google-site-verification=vUpASUbMG3uw2ww6YJu-0CuNXGgylxlzILN9SFB8RUE

Miegas Agios Ioannis vienuolyno urvuose

Šventovė ir gydykla, kurioje pagrindiniai vaistai buvo malda, vanduo ir... miegas. Krikščionių vienuoliai čia perėmė antikinių sanatorijų – asklepionų – taikytas miego terapijas. Miegas Agios Ioannis vienuolyno urvuose pietų Kretoje karaliavo mažiausiai 2500 metų. O gal ir daugiau. Gal todėl čia lankantis keistai traukia į miegą.


Visas Agios Ioannis vienuolynas – tai urvai Hula tarpeklio uolose. Vieni natūralūs, kiti žmogaus rankomis iškalti, juos įžiūrėti kalne padeda iš akmenų sumūrytos sienos su durimis. Šalia tokių celių – ir terasos daržams, ir galingi alyvmedžiai, kuriems mažiausiai 1500 metų. Matosi, kad čia gyventa visai neseniai – vienuolynas iki XX amžiaus vidurio garsėjo kaip vieta, kur galima stebuklingai išgyti nuo bet kokių negalavimų.


Atsakymą apie vienuolyno sąsajas su gydomosiomis praktikomis pateikia senoji cerkvė: jos durų staktos viršutinėje dalyje esantis įrašas, datuojamas 1370 metais, šlovina Bizantijos imperatorių Paleologą ir mini, kad vienuolyno vietoje antikos laikais buvo gydykla – asklepionas (užrašo nuotrauką esu pateikęs čia: https://bit.ly/2qzhsm1).


Cerkvės išorinės sienos freskoje kairėje durų pusėje vaizduojamas gydytojų ir ligonių globėjas šv.Panteleimonas, taip pat šventieji broliai gydytojai Kosmas ir Damianas, dešinėje durų pusėje – du arkangelai, spėjama, kad Rapolas ir Gabrielius, nes vienas valdo žmonių mintis, o kitas – jų dvasias. Visos vaizdinės priemonės nukreiptos pabrėžti šios vietos funkciją – čia atvykęs keliautojas gali melsti stebuklingo išgijimo. Beje, Kretoje ir visoje Graikijoje yra vos kelios krikščioniškos šventovės, kur šventųjų atvaizdai nutapyti ant išorinių cerkvės sienų ir dar taip – visu žmogaus ūgiu.Pasak aplinkinių kaimų gyventojų, dabar čia retas kas atvyksta norėdamas pagyti, bet prieš 25-30 metų čia vis atkeliaudavo tikinčiųjų, kurie likdavo nakvoti celėse-urvuose, melsdamiesi, kad sapnuose šventieji juos išgydytų. Tokia miego terapijos praktika vienuolyne išliko nuo antikos laikų: kiekviename senovės graikų asklepione būdavo savotiški miego bendrabučiai, graikiškai vadinami 'engkimitirio' (gr. εγκοιμητήριο) – vietos, kur asklepiono svečiai likdavo nakvoti, melsdamiesi, kad sapnuose juos aplankytų Apolono sūnus gydymo dievas Asklepijus arba jo dukros Higėja, Jaso, Akeso, Aglaja ar Panacėja. Neabejojama, kad toks miego bendrabutis buvo ir Agios Ioannis vienuolyno vietoje, tik vėliau jis įgijo krikščionišką formą: tikintieji krikščionys apsistodavo tuščiose vienuolyno celėse, gerdavo nuo jų lubų lašantį vandenį, nieko nevalgydavo ir stengdavosi kuo giliau įmigti, sapnuose laukdami šv.Panteleimono ir jo šventųjų pasekėjų pagalbos.


Celės urvuose atviros ir dabar – jose yra akmeniniai gultai ir senieji indai lašančiam vandeniui rinkti. Manau, niekas mūsų būtų neišvijęs, jei būtume likę nakvoti, nes aplink – jokio žmogaus. Tik iš tarpeklio ūžauja vėjas, tolumoje girdisi Libijos jūros mūša ir taip migdančiai ošia senieji alyvmedžiai 🌿 😴 💦


#manokreta #Kretosistorijos #ekskursijosKretoje #atostogosKretoje #Kretoskalnai #Kretosvienuolynai #AudriusManoKreta

Informacija telefonais:
LT +37068550778

GR +306983318337

® 2017 MANO KRETA

Sukurta su Wix.com

  • Facebook - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Instagram - Black Circle

© MANO KRETA | www.manokreta.lt – interneto svetainė, priklausanti žurnalistui Audriui A. Morkūnui ir bendrovei „Mano Kreta“. Griežtai draudžiama MANO KRETOS paskelbtą tekstinę bei vaizdinę informaciją panaudoti kitose elektroninėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti MANO KRETĄ kaip šaltinį.