google-site-verification=vUpASUbMG3uw2ww6YJu-0CuNXGgylxlzILN9SFB8RUE

Panagia Faneromeni vienuolynas – prisilietimas prie amžinybės

Kas pakylėja labiau: ar vaizdas į Mirabelo įlanką rytų Kretoje, ar Panagia Faneromeni vienuolynas, nuo kurio šis nuostabus vaizdas atsiveria? Atsakymo paieškos – pasakojime apie vieną seniausių ir įspūdingiausių vyrų vienuolynų Kretoje. Daugiau nei prieš 1000 metų įkurtas Panagia Faneromeni vyrų vienuolynas – vienas svarbiausių ir įtakingiausių ortodoksų tikėjimo centrų rytų Kretoje. Labiausiai jis garsėja stebuklingąja Dievo Motinos ikona, pagal kurią ir pavadintas vienuolynas: išvertus iš graikų kalbos Panagia Faneromeni – Apsireiškusioji Dievo Motina. Kaip ir daugelis Kretos vienuolynų, Panagia Faneromeni pirmiausia pakeri vaizdais, kurie atsiveria pakilus iki jo vartų 540 metrų aukštyje virš jūros lygio: po kojomis atsiduria visa Mirabelo įlanka.

Bet dar labiau sukrečia senojo vienuolyno atmosfera: apsilankymas jame priverčia susimąstyti net tuos, kurie nedraugauja su jokiais pasaulyje garbintais ir garbinamais dievais. Pagrindinė vienuolyno cerkvė yra įkurta urve, kuris ir davė pradžią visam kompleksui. Legenda byloja, kad kažkada vienas Kretos piemuo pasislėpęs su savo avių banda nuo audros šiame urve rado Dievo Motinos šventąjį paveikslą. Ikoną jis įsidėjo į savo krepšį ir parsinešė namo. Bet kai namuose atidarė krepšį, ten jos nebuvo. Piemuo sugrįžo į urvą – ikona stovėjo toje pačioje vietoje, iš kur jis ją paėmė. Jis ir vėl įsidėjo ikoną į krepšį, bet sugrįžus namo šis vėl buvo tuščias. Piemuo netruko įsitikinti, kad ikona liko urve, kur jis ją rado abu kartus.

Istorikai sako, kad vienuolynas buvo įkurtas apie 961 metus, t.y. iškart po to, kai būsimasis Bizantijos imperatorius Nikiforas Fokas išvadavo Kretą iš Andalūzijos arabų okupacijos. IX amžiuje prasidėjus vis dažnesniems arabų antpuoliams, per kuriuos buvo plėšiami salos pakrantėse buvę vienuolynai, daugelis jų persikėlė aukščiau į kalnus. Spėjama, kad būtent arabų verčiami pirmieji dvasiniai atsiskyrėliai ir atsidūrė tame urve, kuris dabar paverstas cerkve. Panagia Faneromeni vienuolynas rašytiniuose šaltiniuose pirmąkart paminėtas 1293 metais, aprašant 1282 m. rytų Kretoje prasidėjusį sukilimą prieš venecijiečių okupaciją: būtent tais metais vienuolyne slaptai susirinko garsių Kretos klanų atstovai aptarti pasipriešinimo prieš okupantus veiksmų. Dabar labai sunku pasakyti, kurios vienuolyno architektūrinio ansamblio dalys yra pačios seniausios. Vaikštant po jo labirintus akivaizdu, kad vienuolynas ne kartą buvo perstatytas ir papildytas naujais statiniais. Istorikai teigia, kad tvirtovės pavidalą jis įgavo XVI-XVII amžiuje, o dabartinį savo vaizdą – XX amžiaus antroje pusėje, kai šalia vienuolyno buvo pastatyti svečių kambariai su kolonada. Šiais laikais vienuolyne gali apsistoti praktiškai kiekvienas tikintysis, ieškantis dvasinės ramybės ar susitaikymo su pačiu savimi. Iki šių dienų išlikusi ir tūkstantmetė piligrimystės tradicija: kasmet artėjant Dievo Motinos šventei (rugpjūčio 15 d.) šimtai piligrimų kyla pėsčiomis į Panagia Faneromeni iš artimiausiai esančių Agios Nikolaos ir Ierapetros miestų, nelengvoje kelionėje sugaišdami ne mažiau kaip 6 valandas. Per šventę iš vienuolyno lobynų išimama ir senoji ikona, kuriai – daugiau nei 1000 metų.

Pačioje cerkvėje eksponuojama jos kopija, tačiau jos stebuklingomis galiomis tikintieji irgi nė kiek neabejoja. Apsilankymą Panagia Faneromeni vienuolyne dažnai įtraukiu į savo maršrutus po rytinę Kretą. Jei norėtumėte jame apsilankyti ir sužinoti apie jį daugiau, pasirinkite vieną iš mano siūlomų ekskursijų: https://www.manokreta.lt/ekskursijos-kretoje #manokreta #atostogosKretoje #cerkvėsKretoje #cerkvėKretoje #vienuolynaiKretoje #vienuolynasKretoje #PanagiaFaneromeni #DievoMotinosikona #NikiforasFokas

Informacija telefonais:
LT +37068550778

GR +306983318337

® 2017 MANO KRETA

Sukurta su Wix.com

  • Facebook - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Instagram - Black Circle

© MANO KRETA | www.manokreta.lt – interneto svetainė, priklausanti žurnalistui Audriui A. Morkūnui ir bendrovei „Mano Kreta“. Griežtai draudžiama MANO KRETOS paskelbtą tekstinę bei vaizdinę informaciją panaudoti kitose elektroninėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti MANO KRETĄ kaip šaltinį.