google-site-verification=vUpASUbMG3uw2ww6YJu-0CuNXGgylxlzILN9SFB8RUE

Progailiai - senovinis vaistas prieš melancholiją

Senovinis vaistas prieš melancholiją. Antikinės Graikijos gydytojai buvo įsitikinę, kad smulkiai žydintys progailiai – pirmas vaistas nuo melancholijos. Medicinos tėvu vadinamas Hipokratas IV amžiuje prieš mūsų erą taip pavadino dabar visiems gerai žinomą psichinį sutrikimą – depresiją.

Raudonai oranžiniais arba ryškiai mėlynais žiedais pavasarį Kretos kalnuose žydintys progailiai yra nuodingi – savyje turi gliukozidų ir saponinų. Apsinuodijus šiomis gėlėmis prasideda gausi diuarezė, sutrinka virškinimas, apima drebulys. Eteriniai progailių aliejai iššaukia pykinimą ir galvos skausmus. Jie nenaudojami tradicinėje medicinoje, tačiau iš jų iki šiol gaminami įvairiausi homeopatiniai vaistai nuo nemigos ir įvairių nervinių sutrikimų.

Šimtmečiais buvo manoma, kad Hipokrato aprašytą melancholiją sukelia tulžies perteklius. Enciklopedinį melancholijos aprašymą pirmasis 1621 metais pateikė britų pastorius ir mokslininkas Robertas Burtonas knygoje „Melancholijos anatomija“ (The Anatomy of Melancholy). Depresijos pavadinimą melancholija gavo tik XX a. pradžioje, bet jau retas kuris gydytojas galvojo, kad progailių preparatais galima ją išdydyti.

Graikiškas progailio pavadinimas – 'anagalis' (gr. αναγαλλίς) arba 'arurėja' (gr. αρουραία). Kretiečiai dabar nežvelgia į šiuos augalus kaip į vaistinius, bet pagal juos spėja orus, nes progailių žiedai susiskleidžia prieš lietų. Beje, raudonžiedžių ir melsvųjų progailių galima rasti ir Lietuvos pievose. #manoKreta #atostogosKretoje #Kretosaugalai #Kretosgėlės #progailiai #Hipokratas

Informacija telefonais:
LT +37068550778

GR +306983318337

® 2017 MANO KRETA

Sukurta su Wix.com

  • Facebook - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Instagram - Black Circle

© MANO KRETA | www.manokreta.lt – interneto svetainė, priklausanti žurnalistui Audriui A. Morkūnui ir bendrovei „Mano Kreta“. Griežtai draudžiama MANO KRETOS paskelbtą tekstinę bei vaizdinę informaciją panaudoti kitose elektroninėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti MANO KRETĄ kaip šaltinį.