google-site-verification=vUpASUbMG3uw2ww6YJu-0CuNXGgylxlzILN9SFB8RUE

Panagia Kera Limniotissa. 1000-metė Kretos cerkvė su originaliu užraktu

Kai Kretoje leidiesi į XI amžiuje, t.y. beveik prieš 1000 metų statytos cerkvės paieškas, mažiausiai tikiesi, kad galėsi įeiti į jos vidų be restauratorių ar ortodoksų hierarchų žinios. Bet atradus paaiškėja, kad cerkvės durų užraktas – nors ir labai originalus, bet visiškai nesudėtingas.

Ir tikintys, ir netikintys vienodai nuščiūva patekę į kokią nors Kretos šventovę, kurioje meldžiamąsi 500, 800 ar 1000 metų – tą pastebėjau per MANO KRETOS ekskursijas. Neapčiuopiamas ramybės jausmas apėmė ir mane, kai atidariau šios nedidelės bizantinės cerkvės duris.

Kretiečiai joje meldžiasi jau 1000 metų, o galbūt net ir ilgiau. Vieniša vidury alyvmedžių sodų Pediados regione netoli Kretos sostinės Herakliono stovinti Dievo Motinai dedikuota cerkvė – Panagia Kera Limniotissa – datuojama XI amžiumi, bet aplink ją dūlančios Romos imperijos valdymo metus menančios kolonos istorikams leidžia daryti prielaidą, kad bizantinė kryžiaus cerkvė buvo pastatyta ant senosios antikinės šventyklos pamatų. Istorikai jau išsiaiškino, kad cerkvė dar XV-XVI amžiuje buvo čia klestėjusio vienuolyno centru. Bet per Osmanų imperijos okupaciją ir salą siaubusius karus iš kitų vienuolyno pastatų beliko tik pavieniai akmenys.

Nereikia būti ekspertu, kad suprastum, jog neseniai – prieš metus ar kelis – čia baigė darbuotis restauratoriai: naujai pastatytas cerkvės centrinis kupolas, sutvirtintas stogas, įdėti vitražiniai langeliai, meistriškai atidengtos išlikusios freskos. Kažkada jos dengė visas cerkvės sienas bei lubas, dabar liko tik padriki fragmentai. Atrodo jie keistai, nes cerkvės interjerui yrant nubyrėjo XV amžiaus tinko sluoksnis atidengdamas kur kas senesnius ir labiau išblukusius sienų piešinius – jie čia likę nuo XI amžiaus pabaigos! To nežinant sunku suvokti, kodėl vietomis ornamentai tarsi lipa ant šventųjų atvaizdų. Belieka nulenkti galvą prieš sienų tapybos restauratorius, kurie Graikijoje nieko neprideda nuo savęs, o stengiasi išlaikyti ir užkoncervuoti tai, kas išliko.

Labiausiai stebina, kad toks Bizantijos imperijos lobis nėra ypatingai saugomas: vietoj užrakto – tik lazda, perverta per durų rankenos žiedą.

Užeiti gali bet kas, tereikia cerkvę surasti. #manokreta #atostogosKretoje #cerkvėsKretoje #cerkvėKretoje #PanagiaKeraLimniotissa

Informacija telefonais:
LT +37068550778

GR +306983318337

® 2017 MANO KRETA

Sukurta su Wix.com

  • Facebook - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Instagram - Black Circle

© MANO KRETA | www.manokreta.lt – interneto svetainė, priklausanti žurnalistui Audriui A. Morkūnui ir bendrovei „Mano Kreta“. Griežtai draudžiama MANO KRETOS paskelbtą tekstinę bei vaizdinę informaciją panaudoti kitose elektroninėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti MANO KRETĄ kaip šaltinį.