinį.