google-site-verification=vUpASUbMG3uw2ww6YJu-0CuNXGgylxlzILN9SFB8RUE

Laivas ar eglutė? Ką puošti Kalėdoms?

Laivą ar eglutę – ką reikia puošti metų pabaigos šventėms? Šis klausimas kasmet per Kalėdas tampa aršių diskusijų objektu tiek Kretoje, tiek visoje Graikijoje. Salos sostinėje Heraklione nugalėjo senosios tradicijos: centrinėje Laisvės aikštėje vietoj eglutės margaspalvėmis lemputėmis žiba žvejybinis laivas.

Dar prieš 50 metų retas kuris graikas savo namuose puošė kalėdinę eglutę. Pagrindiniu graikiškų Kalėdų ir Naujųjų metų atributu buvo išpuoštas laivelis – nesvarbu koks: burlaivis ar paprasta žvejybinė valtis. Prieš šventes daugiausiai berniukai padedami vyresniųjų savo rankomis gamindavo žaislinius laivelius, kuriuos prieš Kalėdas ir Naujuosius metus laikydavo rankose kalėdodami, t.y. vaikščiodami po namus ir giedodami šventines giesmes.

Per šventes pasipuošdavo ir uostose stovėję laivai. Graikai sako, kad laivo simbolika yra kur kas gilesnė negu kalėdinės eglės. Pasak tikinčių ortodoksų, laivas simbolizuoja naują žmogaus gyvenimo kryptį po Kristaus gimimo. Taip pat laivas jiems – tai gerą žinią nešančios krikščioniškosios religijos simbolis, pačios Kristaus gimimą švenčiančios ortodoksų cerkvės simbolis. Kai kurie linkę jį asocijuoti su bibliniu Nojaus laivu. Bet daugiausiai sąsajų – su pačia Graikija, kuri visais laikais garsėjo kaip jūrinis kraštas. Tradicinių laivų puošybos šalininkai sako, kad laivai per metų pabaigos šventes būdavo puošiami dar Bizantijos imperijos laikais, t.y. kur kas anksčiau, kai Europoje įsigalėjo tradicija puošti eglutes. Tačiau jokių šaltinių, liudijančių laivų puošybos istoriją, kol kas nepavyko rasti. Kretiečiai džiaugiasi, kad pagrindinėje Herakliono aikštėje šiemet žiba ne eglė, o laivas, vildamiesi, kad senosios graikiškos tradicijos nebus užmirštos. Juolab viską galima suderinti: Heraklionas neliko be eglutės, ji žiba pagrindinėje pėsčiųjų gatvėje prie venecijietiškos lodžijos.

#manokreta #atostogosKretoje #žiemaKretoje #Kalėdos #KalėdosKretoje #NaujiejiMetai #NaujiejiMetaiKretoje #HeraklionasKreta #Heraklionas

Informacija telefonais:
LT +37068550778

GR +306983318337

® 2017 MANO KRETA

Sukurta su Wix.com

  • Facebook - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Instagram - Black Circle

© MANO KRETA | www.manokreta.lt – interneto svetainė, priklausanti žurnalistui Audriui A. Morkūnui ir bendrovei „Mano Kreta“. Griežtai draudžiama MANO KRETOS paskelbtą tekstinę bei vaizdinę informaciją panaudoti kitose elektroninėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti MANO KRETĄ kaip šaltinį.