google-site-verification=vUpASUbMG3uw2ww6YJu-0CuNXGgylxlzILN9SFB8RUE

Pirulio puokštė

Pipirai. Tiksliau – rožinio pipirmedžio arba, lietuviškiau sakant, pirulio žiedai. Vos ne kiekvienas žiedelis virs uoga, o kai uoga sudžius, ji virs rožiniu švelniuoju pipiru. Galima bus malti ir skaninti patiekalus. Juolab pirulių nereikia toli ieškoti: jie auga Kretos sostinės Herakliono gatvėse ir kiemuose. Pastarąją puokštę užfiksavau pačiame miesto centre.

Ne visi pipirai užauga būtent taip. Žodžiu „pipiras“ žmonija amžiams bėgant pavadino daugiau nei dešimt prieskoninių augalų, kurie retai turi kokių nors giminystės ryšių, bet visi jie pasižymi aštriu, deginančiu skoniu.


Kretoje ir visoje Graikijoje labiausiai paplito rožiniai pipirai, atvežti iš Brazilijos ir Peru. Tai anakardinių šeimos augalai, kuriems botanikai suteikė lotynišką 'schinus' pavadinimą. Bet jis pasiskolintas iš graikų kalbos: žodžiu 'schinos' (gr. σχίνος) graikai nuo seno vadino mastikines pistacijas, kurių uogos labai panašios į rožinius pipirus. Lietuvių kalbininkai šią pipirų rūšį pakrikštijo piruliais.


Pirulių uogos ir lapai pasižymi antiseptinėmis savybėmis. Tradicinėje medicinoje skirtingos šio augalo dalys naudojamos dantų skausmui, reumatizmui, menstruacijų sutrikimams gydyti, diuretikams ir antidepresantams gaminti. Augalas pasižymi insekticidinėmis savybėmis, jo preparatai – puiki alternatyva sintetinėms priemonėms kovojant su augalų kenkėjais. Bet uogos gali pakenkti ne tik jiems: jos nuodingos paukščiams, kiaulėms, veršeliams. Yra duomenų, kad mažiems vaikams jos irgi sukelia pykinimą bei viduriavimą. #manoKreta #atostogosKretoje #Kretosaugalai #Kretosgėlės #piruliai #pipirai

Informacija telefonais:
LT +37068550778

GR +306983318337

® 2017 MANO KRETA

Sukurta su Wix.com

  • Facebook - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Instagram - Black Circle

© MANO KRETA | www.manokreta.lt – interneto svetainė, priklausanti žurnalistui Audriui A. Morkūnui ir bendrovei „Mano Kreta“. Griežtai draudžiama MANO KRETOS paskelbtą tekstinę bei vaizdinę informaciją panaudoti kitose elektroninėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti MANO KRETĄ kaip šaltinį.