google-site-verification=vUpASUbMG3uw2ww6YJu-0CuNXGgylxlzILN9SFB8RUE

Opunsijos kaktuso vaisiai

„Valgyk nespjaudydamas sėklyčių – sveikas pilvas bus!“ – dar nesutikau kretiečio, kuris man to nepasakytų, vaišindamas opuncijų vaisiais – 'katalikų figomis', nuskintomis nuo kaktuso, į Kretą atkeliavusio iš tolimosios Amerikos. Taip jau nutiko, kad ortodoksiškoje Graikijoje ir musulmoniškuose Artimųjų Rytų kraštuose viduramžiais Romos katalikai buvo vadinami frankais – graikiškai 'Φράγκοι'. Graikų akimis žiūrint, būtent frankai atrado Ameriką ir iš jos į Europos pietinius kraštus atgabeno figavaises opuncijas – kaktusus, ant kurių pusapvalių stiebo narelių užauga valgomi vaisiai. Tais laikais kažkam jie pasirodė panašūs į figas, todėl opuncijų vaisius Graikijoje ir gavo tokį pavadinimą – 'frankosiko' (gr. φραγκόσυκο), tiesiogiai išvertus – 'kataliko figa'.

Opuncijos pavadinimą šis kaktusas gavo gerokai vėliau: škotų botanikas Philipas Milleris 1754 metais kaktusinius augalus išskirstė į atskiras gentis, vieną iš jų – valgomuosius kaktusus – jis pavadino opuncijomis pagal antikinės Graikijos miesto Opus pavadinimą, tuo pačiu atiduodamas duoklę botanikos tėvui Teofrastui, kuris savo veikale „Augalų istorija“ paminėjo, kad Opus mieste augo keistas dygliuotas valgomas augalas gebantis iš savo lapų išleisti šaknis. Ką gali žinoti – gal Opus mieste prie Evijos salos dar antikos laikais augo opuncijos? Nors tai mažai tikėtina. Po Amerikos atradimo opuncijos paplito po viso pasaulio subtrotinio klimato šalis ir sėkmingai auginamos bei pačios auga vos ne kaip piktžolės. Kretoje prinokę vaisiai (tik jokiais būdais jų nelieskite pirštais – dygliukai ilgam įsirėš į odą!) valgomi termiškai neapdoroti, iš jų daromos uogienės, džemai, įvairiausi likeriai. Pastaruoju metu kretiečiai pradėjo auginti opuncijas dėl tų stebuklingųjų sėklyčių, kurių šiukštu negalima išspjauti valgant vaisius. Iš jų spaudžiamas aliejus, pastaruoju metu itin vertinamas farmakologų ir kosmetologų. Bet apie tai plačiau pasakoju MANO KRETOS ekskursijose, kai ragaujame opuncijų vaisius su kurio nors kretiečio pagrūmojimu: „Valgyk nespjaudydamas sėklyčių – sveikas pilvas bus!“ #manokreta #atostogosKretoje #ekskursijosKretoje #Kretosvalgiai #maistasKretoje #vaisiai #Kretosvaisiai #Opunsija #Opunsijųvaisiai #kaktusųvaisiai

Informacija telefonais:
LT +37068550778

GR +306983318337

® 2017 MANO KRETA

Sukurta su Wix.com

  • Facebook - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Instagram - Black Circle

© MANO KRETA | www.manokreta.lt – interneto svetainė, priklausanti žurnalistui Audriui A. Morkūnui ir bendrovei „Mano Kreta“. Griežtai draudžiama MANO KRETOS paskelbtą tekstinę bei vaizdinę informaciją panaudoti kitose elektroninėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti MANO KRETĄ kaip šaltinį.