google-site-verification=vUpASUbMG3uw2ww6YJu-0CuNXGgylxlzILN9SFB8RUE

Psiros sala – trokštantiems jūrinių nuotykių Kretoje

Trijų valandų kruizą į Psiros salą nuo šiol įtraukiu į savo maršrutus ekskursijoms po rytinę Kretą. Nes tai – nuotykis laukinėje gamtoje, galimybė pasivaikščioti po restauratorių nepagražintus Mino civilizaciją menančius griuvėsius ir šansas išsimaudyti tyruose vandenyse, įšokant į juos tiesiai iš laivo. Psira – nedidelė, vos 1,518 kv.km salelė Mirabelo įlankoje rytų Kretoje. Aukščiausias jos taškas virš jūros lygio iškilęs 79 metrus, bet praktiškai visi krantai – statūs, smingantys tiesiai į jūrą. Tik pietinėje į Kretą žvelgiančioje salelės pusėje yra trys nedideli paplūdimiai. Psiros gyventojai – žuvėdros, triušiai, pelės, kirstukai, driežai ir visas tuntas įvairiausių vabzdžių. Kaip gi be jų: juk pati Psira – tai vabzdys: tokį pavadinimą sala gavo dėl savo panašumo į utelę, graikiškai 'psira' (gr. ψείρα) – utelė.

Bet kažkada čia gyveno žmonės. Archeologai Psiroje yra suradę Mino civilizacijos miesto likučius, kurie dabar atkasti stūkso po atviru dangumi. Spėjama, kad gyvenvietė čia klestėjo 1700-1450 metais prieš mūsų erą, ją nuo žemės paviršiaus nušlavė Santorinyje buvusio ugnikalnio išsiveržimas. Pagal kitus radinius archeologai teigia, kad Psiroje buvo gyvenama dar Bronzos amžiuje, t.y. 4-ame tūkstantmetyje prieš mūsų erą. Taip pat jie daro išvadą, kad iki Santorinio išsiveržimo Psira buvo Kretos dalimi.

Pirmasis Psirą 1906-07 metais tyrinėjo JAV archeologas Richardas Seageris. Gerokai vėliau iš jo estafetė peremė tėvynainis Philipas P. Betancourts ir graikas Kostis Davaras, saloje užtrukę net aštuonis metus: nuo 1984 iki 1992 metų. Vienas svarbiausių jų radinių – vadinamasis Rytonų namas, nes jame buvo rasta specifinių senovės indų – rytonų, kurie, kaip spėjama, buvo naudojami religinėse apeigose. Dauguma radinių iš Psiros dabar saugomi Herakliono archeologijos muziejuje. Dabar niekas netrukdo pasivaikščioti po archeologų darbo vietą ir žiūrint į akmeninius griuvėsius įsivaizduoti, kaip atrodė šis nedidelis Mino civilizaciją menantis miestas. Plaukimas nuo Kretos krantų iki Psiros griuvėsių užtrunka gerą pusvalandį, bet šią atrakciją sugalvojęs kapitonas Manolis visada nusiteikęs parodyti daugiau: esant geram orui jis mielai apiplaukia visą salelę, leisdamas pasigrožėti nuostabiais laukiniais peizažais. Tokį kruizą jis surengė ir man su žmona Jurgita. #manoKreta #atostogosKretoje #Kretospeizažas #kelionėlaivu #kruizas #laivupoKretą #jūra #Kretospaplūdimiai #paplūdimys #Psira

Informacija telefonais:
LT +37068550778

GR +306983318337

® 2017 MANO KRETA

Sukurta su Wix.com

  • Facebook - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Instagram - Black Circle

© MANO KRETA | www.manokreta.lt – interneto svetainė, priklausanti žurnalistui Audriui A. Morkūnui ir bendrovei „Mano Kreta“. Griežtai draudžiama MANO KRETOS paskelbtą tekstinę bei vaizdinę informaciją panaudoti kitose elektroninėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti MANO KRETĄ kaip šaltinį.