google-site-verification=vUpASUbMG3uw2ww6YJu-0CuNXGgylxlzILN9SFB8RUE

Senasis Paliamas alyvmedis

Mano žemėje tas alyvmedis auga,

– šyptelėjo ūsą vyniodamas diktas pusamžis kretietis, kai Makres kaime prie aukščiausių Kretos kalnų – Psiloričio – vyrų kavinėje stabtelėjau paklausti, kur ieškoti išnykusio Paliamas kaimo egzistavimo liudininko – tūkstantmečio alyvmedžio.

– Žodžiu, – kalbėjo toliau ūsočius, – rasti tą medį paprasta: nusileisi anaten žemyn piemenų keliu, pirmame posūkyje pasuksi dešinėn, kiek paeisi ir, jei nežiopsosi, kairėje jį pamatysi – kamienas toks, kad į medžio vidų tilpsit visi trys: ir tu, ir tavo žmona, ir tavo šuo.

Radom. Tilpom. Pačiupinėjom, pasifotografavom ir nufilmavom.

Nors tai ir nėra seniausias Kretos medis, nors tokių senolių saloje esu matęs ne vieną ir ne dešimt, vis tiek per kūną bėgiojo šiurpuliukai, suvokiant, kiek daug galėtų papasakoti alyvmedis, jei galėtų kalbėti. Juolab neužilgo po to, kai jis buvo pasodintas, Kretą visa jėga užgriuvo tamsieji Graikijos amžiai.

Medžiui – apie 3000 metų. Kretos alyvmedžių instituto duomenimis, jis tikriausiai buvo pasodintas Mino civilizacijos saulėlydyje, jau po galingo Santorinio ugnikalnio išsiveržimo, salą užvaldant dorėnų genčiai, kurios įsigalėjimas 1200-800 metais prieš mūsų erą vadinamas tamsiaisiais Graikijos amžiais dėl archeologinių radinių ir įrašų iš to laikotarpio stokos.

Medžio perimetras ties žeme – 20,40 metro, į viršų kamienas siaurėja: 80 cm aukštyje perimetras – jau tik 10,50 metro. Bet tokio „tik“ visiškai pakanka jaukiai įsikurti išporėjusiame medžio kamiene. #manoKreta #atostogosKretoje #Kretosistorijos #Paliamas #seniausiasalyvmedis #alyvmedžiaiKretoje #videoKreta

Informacija telefonais:
LT +37068550778

GR +306983318337

® 2017 MANO KRETA

Sukurta su Wix.com

  • Facebook - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Instagram - Black Circle

© MANO KRETA | www.manokreta.lt – interneto svetainė, priklausanti žurnalistui Audriui A. Morkūnui ir bendrovei „Mano Kreta“. Griežtai draudžiama MANO KRETOS paskelbtą tekstinę bei vaizdinę informaciją panaudoti kitose elektroninėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti MANO KRETĄ kaip šaltinį.