google-site-verification=vUpASUbMG3uw2ww6YJu-0CuNXGgylxlzILN9SFB8RUE

NE diena arba ΟΧΙ (ochi) mera

Šiandien Kretoje ir visoje Graikijoje – nedarbo diena, nes šiandien graikai švenčia 79-ąsias savo griežto ir drąsaus NE metines. 1940 metų spalio 28 d. Graikijos premjeras Joanis Metaksas (Ioannis Metaxas) atmetė fašistinės Italijos ultimatumą Benito Musolinio (Benito Mussolini) pasiuntiniui tuometine diplomatine prancūzų kalba ištardamas „Alors, c’est la guerre“, t.y. „Vadinasi, tai karas“. Tą sužinoję graikai ėmė plūsti į gatves palaikydami savo premjerą ir šaukdami OCHI (gr. ΟΧΙ), išvertus iš graikų kalbos tai reiškia NE!


Po tokio atmetimo italai iškart užpuolė Graikiją, įsiverždami į jos teritoriją per sieną su Albanija. Bet Epyre prie Pindos kalnų susidūrė su dideliu graikų pasipriešinimu ir ėmė trauktis. Matydamas Musolinio armijos bėjėgiškumą 1941 m. kovą į karą su graikais savo pajėgas metė fašistinės Vokietijos diktatorius Adolfas Hitleris: balandžio 18 d. vokiečiai įsiveržė į Atėnus ir virš Akropolio iškėlė savo vėliavą su svastika. Gegužės 20 d. vokiečių parašiutininkai puolė Kretą.


„...iki šiol mes sakėme, kad graikai kaunasi kaip didvyriai. Nuo šiol mes sakysime, kad didvyriai kaunasi kaip graikai“, – tuomet pabrėžė Jungtinės Karalystės premjeras Vinstonas Čerčilis (Winston Churchill), didžiuodamasis savo sąjungininkų graikų drąsa ir ryžtu. Istorikai dabar vienu balsu tvirtina, kad graikų pasipriešinimas italų okupacijai gerokai pakoregavo Hitlerio planus pulti tuometinę Sovietų Sąjungą ir Lietuvą.


Sveikinant Graikiją su nacionaline švente gera prisiminti ir lietuvišką NE dieną: šiemet minint Baltijos kelio 30-ąsias metines Lietuvos ambasadorius Graikijoje Rolandas Kačinskas graikišką spalio 28-ąją sulygino su baltiškąja rugpjūčio 23-ąja, kai 1989 metais tūkstančiai Lietuvos, Latvijos ir Estijos gyventojų susikabino rankomis į gyvą grandinę nuo Vilniaus iki Talino. Ambasadoriaus straipsnį „Baltijos žmonių OXI“ skaitykite čia: https://www.facebook.com/rolandas.kacinskas.3/posts/10217194280867421

P.s. Šiandien, spalio 28 d. nacionalinės dienos proga įėjimas į archeologines vietoves Kretoje – nemokamas.


#NEdiena #atostogosKretoje #žydilaisvė #BalticWay30 #BaltijosKelias #LRambasadaGraikijoje #videoKreta #manokreta

Informacija telefonais:
LT +37068550778

GR +306983318337

® 2017 MANO KRETA

Sukurta su Wix.com

  • Facebook - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Instagram - Black Circle

© MANO KRETA | www.manokreta.lt – interneto svetainė, priklausanti žurnalistui Audriui A. Morkūnui ir bendrovei „Mano Kreta“. Griežtai draudžiama MANO KRETOS paskelbtą tekstinę bei vaizdinę informaciją panaudoti kitose elektroninėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti MANO KRETĄ kaip šaltinį.